Никозия. Лидерите на двете кипърски общности - Никос Анастасиадес и Дервиш Ероглу - ще подновят във вторник преговорите за обединението на острова след прекъсване от близо две години, предаде Ал-Джазира.
Очаква се двамата да се срещнат в контролираната от ООН буферна зона в Никозия и да дадат съвместно изявление, което да предложи едновременни референдуми за обединението в двете части на Кипър.
Възобновяването на срещите се приписва на новооткритите енергийни запаси, развитието на които зависи от евентуалното обединение, както и шанса икономиката да излезе от дълбока рецесия.
Новият кръг преговори за обединяването на разделения вече 40 години Кипър стана възможен, след като двете страни постигнаха споразумение за предварителна съвместна декларация. Нейното приемане бе поставено като задължително условие за начало на преговорите от президента Анастасиадис, но лидерът на кипърските турци Ероглу беше против и дискусията по нея продължи над 5 месеца.
Договорената съвместна декларация, станала факт след интензивни дипломатически контакти със САЩ, ЕС и ООН, дава основата за провеждането на ефективен диалог според правителството на Кипър. Документът определя базовите принципи за решаване на Кипърския въпрос и основните параметри на самия преговорен процес. Специално е записано, че бъдещият обединен Кипър ще бъде двуобщностна, двузонална федерация, с единен суверенитет, гражданство и международно представителство, в съответствие с приетите досега международни резолюции.
Днешната среща на двамата лидери ще бъда кратка и с процедурен характер. Очаква се същинските преговори да започнат през следващата седмица.
"Съвместната декларация е само началото. Предстоят ни много труд и усилия", заяви президентът на Кипър Никос Анастасиадис в изявление в навечерието на срещата. Според него обаче съвместната декларация позволява да се възобнови по същество диалогът, за да се постигне решение, което ще освободи страната от турската окупация, ще доведе до обединение и защита на правата на човека и основните свободи на всички законни граждани на Кипър, предаде БНР.
Като "последен шанс за обединение на Кипър" коментира началото на новия кръг турският външен министър Ахмед Давутоглу, цитиран от турски медии. Той заявява, че започващите преговори не могат да продължават вечно и ако не постигнат резултат, всяка страна ще тръгне по свой собствен път.
Преговорите за обединяването на страната бяха прекратени от лидера на кипърските турци Дервиш Ероглу през пролетта на 2012-а г. в знак на несъгласие с поемането от Кипър на ротационното председателство на Европейския съюз през втората половина на годината. Последваха президентски избори в Кипър през февруари 2013-а, а след тях новоизбраният президент Никос Анастасиадис и правителството бяха ангажирани с преговорите с Тройката международни кредитори и подписването на споразумението за спасяване на Кипър от фалит. След това в продължение на повече от 5 месеца проблем бе исканата от Кипър съвместна декларация.
През юли се навършват 40 години от турската инвазия и разделянето на Кипър.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com