Провеждащата се извънредна арабо-мюсюлманска среща на върха в столицата на Саудитска Арабия - Рияд, съчетана с намерението на Иран да потърси сделка със САЩ, призивите на "Хамас" и Израел и предстоящата днес среща във Вашингтон между президентите на САЩ и Израел - Джо Байдън и Ицхах Херцог, е шанс за постигане на напредък по важни въпроси. Конфликтът в Близкия изток се пренесе на масата на дипломацията в Рияд и Вашингтон, коментира по този повод американският в. "Вашингтон пост".
Изданието отбелязва, че военните действия на Израел в Газа и Ливан доминират в темите на срещите в Близкия изток и в Белия дом тази седмица, след като през уикенда израелски въздушни удари взеха още жертви. Израелският президент Херцог ще се срещне с президента Байдън в Белия дом днес, въпреки че не е ясно какво влияние ще окаже сдаващото властта правителство върху Израел, като се има предвид рокадата в Белия дом Байдън - Тръмп, смята "Вашингтон пост".
Лидерите на мюсюлмански, включително и арабски, страни излязоха вчера с обща декларация в подкрепа на палестинска държава със столица Източен Йерусалим. Освен това саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман "осъди категорично геноцида“, извършван от Израел срещу палестинците в ивицата Газа.
В речта си на форума вчера кралят на Йордания, в която - както посочва "Вашингтон пост", половината население е от палестински произход, Абдула Втори осъди войната в Газа, както и действията на израелските сили на ливанска територия, и призова за достъп на повече хуманитарна помощ до населения с палестинци анклав. На свой ред ливанският премиер Наджиб Микати заяви, че страната му "преминава през безпрецедентна историческа криза", отбелязва американското издание.
То извежда в цитат изявлението на Микати, позовал се на оценки на Световната банка, че загубите на Ливан от войната досега възлизат на около 8,5 милиарда долара - 5,1 милиарда долара са икономическите загуби, а на 3,4 милиарда долара се оценяват щетите от разрушенията. Освен това "Ливан призова държавите да се въздържат от намеса във вътрешните му работи, като подкрепят тази или онази групировка, а по-скоро да подкрепят Ливан като държава“, акцентира "Вашингтон пост".
Извънредната арабо-ислямска среща на върха в Рияд е вторият подобен форум, след като лидерите на страните от Организацията за ислямско сътрудничество и Арабската лига се срещнаха в Саудитска Арабия на 11 ноември миналата година, за да обсъдят войната в Газа, от която тогава бе изминал малко повече от месец, отбелязва американският вестник, като посочва, че точно една година по-късно Рияд отново е домакин на форум с участието на лидери на арабски и мюсюлмански страни, а войната в Близкия изток се е разраснала.
Радикалното палестинско движение "Хамас“, което воюва с Израел в Газа, призова страните, участващи в арабо-мюсюлманската среща в Рияд, да изпълнят заявеното в общата си декларация и да принудят Израел "да спре агресията си“, допълва изданието.
От друга страна "Вашингтон пост" цитира крайнодесния израелски министър на финансите Бецалел Смотрич, според когото победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ означава, че е "дошло времето" за анексиране на части от Западния бряг. Изданието обръща внимание на факта, че Смотрич е направил изявлението ден след като израелският премиер Бенямин Нетаняху казал, че вече е разговарял три пъти с Тръмп след изборите, произведени миналия вторник, и че двамата "мислят еднакво по въпроса за иранската заплаха“.
Според Ишмаел Наар от в. "Ню Йорк таймс" в Иран се обсъжда дали Техеран може да сключи сделка с Тръмп. Някои в новото, по-умерено правителство на Иран смятат, че резултатът от американските президентски избори предоставя възможност за сключване на трайна сделка със Съединените щати. Иран и Тръмп са в центъра на вниманието на срещата на върха в Саудитска Арабия, посочва авторът в американския вестник.
Той обръща внимание, че Саудитска Арабия се е готвила да признае Израел, но войните в Газа и Ливан са отдалечили тази перспектива. Сега кралството и неговите съюзници затоплят отношенията си с Техеран. Миналия месец външните министри на тези страни от Залива се срещнаха за първи път, а в неделя в Техеран визита имаше началникът на генералния щаб на саудитската армия, който разговаря с иранския си колега. Всичко това се случва в контекста на обмисляните реакции от Иран на израелските атаки, посочва "Ню Йорк таймс".
В същото време друг американски вестник - "Уолстрийт джърнъл", пише, че двете основни палестински групировки - "Хамас" и "Фатах", които контролират съответно ивицата Газа и териториите на окупирания Западен бряг, се обединяват около план за възстановяване на Газа, когато огънят спре. Представители на двете палестински фракции, които са ожесточени съперници от много години, постигнаха консенсус за създаване на аполитичен комитет от палестински технократи, които не са свързани с нито една от тях, за да дадат ход на планове за възстановяване. Това определено пасва на обсъждания от САЩ и Израел план за временно управление на Газа, докато ситуацията стане достатъчно стабилна за произвеждане на избори, пише "Уолстрийт джърнъл".
По линията на дипломатическия фронт на конфликта в Близкия изток британският в. "Гардиън" акцентира върху думите на израелския външен министър Гидеон Саар, според когото в преговорите за прекратяване на огъня в Ливан, където Израел се сражава срещу ливанската шиитска групировка "Хизбула", "определено е постигнат напредък".
Той посочи, че дипломатическите усилия за спиране на огъня между Израел и "Хизбула" се полагат с посредничеството на САЩ. "Гардиън" обръща внимание и на думите на първия вицепрезидент на Иран - Мохамад Реза Ареф, на арабо-мюсюлманската среща в Рияд, че "светът чака" новото американско правителство на Доналд Тръмп "незабавно" да спре войните в ивицата Газа и в Ливан.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com