САЩ имат секретна служба, която от години хаква компютърни системи в цял свят и събира данни за разузнаването, съобщава американското списание "Форин полиси".
Тайното подразделение за киберразузнаване било в рамките на Агенцията за национална сигурност, която стои и зад скандалната програма за следене в интернет "Призма", и се наричало Tailored Access Operations (TAO) - Операции за специализиран достъп. Според списанието службата успешно влиза в китайските компютърни и телекомуникационни системи от почти 15 години и по този начин е събирала най-добрата и надеждна разузнавателна информация за случващото се в КНР.
Офисът на ТАО бил скрит в щаб-квартирата на Агенцията за национална сигурност във Форт Мид, щата Мериленд. Стоманената врата се пазела от въоръжена охрана, а вътре можело да се влезе само след сканиране на очите и въвеждане на парола от шест символа.
Според данни на бивши сътрудници на агенцията мисията на ТАО е проста. ТАО събира разузнавателна информация от задгранични на САЩ цели, като тайно хаква компютри и телекомуникационни системи, разшифрова пароли, прониква в компютърните системи за сигурност. След това се крадат данните от твърдите дискове и се копират всички съобщения и трафикът от данни на електронните пощи на атакуваните системи, пише списанието. Според неговата информация това позволява на САЩ и да унищожава или поврежда чуждестранни компютърни системи с помощта на кибератаки, ако това е заповядано от президента. За тези атаки отговаряло Киберкомандването на САЩ (Cybercom), оглавявано от директора на Агенцията за национална сигурност.
Официални лица в САЩ засега не са коментирали публикацията на изданието.
Това е поредното изтичане на информация за тайните операции на САЩ в интернет пространството. Преди дни бившият сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън предаде на медиите данни за следене на мобилните позвънявания на територията на САЩ, а също и за пряк достъп на Агенцията за национална сигурност до сървърите за електронна поща, чатовете и социалните мрежи на големи компании като Майкрософт, Гугъл, Епъл и Фейсбук.
ЕС иска обяснение от Вашингтон
Европейският съюз поиска официално обяснение от Вашингтон за скандала със следенето на данни в интернет, съобщава пък британският в. "Гардиън". Еврокомисарката по правосъдието Вивиан Рединг е изпратила писмо до американския правосъден министър Ерик Холдър със 7 въпроса, в което иска уверение, че действията на САЩ не нарушават основни права на европейските граждани.
В писмото Рединг посочва, че предвид сериозността на ситуацията и сериозните тревоги, които се изразяват в медиите, тя очаква детайлни отговори, преди да се срещне с Холдър на 14 юни в Дъблин. Рединг споделя собствените си сериозни тревоги, че американците "получават и обработват в голям мащаб данни на европейски граждани, които използват американски доставчици на онлайн услуги". Тя посочва, че програми като "Призма" и законите, които ги разрешават, може да имат сериозно влияние върху фундаменталните права на европейските граждани.
В писмото си Рединг пита конкретно дали "Призма" и подобни програми са насочени само към американски граждани и жители, или и към чужденци, включително граждани на ЕС. По-рано, след избухването на скандала, САЩ се оправдаха, че не следят собствените си граждани, а само чужденци. Друг поставен въпрос е дали "Призма" и останалите програми са насочени само към определени лица и индивидуални случаи, или са масови.
Еврокомисарката се интересува и какви са критериите за подбор, ако става въпрос за отделни случаи на следене. Други въпроси на Рединг се отнасят до това какви възможности имат европейските компании и граждани да разберат дали са следени от "Призма" и останалите програми и могат ли да оспорват това.
Хиляди искат помилването на Сноудън
Повече от 5700 души са се подписали в САЩ под петиция за помилване на бившия вече агент на ЦРУ Едуард Сноудън, който разкри тайната програма на САЩ "Призма" за следене на интернет трафика от милиони потребители по света.
Петицията е поместена на сайта на Белия дом. Ако за един месец бъде подписана от 100 хиляди души, американските власти ще трябва официално да разгледат молбата. На Сноудън, бивш сътрудник на технически отдел на ЦРУ, засега не са повдигнали никакви обвинения.
Фирмата "Буз Алън Хамилтън холдинг корпорейшън", чийто служител бе Сноудън за последно, съобщи, че го е уволнила за нарушаване на фирмената етика и политика, предаде Ройтерс. 29-годишният Сноудън работеше като инфраструктурен анализатор за компанията.
Междувременно правителството на Барак Обама започна вътрешна проверка, за да оцени какви щети за националната сигурност са причинили разкритията на Сноудън. Проверката е отделна от разследването за изтичане на информация, започнато от министерството на правосъдието. Проверката на Белия дом ще разгледа мащаба на пораженията за програмите за национална сигурност от разкриването на подробности за дейността на Агенцията за национална сигурност по събиране на информация от телефонни разговори и имейли. Тя ще прецени дали разкритията на Сноудън са довели да загуба на източници или методи и до отчуждаването на хора, сътрудничели с АНС, обяснява запознат представител от Вашингтон.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com