Китайската сонда "Чанъе-5" взе проба, разкриваща процеса на изграждане на ранната кора на естествения спътник на Земята, предаде Синхуа.
На базата на анализи на донесения материал от апарата китайски учени предполагат, че процесът на ранно развитие на лунната кора е бил непрекъснат, което се различава от приетия класически двуетапен модел на формирането ѝ.
Смята се, че в първия етап, по време на охлаждането на лунния магмения океан, се образува първоначалната кора. Вторият етап пък включва топене на мантията, образуване на скали, богати на магнезий, и промяна на вече образувалата се кора.
Предишни изследвания на лунния анортозит - вид скала, съставена предимно от плагиоклаз, както и другите скални образувания, показват, че са се формирали почти едновременно. Това дава основание да се смята, че двата етапа - образуването и реформирането на лунната кора, може да са били непрекъснати. Конкретният механизъм обаче остава загадка засега.
Изследването предоставя преки доказателства, че лунният анортозит и магмата на богатите на магнезий скали са се образували едновременно.
Сондата "Чанъе-5", която се завърна на Земята на 17 декември 2020 г., доставяйки 1731 грама лунни проби, състоящи се предимно от скали и почва от лунната повърхност.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com