Парламентът прие на първо четене отдаването на 49% на US и европейски инвеститори
Украинският парламент прие законопроект за приватизацията на до 49% от газопреносната мрежа на страната, съобщи ИТАР-ТАСС.
Според новия закон американски и европейски инвеститори ще имат право да купуват оператора на газопреносната система.
Решението бе прието заедно с реформата в държавната компания "Нафтогаз", която ще бъде разделена на две - едното подразделение ще се занимава с реализацията на горивото, а другото - с поддръжката на газопреносната мрежа. Реорганизацията отговаря на европейските изисквания и разрушава настоящата вертикална интеграция. Системата на управление на газотранспортната система на страната също ще бъде реорганизирана в две публични акционерни дружества - Магистрални газопроводи и Подземни газови хранилища.
По-рано премиерът Арсений Яценюк посочи, че "Енергийният пазар в Украйна е в свръхкритична ситуация". Той призова депутатите да приемат и закон за въвеждане на извънредно положение в отоплително-енергийния комплекс. "Ако няма общо виждане и обща работа за спасяването на страната и преодоляване на драматичната ситуация, в страната ще се наложи реформиране на Върховната рада, правителството и управляващата коалиция", подчерта украинският премиер. По-рано вчера руският му колега Дмитрий Медведев написа в Facebook, че очаква "пълномащабна енергийна криза" в Украйна през есента. Според анализатори при такава ситуация е възможно Киев да започне да пренасочва част от горивото към своята газопреносна система.
Яценюк също така поиска смяната на 6-7 министри от своя кабинет, както и на вицепремиера. Това заяви лидерът на националистическата партия "Свобода" Олег Тягнибок. "Става въпрос за смяната на 6-7 министри от правителството, чиито имена вече са обявени от премиера на срещата на коалицията", твърди Тягнибок. Той не уточни кога е планирано да бъдат уволнени и от кого ще бъдат заменени.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com