Броени часове преди крайния срок в четвъртък вечер правителството на гръцкия премиер Алексис Ципрас изпрати новия си план за реформи, срещу които се надява на спасителен заем от 53,5 млрд евро. Новите мерки бяха определени от наблюдателите като капитулация, тъй като почти се покриват с тези на международните кредитори, които гърците отхвърлиха на референдума на 5 юли. С документа от 13 страници, озаглавен "Приоритетни действия и ангажименти", се обещават икономии в рамките на 13 млрд. евро. Снощи се очакваше гръцкият парламент да гласува новия пакет, но в управляващата партия Сириза се очертаваше разделение за подкрепата за документа. Днес Еврогрупата ще даде своята препоръка дали въз основа на него да бъдат започнати нови преговори, а окончателно решение ще бъде взето утре на срещата на върха на ЕС.
В новите си предложения Гърция отстъпва по някои от червените линии, заради които досега водеше битка с ЕК, ЕЦБ и МВФ. Новите предложения на гръцкото правителство към кредиторите предвиждат съществени увеличения на ДДС и намаляване на държавните разходи за пенсии, предаде АП. Пакетът включва цел за първичния излишък от 1% през 2015 г. и 2% през 2016 г. Предвижда се също ДДС от 23% за ресторантите и кетъринга и 13% за хотелите, както и увеличение на корпоративния данък през 2015 г. Правителството също така планира да увеличи данъка върху луксозното имущество, както и да наложи незабавно данък върху телевизионните реклами. Гърция предлага да намали разходите си за отбрана с 300 млн. евро до края на 2016 г. Правителството си поставя за цел да спести 1% от брутния вътрешен продукт (БВП) от намаляване на разходите за пенсии през 2016 г., като сложи край на ранното пенсиониране. Държавата ще преустанови допълнителните плащания за най-бедните пенсионери от декември 2019 г., година по-рано от планираното. Страната ще ускори приватизацията на държавните активи, включително регионалните летища и пристанища, което беше отказвано до момента.
Предаденият на международните кредитори план е бил одобрен от правителството на Алкесис Ципрас, след като министрите са се съгласили, че тежката икономическа ситуация и затварянето на банките означава, че пред страната няма друг вариант, освен да приеме почти всички условия на кредиторите. Днес Алексис Ципрас призова депутатите от неговата партия Сириза да подкрепят плана. "Изправени сме пред изключително важни решения. Имаме мандат да осигурим по-добро споразумение от ултиматума, даден ни от Еврогрупата, но със сигурност не ни е даден мандат да извадим Гърция от еврозоната. Всички сме заедно в това. Тук в парламента дойдохме всички заедно, или ще продължим всички заедно, или всички ще си ходим, каза той. Депутатите трябваше да гласуват снощи по плана, като опозицията заяви, че ще го подкрепи. Не така безпроблемна обаче се очертаваше подкрепата на Сириза. Енергийният министър Панайотис Лафазанис, който оглавява фракцията "Ляво платформа" в Сириза, отказа да подпише документа, изтъквайки, че "не"-то на гърците на референдума "няма да се превърне в унизително "да". Петима твърдолинейни представители от Сириза заявиха, че предпочитат излизане от еврозоната и връщане на драхмата, а не споразумение с международните кредитори. В същото време Никос Филис от управляващата партия изрази увереност, че парламентът ще даде на кабинета мандат за провеждане на преговорите с кредиторите.
Еврогрупата решава утре, Франция доволна от Атина
Най-новият документ, представен от Гърция, бе определен като изчерпателен от председателя на Еврогрупата Йерун Дейселблум, който заяви, че ключовото решение по плана може да бъде взето от Еврогрупата на насрочената за утре среща. Той добави, че ако гръцкият парламент подкрепи предложенията, това ще им придаде по-голяма тежест. "Но дори и тогава трябва внимателно да преценим дали предложенията са добри. Трябва да вземем важни решения, независимо от техния характер", каза Дейселблум. Френският президент Франсоа Оланд заяви, че предложенията за реформи са "сериозни и надеждни" и показват решимостта на Гърция да остане в еврозоната. Италианският премиер Матео Ренци изрази оптимизъм и надежда, че в събота може да бъде постигната сделка, така че срещата на върха в неделя да не се налага. Въпреки това обаче Германия прояви сдържаност в коментарите си за новия план. Говорителят на правителството Щефан Зайберт заяви, че ще се изчака оценката на международните кредитори. Говорителят на финансовото министерство увери, че Германия няма да приеме орязване на дълга.
"Билд": Ще има смяна в коалицията
Ако партията на "Независимите гърци" откаже да подкрепи мерките за икономии, гръцкият премиер Алексис Ципрас планира промяна на своя коалиционен партньор, писа германският вестник "Билд". Ципрас вече бил подготвил промяната, заради която е провел срещи с президента Прокопис Павлопулос и лидера на партията "Потами" Ставрос Теодоракис. Вестникът посочва, че Теодоракис ще бъде новият коалиционен партньор на Ципрас.
Проевропейски ориентираният политик от "Потами" няколко седмици вече се подготвя за място в правителството, пише "Билд".
Губернатор: Не може България да е в ЕС, а ние - не
Не може България да е в ЕС, а Гърция да бъде изхвърлена. Това казва областният управител на гръцката област Атика Рена Дуру в интервю за "Шпигел". "Гърция има нужда от истински инициативи за растеж и развитие. Няма да намерим решение, ако планът е за моята област, нито в намаляването на пенсиите до нивото на тези в Хърватия или в останалите балкански държави, нито в изхвърлянето ни. Не може да държиш България и Румъния в ЕС, от години да преговаряш с Турция, а Гърция да бъде изхвърлена от европейското семейство", коментира Дуру .
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com