Тръмп с люта закана към хутите: Над вас ще се изсипе адски дъжд

Отправи предупреждение и към Иран

Тръмп с люта закана към хутите: Над вас ще се изсипе адски дъжд | StandartNews.com

Американският президент Доналд Тръмп обяви война на йеменските хути.  САЩ започнаха решителни и мощни военни действия, за да прекратят заплахата за корабоплаването в Червено море от страна на йеменските бунтовници хути, обяви Тръмп, цитиран от АФП.

ВИЖ ОЩЕ: Тръмп се ядоса на новина за Русия. Обяви дата за развръзка

От контролираното от хутите йеменско здравно министерство съобщиха, че 9 цивилни граждани са били убити, а други 9 са били ранени.

ВИЖ ОЩЕ: Тръмп удари хутите! Разплатата

В публикация в социалните мрежи, след като медиите на хутите съобщиха за удари по йеменската столица Сана, Тръмп също така предупреди, че Иран трябва „незабавно“ да прекрати подкрепата си за бунтовниците.

„Ще използваме непреодолима смъртоносна сила, докато не постигнем целта си“, заяви той.

Новите американски удари бяха нанесени малко след като хутите обявиха, че ще атакуват всички израелски кораби в Червено море, Арабско море, пролива Баба ал-Мандаб и Аденския залив.

Заплахата им дойде в знак на протест срещу израелската блокада на помощите за палестинската територия Газа.

В изявлението на Тръмп не се споменава спорът за Израел, а се акцентира върху предишни нападения на хути срещу американски и международни военни кораби и търговски танкери.

„До всички терористи от хутите: времето ви е изтекло и нападенията ви трябва да престанат, като се започне от днес. Ако не го направите, над вас ще се адски дъжд, какъвто не сте виждали досега“, заяви гневно Тръмп.

В допълнение към обявяването на действия срещу хутите, които редовно тормозят международното корабоплаване край бреговете на Йемен, Тръмп отправи строго предупреждение към поддръжника на групировката.

„До Иран: Подкрепата за терористите хути трябва да бъде прекратена незабавно. НЕ заплашвайте американския народ, неговия президент... или световните морски пътища. Ако го направите, бързайте, защото Америка ще ви потърси пълна отговорност и няма да ни е приятно да го правим!“, добави той.

От ноември 2023 г., месец след началото на войната между "Хамас" и Израел в ивицата Газа, хутите водят кампания срещу корабоплаването, която според тях е в знак на солидарност с палестинците.

Те атакуват кораби в ключовите водни пътища на Аденския залив и Червено море с безпилотни самолети и ракети, като твърдят, че се целят в плавателни съдове, свързани с Израел, Съединените щати и Великобритания.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай