Тежки обвинения в доклад за РС Македония

Речта на омразата, дискриминацията срещу жените, ромите и ЛГБТИ хората

Тежки обвинения в доклад за РС Македония | StandartNews.com

Годишният доклад на „Амнести интернешънъл“ за Северна Македония, публикуван днес, заключва, че „въпреки прилагането на реформите, определени от Европейската комисия, опасенията относно безнаказаността, речта на омразата, дискриминацията срещу жените, ромите и ЛГБТИ хората остават“, съобщава „Фокус“.

В документа също така се добавя, че в страната продължават незаконните арести, както и натиска върху бежанци и имигранти.

Продължава дискриминацията въз основа на етническа принадлежност, религия, пол и сексуална ориентация, често подхранвана от пандемията. Речта на омразата и дезинформацията в социалните медии често са насочени към албански граждани. Хелзинкският комитет за правата на човека съобщава за 80% увеличение на антиислямската реч на омразата преди изборите и през юли подаде пет наказателни обвинения за разпространение на омраза.

Също така в доклада се казва, че след избухването на ковид-19, полицията е прилагала избирателно комендантския час и е забранявала религиозни или публични събирания.

През април правителството съкрати финансирането за неправителствени организации с 525 000 евро, застрашавайки способността им да предоставят основни услуги. Съдилищата, се посочва в доклада, едва функционират.

В доклада се отбелязва още, че през март парламентът закри Специализираната прокуратура, създадена през 2015 г., с юрисдикция над предполагаеми тежки престъпления, включително нарушения на правата на човека, от бивши министри на правителството. Над 20 дела бяха прехвърлени на прокуратурата.

Процесът срещу бившия началник на тайната полиция и министър на вътрешните работи за участието му в незаконно наблюдение продължава. През юни бившият ръководител на Специализираната прокуратура Катица Янева беше осъдена на седем години затвор за злоупотреба с длъжност. Северна Македония все още не е ратифицирала Международната конвенция за защита на всички лица от насилствено изчезване, подписана през февруари 2007 г.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай