Преговорите между ЕС и САЩ, целящи създаването на най-голямата зона за свободна търговия в света, най-накрая започнаха във Вашингтон на фона на напрежението около скандала с подслушванията на телефони и следене на интернет данни от страна на САЩ в Европа.
Критиките срещу Вашингтон, че е шпионирал 28-членния блок, бяха придобили още по-горчив привкус, след като Франция предложи откриването на преговорите буквално в навечерието им да се отложи с две седмици, преди да заеме по-мека позиция, за да направи възможно провеждането им.
САЩ и ЕС вече са топ търговски и инвестиционни партньори, с двустранен стокообмен, достигнал над 646 млрд. долара миналата година.
Предложеният пакт за Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство ще бъде най-голямата световна сделка за свободна търговия. Ако се получи, търговският блок ще покрива около 50% от глобалното икономическо производство, 30% от глобалната търговия и 20% от световните чуждестранни инвестиции. Според изчисленията на Центъра за икономически и политически изследвания в Лондон, цитиран от Ройтерс, елиминирането на тарифите и намаляването на регулаторните бариери биха могли да увеличат икономическия растеж на ЕС и САЩ с още над 100 милиарда долара годишно.
"Тези преговори невинаги ще бъдат лесни, но аз съм сигурен, че те ще си струват труда," заяви миналия месец председателят на ЕК Жозе Мануел Дурао Барозу, когато двете страни официално се съгласиха да започнат дискусията. "Ще отидем на тези преговори с цел постигане на възможно най-широкото и най-всеобхватното споразумение", каза зам.-министърът на САЩ по търговията Майк Фроман пред Ройтерс. Имайки предвид десетилетие безплодни преговори в рамките на търговските преговори от кръга Доха, американските власти твърдят, че искат да са сигурни, че ще се постигне споразумение, и то по възможно най-бързия начин. "Ако ще тръгнем по този път, искаме да го изминем с един резервоар гориво", Фроман заяви по-рано тази година, когато бе международен икономически съветник на Обама. "Не искаме да губим време 10 години в преговори за добре известни проблеми и да не се постигне резултат", каза той, цитиран от Ройтерс.
Засега "един резервоар гориво" в настоящите контекст и условия означава постигане на споразумение, преди да изтече мандатът на сегашния състав на Европейската комисия - тоест преди края на 2014 г.
Европейските преговарящи ще настояват американските щати, градове и федерални служби да отменят някои регулации и инспекционни процедури, както и най-вече това да предпочитат местни производители. От своя страна Вашингтон пък ще поиска ЕС да отвори своите пазари за американските генномодифицирани храни - технология, която все още не се приема еднозначно в Европа и поражда противоречиви реакции, съобщи Би Би Си.
Франция поиска защита на своята филмова и телевизионна индустрия. Германският канцлер Ангела Меркел заяви в четвъртък, че преговорите остават "висок приоритет", и на същия ден Европейската комисия обяви, че 28-членният блок е съгласен да започне търговските преговори навреме.
Но много експерти смятат, че търговските преговори може би ще изискват поне едно допълнително зареждане на гориво по пътя, защото те ще засягат и чувствителни теми за двете страни, като например нетарифните бариери. Те казват, че споразумение вероятно ще се постигне най-рано в 2015 г. Конфликтът между американския производител на самолети Boeing и ЕС конкурента му Airbus за милиарди долари държавни субсидии евентуално също може да засенчи настоящите преговори. Неспоразумението между Boeing и Airbus е най-големият търговски спор в света и е пред системата за уреждане на спорове на Световната търговска организация.
Тази седмица преговорите, водени от помощник търговския секретар на САЩ Дан Мулланей и неговия ЕС колега Игнасио Гарсия Берсеро, се очаква да бъдат основно организационни. Преговарящите ще са разделени на 15 различни групи, за да обсъждат въпроси, вариращи от селскостопански достъп до пазара на електронната търговия, инвестиции и политиката на конкуренция.
Дискусията започва след близо две години на подготовка. Идеята за свободната търговия между ЕС и САЩ най-напред се роди преди три десетилетия, но се провали поради вето от страната на Франция през 90-те. Сега възходът на Китай, фалитът на международните търговски преговори в Доха и хаосът на световната финансова криза натискат и двете партии за западна икономическа интеграция, която изглежда необходима те да могат да се конкурират с Азия на световните пазари.
Къртицата проваля визита на Обама
Деликатната ситуация, в която са поставени руско-американските отношения заради скандала с бившия агент на ЦРУ Едуард Сноудън, могат да получат нов епизод, ако твърденията, че президентът на САЩ Барак Обама няма да посети Русия, докато де факто на нейната територия се намира къртицата, се окажат верни.
Руският в. "Комерсант" цитира източник, близък до Държавния департамент, според когото Обама няма да стъпи на руска земя, докато Сноудън е в транзитната зона на летището "Шереметиево". Според неназования дипломат за тази позиция е бил информиран вече Кремъл. Ако през септември, когато е планирана визитата на Обама, Сноудън още е там, то президентът на САЩ може да изпрати вицето си Джо Байдън.
Подобна хипотеза, че Обама няма да стъпи в Москва заради близостта на Сноудън, лансира и в. "Ню Йорк Таймс". Друг източник, този път от администрацията на САЩ, пък пояснил, че визитата ще бъде изцяло отменена в момента, в който Русия предостави убежище на къртицата, ако го направи, разбира се.
В същото време прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков подчерта, че "в Кремъл нищо не знаят за подобен ултиматум от страна на Белия дом". А подготовката за тази визита до момента сочи точно обратното - че такава ще има. "Ние сме в постоянен контакт с нашите колеги. Ситуацията е кристално прозрачна: Русия няма вина за това, че Сноудън не може да напусне транзитната зона", добави Песков.
"Ситуацията около Сноудън създава допълнително напрежение в и без това сложните отношения с Вашингтон. Разбира се, най-добре би било, ако тя се разреши до визитата на Обама в Москва. И, съдейки по това как се развиват събитията, точно така ще стане", подчерта пък шефът на комисията по международни въпроси в руската Държавна Дума Алексей Пушков.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com