Светът се равнява по Тръмп

Урсула предложи американски газ, Русия чака преговори, Мъск взима администрацията на ръчно управление

Светът се равнява по Тръмп | StandartNews.com

Републиканците ликуват с пълна победа. Демократите скочиха срещу новите министри. Мелания се ослушва за Белия дом

 

Седмица след победата на Доналд Тръмп, Америка продължава да е разделена. Бъдещият президент запретна ръкави и започна да посочва хората, с които ще управлява. А демократите се отърсиха от първоначалния шок и се върнаха към обичайната си практика - да критикуват всяка негова кандидатура. 

Пороят от нови назначение започна с

  • Ледената кралица

Както я нарече Тръмп. Това е началникът на политическия кабинет Сузи Уайлс. Тя не е изненада, защото бе начело на предизборната му кампания и вече няколко десетилетия има важна административна роля в Републиканската партия. Опитът й е впечатляващ и започва още с избирането на Роналд Рейгън през 1980 г. Успешно проведе и кампанията на популярния губернатор на Флорида Рон де Сантис. 

Назначението ще бъде поредната историческа стъпка, която Тръмп прави, защото тя ще е първата жена в историята на тази институция и като такава ще бъде дясна ръка на президента, отговаряйки за ежедневната дейност на Белия дом. Уайлс ще има ключова роля при всяко бъдещо назначение и ще действа като балансьор между Тръмп и всеки останал в кабинета. Ролята на балансьор тя вече изигра повече от успешно по време на предизборната кампания. 

Заместник-началник на политическия кабинет става 39-годишният Стивън Милър, който е бил старши съветник по време на първата администрация на Тръмп. 

В САЩ фигурата на главния прокурор се явява и министър на правосъдието. Имайки предвид редицата обвинения срещу него, Тръмп съвсем очаквано поиска в Департамента по правосъдие да има възможно най-много близки хора, имайки за обеца проблемите с първото му назначение на Главен прокурор от 2016 г. - Джеф Сешънс, който в крайна сметка се обърна срещу него. 

След като различни имена се спрягаха в медиите, изборът на новоизбрания президент се спря върху републиканеца Мат Гейц.

„Мат ще сложи край на използването на правителството като оръжие, ще защити границите ни, ще разбие престъпните организации и ще възстанови сериозно подкопаната вяра и доверие на американците в министерството на правосъдието“, се казва в изявление на Тръмп, в което се обявява избора на Гейц. Той ще трябва да бъде утвърден от Сената, където републиканците вече имат мнозинство.  

В същото време американският специален прокурор Джак Смит, който води две дела срещу избрания президент на САЩ Доналд Тръмп, се очаква да прекрати разследванията и да подаде оставка, преди бъдещият президент да може да го уволни. По време на предизборната си кампания Тръмп заяви, че ще уволни Смит „за две секунди“, така че съвсем очаквано е прокурорът да побърза с оставката.

За директор на националното разузнаване на САЩ Тръмп номинира бившия член на Камарата на представителите от демократическата партия на щата Хавай Тулси Габард. "Знам, че Тулси ще придаде на нашата разузнавателна общност безстрашния дух, който определя нейната забележителна кариера, като отстоява конституционните ни права и осигурява мир чрез сила", се казва в изявление на Тръмп.

43-годишната Габард беше член на демократическата партия и участваше в президентската кампания през 2020 г., но след това започна да подкрепя републиканците. Габард разкритикува политиката на президента Байдън по отношение на Украйна, като обвини демократите в удължаване на конфликта и разкритикува доставките на оръжие за Киев.

  • Директор на ЦРУ става Джон Ратклиф

бивш конгресмен и прокурор. Той е близък съюзник на Тръмп и бивш директор на националното разузнаване в края на първия му мандат. По време на кампанията Ратклиф съветваше Тръмп по въпросите на политиката за национална сигурност.

„Очаквам с нетърпение Джон да бъде първият човек, който някога е заемал двата най-високи поста в разузнаването на нашата страна. Той ще бъде безстрашен борец за конституционните права на всички американци, като в същото време ще гарантира най-високите нива на национална сигурност и МИР ЧРЕЗ СИЛА“, заяви Тръмп в изявление в социалната мрежа "Х", с което обяви и номинацията му.

Демократите побързаха да изразят недоволството си, което не е изненада. Същото се случи и през 2020 г., когато Ратклиф  бе номиниран за директор на ЦРУ от Сената с републиканско мнозинство, но всички сенатори от Демократическата партия гласуваха против номинацията му. Сега обаче няма причини кандидатурата му да не мине. 

В последно време Ратклиф критикува начина, по който администрацията на Джо Байдън подхожда към конфликта в Близкия изток. Той твърди, че заплахата на Байдън да спре доставките на оръжие за Израел е изложила на риск ключов съюзник. Той също така твърди, че администрацията не е взела строги мерки по отношение на Иран.

  • Първи латиноамериканец за дипломат номер 1

Влиятелният сенатор от Флорида Марко Рубио се очаква да заеме позицията на първи дипломат на САЩ. Някога той бе противник на Тръмп за първичните избори в Републиканската партия през 2016 г., но с времето позициите му се сближиха с тези на бъдещия президент. Назначението на Рубио за държавен секретар със сигурност би довело до много по-твърдо отношение спрямо Китай и Иран. По отношение на войната в Украйна като сенатор той гласува против предоставянето на американска военна помощ и заяви, че само чрез преговори трябва да бъде постигнато споразумение, а Киев не може да се надява на връщане на цялата загубена територия.

Той би бил и първият латиноамериканец на поста първи дипломат на САЩ. Демократите го определиха за най-големият "ястреб" сред спряганите досега възможни кандидатури за поста, припомняйки за силовите му позиции по отношение на геополитическите врагове на САЩ, включително Китай, Иран и Куба.

  • Царят на границите

Като едно от важните позиции в бъдещата си администрация Тръмп определи отговорника за контрола на границите.

Това ще е Том Хоуман, който вече и бил директор на службата по имиграция и митнически контрол по време на първия мандат на Тръмп. Бъдещият президент го определи като "Царя на границите". Хоуман ще отговаря за всички депортации на нелегални чужденци обратно по родните им места. 

„Нямам съмнение, че той ще свърши фантастична и дългоочаквана работа“, написа в Х бъдещият президент на САЩ. Хоуман отдавна е верен поддръжник на политическите предложения на Тръмп, като на конференция във Вашингтон през юли каза, че би бил готов да „ръководи най-голямата операция по депортиране, която тази страна някога е виждала“.

За министър на вътрешната сигурност на САЩ най-вероятното име е на губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноум, която преди време беше един от възможните варианти за вицепрезидент. В момента тя кара втория си четиригодишен мандат като губернаторка на Южна Дакота след съкрушителна победа на изборите през 2022 г. Доби широка популярност в страната след като отказа да въведе в щата масово наложеното в САЩ задължение да се носят маски по време на КОВИД-19. 

За съветник по национална сигурност е предложен конгресмена от Флорида Майк Уолц. Той е пенсиониран офицер от Националната гвардия и ветеран от войната. Служил е няколко пъти в Афганистан и е работил в Пентагона като политически съветник. Уолц от години е поддръжник на Тръмп и го подкрепи през 2020 г. в твърденията, че тогавашните избори са били откраднати от демократите. Активен е в областта на международните отношения и е считан за един от най-крайно настроените републиканци по отношение на Китай.

Посланик в ООН на САЩ ще бъде Елиз Стефаник. Тръмп я предложи да замени сегашният представител Линда Томас-Грийнфилд. Стефаник в момента е член на Камарата на представителите и също е смятана за лоялен човек на Тръмп. Оспорва резултатите от изборите през 2020 г. и му оказа подкрепа по време на по-ранните опити за импийчмънт. Що се отнася до ООН, Стефаник има остра позиция спрямо организацията най-вече по отношение на критиките срещу Израел. Наскоро тя предложи САЩ да преосмисли финансирането на ООН.

Стивън Виткоув, инвеститор в недвижими имоти, ще е специалният пратеник за Близкия изток. 67-годишният бизнесмен игра голф в клуба на Тръмп в Уест Палм Бийч, Флорида, на 15 септември, когато бившият президент стана мишена на втори опит за убийство. Бившият губернатор на Арканзас Майк Хъкаби пък се стяга за посланик на САЩ в Израел. Той е убеден защитник на Израел и планираната му номинация идва в момент, когато Тръмп обеща да съгласува външната политика на САЩ по-тясно с интересите на Израел, който води войни срещу подкрепяните от Иран Хамас и Хизбула.

Естествено най-големият ужас за демократите е изборът на Доналд Тръмп на 

  • Тв водещият Пийт Хегсет, който става министър на отбраната  

Макар демократите да се правят, че търсят в Google човека, който ще ръководи най-мощната армия в света, той не е непознат за тях. Като водещ на сутрешната програма на Fox News, Хегсет е ревностен поддръжник на Тръмп и неговите възгледи за реформите в американската армия, както и срещу джендърството. Също така подкрепяше опитите на Тръмп да сключва дипломатически сделки за разрешаване на глобалните проблеми в сигурността. Не е заемал висока позиция в армията или правителството, но е офицер от пехотата и служи в Афганистан и Ирак. В неотдавнашни изяви Хегсет даде ясно да се разбере, че вижда Китай като основна стратегическа грижа за САЩ, като отбеляза в едно интервю, че Пекин е „специално посветен на победата над Съединените американски щати“. На въпрос за номинацията на Хегсет от журналисти, тайванският министър на отбраната каза: „Щастливи сме да видим всякакви номинации на хора, които са приятелски настроени към Тайван.“

В последните забележки 44-годишният тв водещ също изрази скептицизъм относно военното участие на САЩ в Европа. В едно интервю той каза, че не смята, че победата в Украйна ще насърчи Путин. „Ако Украйна може да се защити от това, чудесно, но не искам американската намеса да навлиза дълбоко в Европа“, каза той.

Докато новите имена попълват властовия списък на Тръмп, гонейки съня на демократите, републиканците не спират да ликуват. И как не, те си връщат за първи път от 5 години контрола и върху Камарата на представители, и върху Сената. 

Абсолютното мнозинство в Камарата дойде след обявените победи на Кен Калвърт (Калифорния) и Хуан Сискомани (Аризона). Последният успех - в Аризона, даде на Републиканската партия 218 места от общо 435 в долната камара на американския Конгрес. Новина, която дойде повече от седмица след затварянето на избирателните секции в САЩ и в момент, когато Тръмп обяви ключови назначения в бъдещото си правителство.

С девет места, които все още предстои да бъдат разпределени, се очаква 

  • крайният резултат за републиканците да е между 220 и 222 места

Демократическата партия, която в момента разполага с 208 конгресмени, вече не може да обърне резултата.

Републиканците също така ще поемат контрол върху Сената, след като взеха четири места в Пенсилвания, Охайо, Западна Вирджиния и Монтана и стопиха крехкото мнозинство на демократите. Те вече избраха сенатора от Южна Дакота Джон Тюн начело на новото мнозинство в горната камара на американския конгрес. Ще контролират и долната Камара на представителите като Майк Джонсън запазва мястото си на говорител на Камарата на представителите, а Тръмп обяви, че напълно го подкрепя като председател. Джонсън от своя страна засипа Тръмп с похвали и го нарече "Кралят на завръщането".

Докато в Америка върви предаване на властта, Европа набързо поздрави 49-тия президент на САЩ, но в Европейският парламент страстите „за“ и „против“ все повече се разгарят. Урсула фон дер Файен като че ли намери най-правилната поздравителна телеграма, с която увери Тръмп, че е готова за сделка. Сложи си за приоритет едно от исканията му – европейската газ да стане бързо американска. 

  • Русия и Украйна започнаха равняване по Тръмп 

Мистерията - имал ли е телефонен разговор с Путин, така и не се разгада. Но развързването на украинския възел върви малко по малко без да е ясно какви нови геополитически възли ще направи. 

Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че не очаква никакви промени в политиката на САЩ към Русия или Украйна, но веднага след това посланикът на Москва в ООН в Женева каза, че Русия е отворена за преговори за прекратяване на войната в Украйна, ако бъдат инициирани от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.

Вместо Зеленски се изказа от Киев един от най-близките му хора и бе категоричен, че не си представя да няма финансиране от Запада. Подоляк добави, че има значителна разлика между изявленията, които се правят по време на предизборната кампания и формирането на администрацията на Тръмп, която ще изгради стратегия за мощна, доминираща и водеща държава.

Светът се загледа и в протоколната среща Тръмп- Байдън. Тя се оказа раздумка между двама стари приятели, които си разменяха любезности, докато енергично си стискаха ръцете. А усмивката, с която Байдън посрещна непобедимия си опонент и му каза „ Добре дошъл отново“ ни припомни, че макар сегашният държавен глава да не беше от най-добрите политици, той си остава ненадминат дипломат.

Новината на срещата обаче не направиха репликите на двамата, а големият отсъстващ на нея. Джил Байдън се появи щастлива, защото избегна конкуренцията на Мелания, но въпросът кога новата стара първа дама ще освети Белия дом със сиянието си, не спира да вълнува пресата по света.

Си Ен Ен пусна информация, че 

  • Мелания едва ли ще се премести във Вашингтон

за втори път. Дискусиите за това как и къде ще прекарва времето си продължават да набират скорост зад Океана. 

Стана ясно, че Джил Байдън е настоявала Мелания да присъства, но датата и часът съвпадали с пълния график, свързан с представянето на нейната книга. Това накара много от медиите да предположат, че ако първата дама ще има още по-голяма автономия през втория мандат на мъжа й. Очаква се госпожа Тръмп да прекарва по-голямата част от времето си през следващите четири години не в Белия дом, а между Ню Йорк и Палм Бийч, Флорида, съобщи Си Ен, като допълни, че все пак тя ще присъства на важни събития.     

Освен красивата първа дама, всички са приковали поглед върху номер едно в световния бизнес – Илон Мъск, който става част от екипа на Тръмп, заедно с Вивек Рамасвами. Двамата ще отговарят за новото Министерство за правителствена ефективност, което въпреки името си, не е част от правителството.  В изявлението си Тръмп заяви, че Мъск и Рамасвами ще работят извън правителството, за да предлагат на Белия дом "съвети и насоки". Също така ще си партнират с Бюрото за управление и бюджет, за да "проведат мащабна структурна реформа и да създадат невиждан досега предприемачески подход към правителството". 
Макар да няма пълна яснота как ще функционира тази институция, отсега е ясно, че Тръмп е прав - този ход ще доведе до шок правителствените системи. По важно е това разтърсване да отвори нова иновативна и технологична страница за Америка. Ако се случи, хейтърите, които в момента громят Мъск, ще паднат в собствения си капан.

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай