Берлин. "НАТО ще срещне значителни трудности в защитата на балтийските страни от евентуална руска агресия "с конвенционални средства", съобщи немското списание Spiegel съобщи в неделя, позовавайки се на източници, близки до организацията и документи на НАТО.
Съединените щати изпратиха 600 войници в трите балтийски страни - Естония, Латвия и Литва - и Полша, за да вземат участие в учения за засилване на присъствието на НАТО в Източна Европа.
"Способността и намерението на Русия да предприеме значителни военни действия без особени предварителни знаци представлява мащабна заплаха за поддържането на сигурността и стабилността в областта", пише седмичното списание, позовавайки се на документ на Комитета за планиране на отбраната в НАТО.
НАТО наблюдава натрупване на руски войски по границата с Украйна, но Русия от своя страна твърди, че няма намерение да напада. Украйна не е член на НАТО, но въпреки това алиансът иска да е ясно, че е в състояние да защитава балтийските си членове при необходимост.
В петък НАТО започна голямо учение в Естония под името "Стедфаст Джевълин 1", чиято цел е да "демонстрира възможностите на общата отбрана на НАТО в балтийския регион". В него участват шест хиляди войници от различни страни на НАТО, в това число САЩ.
Ръководителят на учението генерал Ханс-Лотар Домрьозе заяви, че "няма съмнение, че алиансът е силен. НАТО иска да покаже на членовете си, че най-важно е спазването на Вашингтонския договор".
Според информацията на Spiegel обаче НАТО няма да е в състояние да реагира на руско нападение по смисъла на член 5 на Северноатлантическия договор, според който атака срещу една от държавите от НАТО се смята за атака срещу всички тях и съответно нападнатата държава следва да получи навременна помощ от останалите членове.
Проблемът е, че през последните години НАТО не счита нападение от страна на Русия за вероятно и по тази причина в източноевропейските държави вече липсва необходимото въоръжение и военна инфраструктура.
"Когато балтийските държави се присъединиха към НАТО, нямаше военна заплаха от страна на Русия", заяви пред "Шпигел" депутатът от европарламента Елмар Брок. "Алиансът спазваше споразумението с Русия да не разполага войници на изток от река Елба. Сега изглежда, че президентът Путин е променил външната политика на страната и НАТО ще трябва да реагира".
Външният министър на Полша Радослав Шикорски коментира, че НАТО трябва да повтори това, което е направила в западните държави по време на Студената война.
"Има бази във Великобритания, Испания, Германия, Италия и Турция. Няма обаче бази там, където са наистина необходими", каза той.
Ситуацията в Украйна продължава да се влошава независимо от приключването на преговорите в Харков. През уикенда украински сили нееднократно влизаха в схватки със сепаратистите в Донецка и Луганска област. Сепаратистите се заканиха, че ще попречат на нормалното провеждане на президентските избори в страната, насрочени за 25 май.
Русия отхвърля легитимността на избори "проведени под насочените оръжия на хунтата в Киев", а временното украинско управление отказва да преговаря със сепаратистите, понеже ги смята за "крадци и терористи".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com