Задава ли се голяма война в Близкия изток?
Политическото лице на "Хамас" Исмаил Хания беше убит при прецизен удар по хотел в Иран на 31 юли. Издирван като терорист, избягвал на косъм няколко опита да бъде елиминиран, водачът на всички важни преговори в продължение на десетилетия на палестинската паравоенна организация - Хания, последва в смъртта си трима от синовете и четирима от внуците си, които загинаха след взрив на кола през пролетта. Както и военния лидер на "Хамас" Мохамед Дейф, който бе взриванен две седмици по-рано в Ивицата Газа.
Убийството на Хания всъщност е най-сериозния отговор на Израел след кървавото нападение на бойците на "Хамас" от 7 октомври, което доведе до смъртта на 1200 души в Израел и отвличането на 250 заложници в Газа. Въпреки че военна офанзива оттогава уби повече от 39 000 души в Газа и остави анклава в пълна разруха, Израел обяви цялото ръководство на Хамас за терористи, като обвини Хания, Мешал и останалите лидери на "Хамас", че продължават да "дърпат конците на терористичната организация". С убийството му Тел Авив показа, че забавя, но не забравя:
- Прошка за терористите няма
Докато в четвъртък в университета в Иран започваше погребалната процесия за Хания, Тел Авив продължаваше да мълчи и да не поема отговорност за атентата. За кратко на официалната страница във Фейсбук на пресцентъра на израелското правителство се появи публикация, че Хания е бил "елиминиран при прецизна атака в Техеран", но по-късно тя беше изтрита.
Веднага след убийството в Иран, върховният лидер Али Хаменей свика извънредно заседание на Върховния съвет за национална сигурност. Източници на "Ал Маядин" заявиха, че убийството означава за Техеран "агресия срещу Иран и изисква решително възмездие". Представители на "Хамас" публично изразиха съболезнования на целия палестински народ, а също така нарекоха нападението коварно и обвиниха "ционистите". Али Хаменей е наредил директно нападение срещу Израел, Иран иска да отговори на ликвидирането на лидера на "Хамас", пише The New York Times. Трима неназовани ирански официални лица са заявили пред изданието, че иранското военно командване обмисля възможността за нов комбиниран удар с дронове и ракети по военни цели в околностите на Тел Авив и Хайфа. В същото време Иран "ще се опита да избегне атаки срещу цивилни цели". Те също смятат, че това може да е координирана атака от страна на Иран и неговите "съюзнически сили" в Йемен, Сирия и Ирак. Вероятно става дума за бойци, подкрепяни от Техеран. Хаменей е инструктирал военните командири да подготвят планове както за атака, така и за отбрана, в случай че войната се разшири и Израел или Съединените щати ударят Иран.
- Протежето на шейх Ясин
Без значение дали Тел Авив ще поеме официална отговорност, елиминирането на Хания е огромен удар за палестинската радикална организация. Той е роден през 1962 г. в бежански лагер близо до град Газа. Асошиейтед прес пише за него, че е дълбоко религиозен още от ранните си години. Учи арабска литература в университета.
В края на 80-те години, по време на Първата палестинска интифада (въстание) срещу израелската окупация на Йерусалим, Газа и Западния бряг той се присъединява към "Хамас". Това се случва малко след основаването на организацията.
През 1987 година участва в антиизраелски протести, заради което е арестуван и за кратко пратен в затвор. През следващите години отново на няколко пъти е арестуван, а през 1989 г. получава тригодишна присъда заради членството си в "Хамас".
След като излиза от затвора, започва да се издига в йерархията на групировката. Той е един от първите, които настояват за навлизането на "Хамас" в политиката. През 1994 г. казва, че формирането на политическа партия "ще даде възможност на "Хамас" да се справи с възникващите събития".
Първоначално идеята е отхвърлена от ръководството на организацията, но по-късно е одобрена.
Самият Хания е протеже на основателя на "Хамас" шейх Ахмад Ясин, който е от същото село Ал Джура, откъдето произхожда семейството на Хания. През 1994 година той обясни в интервю за "Ройтерс", че Ясин е модел за младите палестинци.
"Научихме се от него на любов към исляма и да правим жертви за този ислям, а не да коленичим пред тези тирани и деспоти", каза той.
До 2003 г. той беше доверен помощник на Ясин, сниман е в дома му в Газа, държащ телефона до ухото на почти напълно парализирания основател на "Хамас". Ясин беше убит от Израел през 2004 година.
През 2007 г. Хания е избран за министър-председател в правителството, управляващо Палестинските територии, след като "Хамас" печели парламентарни избори година по-рано.
Оттогава именно групировката има пълен контрола над Ивицата Газа, като го запазва и след като само няколко месеца след избирането на Хания правителството му се разпада, а между двете основни палестински политически сили - на "Хамас" и на "Фатах", избухва въоръжен конфликт.
През 2017 г. Хания става ръководител на политическото крило на Хамас и напуска Газа. Оттогава живее в чужбина - преди всичко в столицата на Катар - Доха, като пътува често до Турция и Иран. Смятан е по-скоро за умерен прагматик в сравнение с хардлайнерите в Хамас, пише Ройтерс. Той беше един от малкото лидери на групировката, които казаха, че въпреки че отхвърлят признаването на Израел, не се противопоставя на решение на конфликта чрез създаването на две държави.
През април при израелски въздушни удари бяха убити трима от синовете на Хания и четирима от внуците му. По това време Хания, който беше в Катар, каза, че смъртта им няма да повлияе на продължаващите преговори с израелската страна. "Който си мисли, че като се насочи към моите деца по време на преговорите и преди да бъде постигнато споразумение, това ще принуди Хамас да отстъпи от исканията си, се заблуждава", каза тогава той. По-рано той самият оцелява на косъм при атака през септември 2003 г. Тогава успява да избяга заедно с тогавашния лидер на организацията от сграда в град Газа секунди преди тя да бъде ударена от израелски въздушен удар.
- Милиардерът
За Хания се знаеше и че разполага със сериозно семейното богатство, оценявано на 2,5 млрд. долара. Знаеше се, че той има частен самолет, с който често пътува до Москва, Техеран, Истанбул и Кайро. Богатството на фамилията му е видно и от снимките от луксозни хотели в Истанбул и Доха, които по-големите му деца (а те са общо 13) често публикуват в социалните мрежи.
Не е ясно как е натрупано това богатство, но то е характерно за ръководителите на "Хамас". Смята се, че парите идват основно благодарение на безнаказаната корупция в Ивицата, където радикалната групировка от години има пълен контрол.
Това дава възможност да се разпорежда непрозрачно с правителствените средства, както и със средствата, идващи от международни организации и редица държави като помощ за Газа, където мнозинството палестинци тънат в бедност.
Освен със сериозни парични средства Хания обаче разполагаше и с огромно влияние. От десетилетия той беше лицето на "Хамас" пред света и лично водеше преговорите с най-важните партньори на групировката, както и с тези, с които тя враждува, пише Свободна Европа.
През 2009 г., например, той беше човекът, който се срещна с бившия американски президент Джими Картър, който беше на обиколка в региона в опит да посредничи в разговорите между Израел и палестинците. Именно Хания беше и човекът на Хамас, който водеше разговорите с Иран - основният спонсор и съюзник на групировката.
През 2018 г. обаче САЩ включиха Хания в списъка си с "глобални терористи" с обяснението, че "има тесни връзки с военното крило на Хамас и е бил привърженик на въоръжената борба, включително срещу цивилни".
- Реакциите след смъртта му
Представителят на "Хамас" в Ливан Махмуд Тах заяви, че отговорността за убийството на ръководителя на политбюро на движението е не само на Израел, но и на САЩ, тъй като това е договорено с Вашингтон.
Шефът на Пентагона Лойд Остин обаче отказа да отговори на въпрос за участието на Израел в нападението. Освен това той не отговори дали Вашингтон е знаел предварително за плана за удар в резиденцията му в Техеран. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен също отрече обвиненията срещу Вашингтон и отказа да спекулира как убийството на Хания ще се отрази на ситуацията в Близкия изток. От своя страна Иран се зарича да отмъсти за убийството на Хания. Иранският президент Масуд Пезешкен нарече убийството страхлив акт и обеща, че страната ще накара убийците да съжаляват за стореното. Иранският вицепрезидент Амир Хосейн Газизаде Хашеми заяви, че палестинците имат пълното право да накажат извършителите на убийството в Техеран. Бившият главнокомандващ на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC) Мохсен Резаи предупреди Израел за отмъщение за смъртта на ръководителя на политическото бюро на палестинското радикално движение Хамас Исмаил Хания. Той подчерта, че израелската страна "ще плати висока цена" за случилото се.
- Какво означава "висока цена"?
Според познавачи на Близкия Изток убийството на Хания в Техеран може да доведе до поне повторение на удара, последвал на територията на Израел от иранска страна след нападението срещу консулството на страната в Дамаск. Може да се очаква изстрелване на много по-голям обем ракети и дронове, отколкото тогава. Ако Иран извърши такава атака, тогава в региона ще се разгори прокси война, използвайки както структурите на "Хизбула" в Ливан, така и проиранските формирования в Сирия, Ирак, както и движението на хутите в Йемен.Вероятността от ескалация на военната конфронтация между Иран и Израел нараства, но дали това означава нова война? Миналия път Иран не си постави задачата да нанесе пряка вреда на човешката сила на въоръжените сили и цивилното население на Израел, както и стратегическото поражение и унищожаване на ключова военна, гражданска инфраструктура и инфраструктура с двойна употреба, включително енергийния капацитет на Израел. След убийството на Хания такава задача може да им бъде поставена.
Друг обаче въпрос е, че Иран многократно е заявявал и демонстрирал не само на думи, но и на дела, че не се интересува от започване на война с Израел в момента. Политиката на Иран по палестинско-израелския конфликт не се е променила по никакъв начин. Докато Техеран се противопоставя на израелската операция в ивицата Газа, икономическата, политическата и военната ситуация в Иран не му позволяват да води открита война срещу Израел. Освен това консолидацията на мюсюлманското обществено мнение в региона не е достатъчно голяма, за да може Иран да разчита на нея в кампанията си.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com