"Тесла" печели, Детройт кърви, написаха конкурентите на Мъск за новите тарифи
Това е началото на Деня на освобождението, написа американският президент
Само два стимула карат хората да работят: жаждата за пари и страхът да не ги загубят.
Легендарната фраза на Хенри Форд, бащата на първия масов автомобил за американците - Модел Т, е много поучителна тези дни, когато краят на войната в Украйна буксува, а търговската - стигна до автомобилния сектор.
Правнукът на Форд - Бил, оглавява семейната корпорация и макар в първия мандат на Тръмп да бе обект на множество нападки, днес това е от малкото световни производители на коли, която не е изтръпнала от страх за бъдещето след като американския президент изпълни заканата си и наложи от 3 април 25 процентни мита на всички компании, които внасят автомобили и части за тях в Америка. Причината е, че при "Форд" едва 20 процента е вносът.
"Това е началото на Деня на освобождението в Америка", заяви Тръмп в Овалния кабинет в сряда вечерта, докато разписваше историческия документ. Само за часове решението предизвика вълна от реакции от Канада през Европа до Япония и раздруса фондовите борси.
"Ако произвеждате автомобила си в Съединените щати, няма да има мита. И това е перманентно, на 100 процента", заяви още Тръмп, попарвайки надеждите на всички, които имаха очакване той да направи изключения или да се откаже други тарифи.
- Белият дом се позовава на
закон за националната сигурност от 1962 г.
за да приложи митата, с аргумента, че автомобилната индустрия е "жизненоважна" за националната сигурност и "е подкопана от прекомерен внос, застрашаващ националната индустриална база и веригите за доставки на Америка".
Митата върху автомобилите засега са най-агресивният ход досега в разгръщаната на порции търговската политика на Тръмп.
Те следват въвеждането на допълнителни 20% мита върху вноса на всички стоки от Китай и 25% върху целия внос на стомана и алуминий. И предхождат заплахата на Тръмп, че САЩ ще прилагат 25-процентни мита върху всички стоки от държави, които са купували венецуелски петрол и газ, също от 2 април.
Тези мита вероятно ще засегнат Китай, Индия, Испания и Италия наред с други държави.
Тръмп вече предупреди ЕС и Канада да не работят заедно, за да отвърнат на удара на САЩ. В публикация в социалната си мрежа той заяви, че подобни действия ще доведат до мита, "далеч по-големи от планираните в момента".
- Бизнеслогиката му е кристално ясна
През 1985 г. американски заводи в страната са произвели 11 млн. автомобила, а преобладаващото потребление е било местно производство.
40 години по-късно - през 2024 г, американците са купили близо 16 млн. коли, само 25% от които са произведени в Америка.
Нещо повече - търговският дефицит на САЩ при автомобилните части е почти 100 милиарда, индустрията наема не повече от 1 млн. американски работници, а научната и развойна дейност на американските фирми изостава и от Европа, и от Азия.
Белият дом цитира икономически анализ от 2024 г., според чиито прогнози при глобална тарифа от 10%, това ще увеличи американската икономика със 728 млрд. долара,
- ще създаде 2.8 млн. работни места
и ще увеличи реалните доходи на домакинствата с 5.7%.
Европа и Япония, най-засегнатите от мярката, първи реагираха. Западните медии наблегнаха на факта, че митата са само за съюзници.
"САЩ са внесли през 2024 г., включително, леки автомобили на стойност 220 милиарда долара. Мексико, Япония, Южна Корея, Канада и Германия, всички близки съюзници на САЩ, са най-големите доставчици".
И докато японците си оставиха вратичка в бъдеще да станат изключение, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен описа хода като „лош за бизнеса, по-лош за потребителите“, канадският премиер Марк Карни неистово се разлюти, като определи митата за „директна атака“ срещу канадските работници и обеща светкавични ответни мерки.
„Ще наложим такса на страните за правене на бизнес в нашата страна и за отнемане на нашите работни места, за отнемане на богатството ни, за много от нещата, които те са завзели през годините“, каза Тръмп в Овалния кабинет. „Те взеха толкова много от страната ни, приятели и врагове, и честно казано,
- приятелят често е бил много по-лош от врага
добави той.
Докато Тръмп говореше, азиатските автомобилни акции започнаха рязко да падат на борсите, които бяха отворили. Toyota Motor и Mazda Motor отбелязаха най-голямо понижение.
Същата тенденция последва и с книжата на южнокорейските Hyundai Motor и Kia Corp паднаха рязко.
И докато Тръмп вижда митата като инструмент за увеличаване на приходите, за да компенсира обещаните от него намаления на данъците и да съживи отдавна западащата индустрия на САЩ, западни търговски експерти се опасяват, че цените първоначално ще се повишат, търсенето ще падне и това ще навреди на глобалната автомобилна индустрия, която вече е разтърсена от несигурност.
Според анализ на американска банка Morgan Stanley, наложените от Тръмп 25-процентни мита върху автомобилния внос,
- ще оскъпят средния автомобил в САЩ с 6000 долара
Скорошно проучване установи, че тарифите за Канада, Мексико и Китай ще повишат разходите за производство на кросоувър превозни средства с около $4000, докато цената на произвежданите в САЩ електромобили ще скочи с около $12 000.
Според европейски експерти Porsche AG и Mercedes-Benz Group AG ще бъдат най-силно засегнати от митата, защото ще са изправени пред потенциален удар от 3,4 милиарда евро (3,7 милиарда долара).
Затова и акциите на Porsche и Mercedes се понижиха в четвъртък с цели 5,7% във Франкфурт, като акциите на BMW AG паднаха с 4,9%.
Volkswagen AG, който също притежава Audi и Lamborghini, падна с 4,3%, докато Aston Martin Lagonda Global Holdings Plc направо се сринаха с 8,9% в Лондон.
Stellantis NV, която има установена производствена мрежа в САЩ и произвежда Jeep, Dodge, Chrysler и Ram, изглежда по-малко засегната.
Същото важи и за Renault SA, чието производство и продажбите са основно в Европа.
Редица анализатори на Уолстрийт смятат, че ако има печеливш от решението, то той ще е Илон Мъск. Едно от заглавията в Америка е
"Tesla печели, автосекторът в Детройт кърви".
Мъск обаче публикува в платформата си X позиция, че Tesla не е защитена от последиците.
Известен анализатор на Дойче банк коментира митата като каза, че за разлика от конкурентите си, Tesla сглобява всичките си превозни средства в САЩ.
Най-лошо позиционирана компания се оказва General Motors, която доставя около 40% от колите си от Канада и Мексико. Затова и очаква финансов удар от 14 милиарда долара върху печалбите от новите тарифи.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com