Движението на острова в Индийския океан е убийствено
Азиатската държава успешно развива туризъм след десетилетия гражданска война
Дори да сте обикаляли вече из Азия, Шри Ланка ще ви изненада. Страната, в която до преди няколко години се водеше гражданска война, сега се е превърнала в рай за туризъм. Ако си падате по луксозна ваканция обаче ви препоръчвам да не излизате от прекрасните хотели с просторни плувни басейни, цъфтяща зеленина, спокойствие и вкусна храна. Защото извън тях е приключение. Което обаче ви гарантирам, че си заслужава да изживеете.
След неколкочасовите полети, Шри Ланка ме посреща с 37 градуса и влажност над 90%. Предимството е, че не се налага да си гладиш дрехите - влагата ги изправя за секунди. А и климатът не е неприятен, още повече че през повечето време за туристите е осигурен климатизиран транспорт и във всички публични сгради е достатъчно прохладно. По някакъв изненадващ начин престоят в Шри Ланка показва, че въпреки огромните разлики на двата различни свята, страната поразително прилича на България в някои отношения. Например, в Шри Ланка във всеки хотел можеш да похапнеш невероятно вкусно кисело мляко. Местните го наричат "кърд" и го правят от биволско мляко. А българските туристи се редят на опашка, за да го опитат под смаяния поглед на персонала. Сред местните традиционни танци е ходенето по жарава. И макар да не влизат в огъня с икони, представлението напомня на нестинарските танци. Нравът също е сходен. Дали поради факта, че смятането им се отдава трудно, но ви съветвам всеки път да си броите рестото.
В будистка държава като Тайланд това никога няма да се наложи. Шри Ланка също е будистка, но заради близостта на острова с Индия, част от населението изповядва хиндуизъм. Близостта определя и кухнята, за която ще стане дума по-късно. Това, че Шри Ланка е островна държава предполага и прекрасни разходки край океана. Плуването не е препоръчително, тъй като вълните са много силни. И въпреки, че не си личи на пръв поглед, дори при спокойни води не се изкушавайте да влизате. Дори най-добрите плувци не могат да се справят със силата на океана. За сметка на това, всеки хотел разполага с басейн, подходящ за малки и големи със солена вода, така че туристите да събират спокойно и безопасно тен. Ако решите не просто да отдъхвате с коктейл в ръка, а да обиколите острова, можете да се сдобиете с прекрасни впечатления. Екскурзии можете да си купите и на място и предварително. Много неща си струват да бъдат видени на острова, но всичко зависи от бюджета и предвиденото време. На първо място имайте предвид, че движението е убийствено, а пътищата - лоши. Средната скорост на движение е 30-40 км в час в по-голямата част от страната, въпреки че правителството инвестира в инфраструктура и строи по-широки шосета. Движението е дясно, а родните шофьори биха изглеждали като възпитани и спазващи правилата на фона на местните. Не е необичайна гледка на пътя да се разминават едновременно автобус, микробус, лека кола и няколко тук-тука успоредно на тясното шосе. Най-достъпното средство е триколката тук-тук, като именно това са и местните таксита. Возенето е приключение и дори да ви се изправи косата от ужас - причинете си го. Изглежда по-страшно, отколкото е. Че движението е необичайно и плашещо говори и факта, че местните, които не живеят в страната или имат бизнес извън нея, не смеят да карат сами, а ползват шофьори. Всички водачи пък си завързват цветни платове на лостовете на колата, според религията, подобно на кръстчетата и иконите по родните коли. Целта е да ги закрилят боговете, защото рискът зад волана всеки път е голям. Да не говорим, че предимство не се дава, а се извоюва. Така че поне в Шри Ланка горещо препоръчвам да забравите за колите под наем и да се доверите на местните шофьори. Въпреки хаоса за 10 дни видях една-единствена катастрофа, при това лека. А наказанията за водачите, които предизвикат инцидент, са изключително строги.
Храмът на златния зъб е в Юнеско
Шри Ланка има няколко забележителности, които са задължителна спирка за туристите. Първо място заема Храмът на свещения зъб в Канди. В него се съхранява златния зъб на самия Буда и местните твърдят, че това е най-голямата скъпоценност на страната. Според легендата реликвата е в Шри Ланка от 4-ти век, благодарение на принцеса Орисон, която пренесла зъба в косата си, за да не попадне в неподходящите ръце. Храмът е в списъка на Световното културно наследство на Юнеско. Другата забележителност включена в този лист е Лъвската скала - Сигирия. Там са запазени изрисувани фрески, наречени божествените девойки. Според търсачите на НЛО, летящите им пози крият повече тайни, отколкото може да се обхване с просто око. В списъка на Юнеско са и скалните пещери-храмове в Дамбула. Най-старото от будистките светилища е от 1 в. пр. Христа. Стените и таваните на петте пещери са изрисувани с будистки стенописи, а в комплекса се намират повече от 130 статуи на Буда. Сред другите препоръчителни спирки са крепостта в Гале-Гале, също в Юнеско, приютът за слонове в Пинавела, проходът Ела с впечатляващ водопад.
Най-доброто място за гледане на сини китове
Шри Ланка е най-доброто място за наблюдение на сини китове в света. Особено край Мириса. При това през цялата година. И ако успеете да преживеете вълнението на Индийския океан в корабче-черупка, напълно си заслужава гледката на делфини и на най-голямото животно на земята - синият кит и водните фонтани, които прави под доволните викове на туристите. Снимките се правят трудно, заради голямото разстояние, което изминава под вода и неочакваните му появявания. Така че, не разчитайте на това, но пък емоцията е феноменална. В Шри Ланка можете да се насладите и на леопарди в националния парк Яла. За това обаче трябва да имате късмет, тъй като тук има само 16 животни, които умело са се покрили в дърветата наоколо и подремват. За сметка на това ви е гарантирана гледката на най-разнообразни птици, водни биволи, слонове, крокодили и други. Сафарито определено си заслужава, въпреки ранното ставане. Дори в хотелите можете да се запознаете с различни видове маймунки, които могат да станат агресивни, ако не им подадете храната или кокоса, който сте си взели за разхлада.
Вземете си цейлонски чай вместо сувенир
Най-добрият сувенир от Шри Ланка е цейлонският чай, ако обичате горещата напитка. Всъщност чаят, с който страната е известна, спасява земеделието след унищожаването от вредители на плантациите от кафе. Климатът се оказва перфектен за отглеждане на чай. За туристите има специални обиколки по чаените плантации и магазините. Цената на чая е еднаква във фирмените магазини и в супермаркетите. На пръв поглед изглежда скъп. Докато не отпиете първата глътка у дома, която носи магия и неописуеми емоции. Така че не му мислете, ами запълнете всяко кътче от багажа. Сред другите неща, които си струва да си купите освен сувенири са ароматни подправки. Цейлонската канела например се смята за единствената безопасна за дълга употреба. Можете да си вземете натурална козметика от кокос, да си купите сари или други традиционни дрехи.
Храната е рай за небцето
Храната в Шри Ланка е още една от причините, заради които задължително трябва да посетите острова. И да сте вегетарианец, и да сте заклет фен на месото, няма да останете гладен в никакъв случай. На първо място не подминавайте плодовете. Те са сезонни и сочни. Папаята и ананаса нямат аналог. Заради близостта с Индия можете да се насладите на различни вкуснотии с екзотични подправки на основата на ориз, различни видове леща и боб. Месото също се топи в устата, поне ако се сетите да стигнете до него. А заради заобикалящия страната океан, естествено морските дарове, раци и риби са задължителни на трапезата. След първите разходки на рибни пазари и край океана обаче можете да решите да избягвате поне сушената риба, макар и само за няколко дни. Причината е, че малки или големи пресни риби се разфасоват направо на земята на пазара, а всичко наоколо плува в кръв и мирише потресаващо. Сушената риба пък като по-хранителна е основната в къри менюто на по-бедните. За целта улова се изсипва от кошовете на дълги найлони, след което се разстила и се суши на силното слънце в компанията на буболечки, гарвани, усмихнати работнички и невероятна миризма. Ако решите да хапнете навън, особено пътувайки от една към друга забележителност, имайте предвид, че крайпътните заведения всъщност са фабрики за производство на дървени изделия, подправки, скъпоценни камъни, сувенири и какво ли още не. Целта е докато хапвате да направите и някоя сделка. Цените естествено са като за туристи. Така че за шопинг препоръчваме местен пазар, супермаркет, сергия или поне магазин, предназначен за местни.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com