Ахим Пост остава дясна ръка на Станишев в ПЕС
Президентът на ПЕС Сергей Станишев препоръча на европейските леви 10 стъпки за нова Европа. Конгресът на ПЕС в Будапеща прие Пътна карта за прогресивна Европа на днешното си заседание. Станишев обяви пред своите и състава на ръководството на ПЕС. Генералният секретар на евролевите Ахим Пост ще продължи да бъде дясната ръка на Станишев през новия му мандат.
"Европейските граждани сериозно пострадаха от кризата, предвид икономическата стагнация, високите нива на безработица, нарастващи неравенства и сериозните социални проблеми. Всичко това доведе до дълбоко разделение, което има риск да подкопае както благосъстоянието на гражданите, така и бъдещето на европейския проект; разделение между различните части на Европа и в рамките на нашите общества", се казва в документа. Станишев настоява "за общи европейски решения и програма за реформи в ЕС за насърчаване на създаването на работни места и на растежа". Като първо точка европеските леви определят създаването на повече работни места като спешен приоритет за целия ЕС с идеята, че "икономическите свободи не бива да имат превес над социалните права на европейския вътрешен пазар".
"Призивът ни да се увеличат публичните и частните инвестиции е чут. За да гарантираме успеха на Европейския инвестиционен план, ще продължим да бъдем бдителни по отношение на неговото изпълнение, разширяване и реалното му въздействие за преодоляване на инвестиционните различия в ЕС", се отбелязва още в Пътната карта за прогресивна Европа на ПЕС. Левите се обявяват и за зелен растеж - "борбата с климатичните промени и опазването на околната среда не е нито разход, нито бреме, а възможност".
"Подкрепяме създаването на балансиран Енергиен съюз, с който да се гарантира доставката на чиста, безопасна, надеждна и достъпна енергия", пише в документа. Европейските социалисти смятат, че кредитите са необходими в подкрепа на икономиката, особено за малките и средни предприятия. И още:"Прогресивни мерки като данъка върху финансовите сделки трябва да се подкрепят, за да се води ефективна борба с финансовите спекулации и да се насърчават дългосрочни инвестиции. Освен това трябва да лансираме отговорни данъчни политики и да създадем координирана и справедлива данъчна система, в която всеки изпълнява задълженията си спрямо обществото и всички допринасят за преодоляване на кризата". От ПЕС са категорични, че цифровизирането на промишлените сектори и услугите предлага възможности за европейския бизнес да спечели и запази конкурентно предимство но заедно с това левите искат да гарантират сигурността на личните и корпоративните данни.
"Няма да пестим усилия, така че неравенството в заплащането и пенсиите между половете най-накрая да останат в миналото, така че жените да бъдат представени във всички сектори и на всички нива в икономиката и обществото и че се радват на същите социални права, каквито имат и мъжете", казват в Пътната карта европейските социалисти. И са категорични че ще противостоят на всякакви форми на измама, злоупотреба и подкопаване на условията на пазара на труда и заплатите на национално ниво. В документа е застъпена и бежанската криза заради продължаващите конфликти вБлизкия изток и Украйна.
"Европа трябва да предприеме конкретни стъпки за да улесни достъпа на търсещите убежище до закрила в Европа, като определи общи и по-лесни европейски процедури. Драматичното положение в Средиземно море ясно ни напомня, че Европа е задължена да защитава живота и основните права на мигрантите и да ги защитава от всякакви форми на експлоатация", отбелязват от ПЕС. Форумът на европейските социалисти в Унгария ще приключи в късния следобед.
Индекс за европейска демокрация искат от ПЕС
На Конгреса на ПЕС в Будапеща социалистите приеха резолюция „За толерантна, приобщаваща и демократична Европа". В нея те припомнят, че се навършват двадесет години от подписването на Шенгенското споразумение, което е основен елемент към „по-приобщаващо, свободно и отворено общество. То е знак, че подписалите го страни имат достатъчно голямо доверие помежду си, за да живеят без вътрешни граници".
Социалистите констатират, че ЕС е изправен пред сериозни предизвикателства спрямо спазването на върховенството на закона. „През последното десетилетие консервативните лидери системно потъпкваха върховенството на закона, нарушавайки правата и свободите, в това число Орбан в Унгария". Според ПЕС освен политическия диалог, единственият начин за действие срещу този начин на поведение на консервативните държавни лидери е изпълнение на Чл.7 от Договора за ЕС, според който се предвижда въвеждане на процедура за предупреждение и най-накрая лишаване от право на глас. До този момент, заради особената си тежест, тази клауза никога не е била използвана.
„Настояваме да се въведе Индекс на демокрацията в ЕС, функциониращ като система за ранно предупреждение, с който да се следи дали държавите-членки съблюдават общите ценности на ЕС и дали се зачитат основните права."
Левите са категорични, че основните евроценности са атакувани от екстремистките движения, които насърчават нетолерантност и поляризират обществата. Освен това ефектът от кризата е засилил недоверието на европейците в политическите институции.
В резолюцията става ясно, че Европа преживява спад на избирателната активност, особено на европейските избори. На конгреса активистите се обединиха, че ще продължат да подкрепят изборните реформи, които разширяват възможностите за гласуане и опростяват системата, така че всички да са част от демократичния процес, както на национално, така и на европейско равнище. Те искат да анализират ползите от възможността да се гласува в по-ранна възраст. С това, поред тях, може да се увеличи достъпността до избирателните секции и да се мобилизират младите гласоподаватели.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com