Световната банка (СБ) предупреди, че глобалното затопляне може да причини сериозни трудности, които ще усети цяло едно поколение, като най-опустошителни ще са последиците за Африка и Азия, предаде БНР.
"Докладът представя тревожен сценарий за дни и дори години", заяви президентът на Световната банка Джим Йонг Ким.
"Учените ни казват, че затоплянето на света с 2 градуса по Целзий през следващите 20-30 години може да доведе до недостиг на храна, безпрецедентни топлинни вълни и циклони", заяви той.
Затоплянето може да достигне 4 градуса по Целзий през този век, ако не се предприемат краткосрочни действия и допълнителни ангажименти за намаляване на емисиите от парникови газове.
В доклада, поръчан от Световната банка, учени от цял свят обръщат специално внимание на рисковете от изменението на климата за държавите от Субсахарска Африка, Югоизточна Азия и Южна Азия, които са дом на някои от най-бедните хора в света.
Необичайните и крайни топлини в трите региона ще намалят производството на растителни култури и ще доведат до масов недостиг на храна.
Световната банка е удвоила инвестициите си в климата на 4,6 милиарда щатски долара през фискалната 2012 г., която завършва на 30 юни 2012 г. от 2,3 милиарда долара през предходната година.
"В много случаи заради глобалното затопляне ще се свият обемите на водите", използвани за напояване. Подчертава се, че "това ще окаже сериозно влияние върху посевите, които могат да намалеят с 20-50% до 2050 година".
"Фермерите вече изпитват последиците от глобалното затопляне и стандартът им на живот зависи от способността да се противопоставят на тези процеси с подкрепата на правителствата на техните страни и частния сектор", отбелязва ръководителят на групата от автори на доклада - главният икономист по земеделските въпроси на Световката банка Уилям Сътън.
Експертите на банката са предложили т. нар. мерки за приспособяване, необходими, за да се противодейства на евентуални проблеми. По-конкретно те предвиждат "изпълнение на практически стъпки по разширяване на асортимента на земеделските културите, увеличаване на инвестициите в развитието на системи за напояване, а също и предоставяне на навременни и точни прогнози за времето на фермерите".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com