Вашингтон. Белият дом и комисиите за разузнаването в Конгреса отхвърлиха възможността обвиненията към бившия анализатор на Агенцията за национална сигурност (АНС) Едуард Сноудън да бъдат смекчени или снети, предаде Би Би Си.
Реакциите дойдоха в отговор на писмото на Сноудън от петък до германските власти, в което той се съгласи да свидетелства в разследването на скандала с американското подслушване на телефона на германския канцлер Ангела Меркел и поиска да бъде изслушан и в Конгреса на САЩ.
В интервю за телевизия Ей Би Си вчера съветникът в Белия дом Дан Пфайфър категорично отхвърли вероятността Сноудън да се върне в САЩ и да не бъде изправен пред съда заради държавна измяна. На същата позиция застанаха в интервю за телевизия Си Би Ес и председателите на специалните комисии за разузнаването в Конгреса Даян Файнстейн и Майк Роджърс.
"Г-н Сноудън наруши законите на САЩ. Той трябва да се върне в САЩ и да бъде изправен пред съда", заяви Пфайфър.
В неделя, Белия дом заяви, че не обсъжда възможности за помилване..
файнстей каза, че ако Сноудън наистина е искал да разкрие истинатам той е щял да сподели информацията си с нейната комисия, но не го е направил.
В отворено писмо до британския премиер Дейвид Камерън от страниците на британския вестник Гардиън 70 правозащитни групи от 40 страни заявиха, че отговорът на британското правителство на разкритията за мащабен американски шпионаж в Европа "поставят под заплаха свободата на пресата", предаде Ройтерс.
В Обединеното кралство вече няколко седмици тече дебат дали британските медии са проявили безотговорност, публикувайки данни за сътрудничеството на Центъра за правителствени комуникации - британският аналог на АНС, с американското разузнаване. Премиерът обвини пресата, че помага на враговете на Великобритания.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com