Вашингтон. Сирийското правителство е използвало химически оръжия срещу цивилни граждани и ответната реакция на САЩ ще бъде да изпрати "силен сигнал" на сирийския президент Башар Асад. Това потвърди американският президент Барак Обама по време на интервю за обществената телевизия Пи Би Ес.
Той не представи конкретни доказателства за твърдението си и уточни, че все още не е взел решение за вероятна военна атака.
"Не съм взел решение. Получих варианти от военните и имах изчерпателни дискусии с моя екип по национална сигурност. Въпреки че това, което се случва в Сирия, е трагично и въпреки че призовах Асад да се оттегли, за да има преходно правителство, в което да бъдат включени всички групи в обществото, заключението, до което стигнах, е, че директен военен ангажимент и замесване в гражданската война няма да подпомогне ситуацията на място", категоричен е Обама.
Членове на конгреса оказват все по-голям натиск спрямо Обама в търсене на обяснение какви са законовите основания за използване на военна сила и как една акция ще е в полза на американските интереси. Очаква се някои от законотворците да получат достъп до засекретена информация с данни от разузнаването, на основата на които атака срещу Сирия би била оправдана. Не е ясно използването на какъв вид сила ще бъде включена в предполагаемо нападение, като коментарите са, че минимална атака ще мобилизира още повече Асад, докато по-мащабна акция би довела до политически вакуум в страната, от който могат да се възползват организации като "Ал Кайда". Има неясноти и около момента за военно нападение.
Във вторник Обама тръгва на визити в чужбина и е малко вероятно да води военна операция от Санкт Петербург, където ще участва в срещата на Г-20.
Междувременно късно снощи петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН не постигнаха споразумение на закрито заседание по предложената от Великобритания проекторезолюция за употребата на военни средства срещу Сирия.
Ако документът бъде подложен на гласуване, Русия и Китай почти сигурно ще му наложат вето. Тези две страни и в миналото са блокирали опити за санкциониране на режима на Башар Асад.
Въпросът е бил обсъден в телефонен разговор между външните министри на Русия и Великобритания, съобщи ИТАР-ТАСС. Руският първи дипломат Сергей Лавров е изтъкнал, че Съветът за сигурност на ООН не трябва да разглежда британската проекторезолюция, преди да е приключила мисията на инспекторите в Сирия и да е представен докладът им.
По-рано днес стана ясно, че министрите от Арабската лига най-вероятно ще приемат резолюция, която обвинява сирийския президент Башар Асад за химическата атака, пише Ройтерс.
Настояването за подобна стъпка е на Саудитска Арабия и Катар, които подкрепят бунтовниците в Сирия. Очаква се Ирак, Ливан и Алжир да гласуват против военна намеса или да се въздържат, както направиха при подобни резолюции в миналото, отбелязва агенцията.
Според изявление на германското правителство лидерите на Германия и Великобритания Ангела Меркел и Дейвид Камерън са се обединили около позицията, че за използването на химически оръжия в Дамаск вече има достатъчно доказателства.
Те смятат, че сирийското правителство не трябва да се измъкне безнаказано за атаката с отровен газ срещу собствения си народ и международната реакция ще е неизбежна.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com