Американските военни части ще останат в Афганистан няколко месеца повече, отколкото администрацията на Доналд Тръмп беше договорила с талибаните. Очаква се вместо на първи май това да стане на 11 септември - 20-та годишнина от атентата срещу Кулите близнаци. Джо Байдън трябва да обяви решението си по-късно днес.
"Моята администрация категорично подкрепя дипломатичeските усилия за слагане край на тази 20-годишна война. Оставаме отдадени на каузата си да не допуснем Афганистан да се превърне някога отново в база за терористични атаки срещу Съединените щати и нашите партньори".
Така през февруари Джо Байдън коментира темата за изтеглянето на американските военни части от Афганистан. Предишната администрация беше постигнала споразумение с талибаните на 1 май контингентът от 2500 души да бъде изтеглен. През изминалите седмици обаче Байдън няколко пъти намекна, че срокът за напускането на американските военни ще бъде удължен. Очаква се това да стане на знаковата за Съединените щати дата 11 септември, но окончателното решение ще обяви президентът Байдън по-късно днес.
"Президентът е последователен в своята позиция, че военният подход не е решение на Афганистанския въпрос. Нашето присъствие там продължава прекалено дълго. Той вярва, че единственият правилен подход е договарянето на мир. Както знаете, преговорите с талибаните се подновяват тази седмица", заяви говорителят на Белия дом Джен Псаки, предаде БНТ.
От Белия дом подчертават, че всички действия на Вашингтон са координирани със съюзниците от НАТО. На този фон - в Брюксел държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и министърът на отбраната Лойд Остин ще разговарят днес с генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг. Акцентите ще са Афганистан и ситуацията в Украйна.
Междувременно бившият военен министър Майк Еспър посъветва администрацията на Байдън да разположи повече военни части край Черно море в България и Румъния, с цел евентуално противодействие на потенциална агресия от страна на Русия.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com