Нигерия поиска от САЩ новото лекарство, Канада дарява ваксина на СЗО
Паниката от смъртоносния вирус ебола обхвана Албания и Сърбия. В същото време бе регистриран трети смъртен случай в Нигерия, която след Либерия също поиска от САЩ експериментално лекарство срещу опасната болест.
Албанската полиция задържа 40 нелегални имигранти, за петима от които има съмнение, че са заразени с ебола. Те са откарани в местна болница, където ще им бъдат направени медицински изследвания. Имигрантите са от африканската страна Еритрея, в която досега няма потвърдени случаи на ебола. Те първо пристигнали в Гърция, а след това достигнали до територията на Албания, която обикновено се използва само като транзит за Западна Европа.
Междувременно 14 души в Сърбия бяха поставени под наблюдение заради вероятност от заразяване с ебола. Става дума за хора, които са се върнали от Африка, главно от Нигерия, Гвинея, Либерия и Сиера Леоне. Още с пристигането си на летището такива пътници преминават санитарен контрол и в рамките на 24 часа трябва да потърсят епидемиолог, който да наблюдава тяхното състояние в продължение на 21 дни. Точно толкова трае инкубационният период на заболяването.
След Либерия в сряда и Нигерия поиска от САЩ експерименталното лекарство срещу ебола - Zmapp, обяви министърът на информацията Лабаран Маку. Той все още чака отговор от Вашингтон, предаде ДПА. Серумът е използван успешно върху маймуни, но не и върху хора - първите пациенти, на които беше приложен, са двамата американски здравни работници, заразени в Либерия - д-р Кент Брантли и Нанси Райтбол, както и 75-годишният испански мисионер, който почина след лечение в Мадрид. Ваксината и лекарството срещу вируса все още са в процес на разработване. Развитите държави понесоха много критика защо прилагат иновативния серум само върху двамата заразени американци, а не изпращат от него в Западна Африка.
Междувременно Нигерия даде трета жертва в епидемията - 36-годишен служител на Икономическата общност на страните от Западна Африка (ЕКОВАС). Той работел като помощник по протокола и е пътувал по работа с либериеца Патрик Сойър, за когото се смята, че през юли е пренесъл вируса в Нигерия, където пристигнал, без да знае, че е болен.
Нигерия е регистрирала осем случая на заразени след идването на Сойър, който вече почина. Три са смъртните случая.
Канада пък предложи на Световната здравна организация (СЗО) експериментална ваксина срещу ебола. Между 800 и 1000 дози от експерименталното лекарство ще могат да бъдат изпратени на СЗО. Десет дози от медикамента, известен с името VSV-EBOV, вече бяха пратени на болница в Женeва по искане на СЗО и на организацията "Лекари без граници" като спешна доставка. Би Би Си отбелязва, че ваксината е била изпробвана само върху животни.
СЗО в сряда предупреди, че има висок риск от разпространение на ебола в Кения, тъй като тя е голям транспортен възел с много полети от Западна Африка. Това е най-сериозното предупреждение на СЗО за разпространение на вируса в Източна Африка.
Германия пък призова всички свои граждани да напуснат страните със зараза.
В Либерия зазиждат живи заразените
Страхът от ебола сред либерийците е превърнал Баладжа в село фантом, тънещо в мълчание, нарушавано само от стоновете на 12-годишната Фату Шериф, затворена вече седмица с тялото на майка си "без храна и вода", преди на свой ред да умре. Това разказва в потресаващ репортаж от Либерия агенция Франс прес. Хеморагичната треска уби семейството на Фату, разказва Момо Уиле, местният кмет. Баладжа се намира на 150 километра от Монровия, близо до границата със Сиера Леоне.
По думите на 70-годишния старейшина - белокос и белобрад, с когото АФП разговаря в неделя, момичето живеело мирно и тихо с 51-годишния си баща Абдула Шериф, майка си - Сейдия Пасауи Шериф на 43, и с батко си Барни на 15 години. На 20 юли обаче у тях бил открит смъртоносният вирус; обзети от паника, близо 500-те им съселяни започнали да странят от семейство Шериф и алармирали здравните власти.
Медиците се забавили, така че хората се вдигнали на протест и препречили с барикади пътя за Сиера Леоне. Щом екипът на здравното министерство най-после пристигнал, бащата бил покойник вече от пет дни, а майката и дъщерята - болни. Тестът за ебола дал отрицателен резултат само при сина. Санитарният екип вдигнал и погребал тялото на Абдула.
"Наредиха да не се доближаваме до жената и дъщеря й - обяснява Момо Уиле. - Затвориха ги вътре и запечатаха вратите и прозорците". Сейдия и Фату "плачеха непрекъснато, ден и нощ, умоляваха за храна, но всички ги беше страх" да доближат къщата, където двете бяха останали "без храна и вода", добавя той. "Майката почина на 3 август и дъщеря й остана затворена с трупа, а на 10 август медиците дойдоха да вземат тялото, за да го погребат", продължава старецът и избухва в сълзи: "Малката остана сама и само плаче."
Отвън не се вижда какво става в къщата - вратите и прозорците са плътно запушени, установи репортерът на АФП. Момичешките стенания от време на време разкъсват тишината в опустялото сякаш селце с разбити улички, осеяни с боклуци. Забравени в бързината дреболии са разхвърляни из някои къщи, оставени със зеещи врати. Втурнали се да бягат, обитателите им обаче били отритнати от хората в близките селища, също обхванати от психоза заради ебола, казва Момо Уиле. Всички "отидоха в гората. Останах тук с неколцина роднини, чиито семейства също са в гората. Селото просто бе изоставено", добавя той.
Колкото до момчето с отрицателен тест за ебола, според кмета му е забранено да влиза в дома си. Отхвърлен от селяните, Барни е намерил подслон в една изоставена мрачна къща, където го откри репортерът на АФП - мургав, слабичък юноша с тъжни очи и изпито лице. Носи мръсна, избеляла синя тениска и изтъркани сандали. "Тука спя и тук стоя по цял ден. Никой не смее да ме доближи. А нали им казаха, че нямам ебола. Щом огладнея, отивам в саваната да потърся зеленчуци", хлипа момчето.
Потърсен от Монровия по телефона във вторник, Момо Уиле съобщи, че Фату най-накрая е починала през нощта. Сам-самичка, без вода и храна. Не знаел какво става с Барни. Помолени за коментар, санитарните власти не пожелаха засега да вземат отношение. Президентът Елън Джонсън Сърлийф обяви на 5 август извънредно положение в страната заради разпространението на вируса ебола, който по последни данни на Световната здравна организация от 9 август е взел вече 1013 жертви в Западна Африка, 323 от които в Либерия.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com