Украйна издигна бариера пред стоките ни за Русия. След проблемите в Крим затрудненията на транспорта при износа за и от Русия са стандартните - заобикаляме Украйна, което ни струва оскъпяване между 300 и 500 евро на курс. Това коментира за "Стандарт" Георги Минчев, зам.-председател на Националното сдружение на българските спедитори. Отделно се пресмята загубата на време, което също е пари заради удължения срок на доставка, допълни Минчев.
За да заобиколят Украйна, българските камиони сега преминават през Румъния, Унгария, Словакия, Полша и Беларус. Това удължава пътя за Русия с около 700 км. Някои от тировете преминават дори през Сърбия, което удължава още разстоянието, но за сметка на това се движат по-дълго по магистрали и пристигат малко по-бързо.
Най-голям е проблемът при превоза на стоки с контейнери. Тях возим до Солун, откъдето контейнеровозите ги вземат и заобикалят през Егейско и Средиземно море, Атлантика, Северно и Балтийско море и през портовете на Литва или Латвия. Това удължава срока на доставка на контейнерите конкретно до Москва от една на две седмици, обясни Минчев.
Сред най-потърпевшите от заобикалянето на Украйна са родните винари. Останахме без печалба, която и без това си беше малка, но сега транспортът ни я изяжда цялата, коментираха собственици на едни от най-големите винарски изби, изнасящи за Русия.
Вече е имало случаи на посегателства върху камиони, натоварени с вина, на пропускателния пункт Унгени на румънско-украинската граница. Затова винарите спряха превозите през Украйна.
В още по-тежко положение се оказаха българските машиностроители. Причината е, че техните клиенти се намират основно в източната част на европейска Русия - между река Волга и Урал. И вместо да цепят направо през Украйна, те също заобикалят през Полша.
Нито машиностроителите, нито винарите могат да ползват фериботната линия Варна - Кавказ, която е претоварена с доставките на жп цистерни с пропан-бутан, обясни Минчев. Затова създаването на нови директни връзки по море за Русия трябва да е основен приоритет на транспортните министерства на двете държави, категоричен е зам.-шефът на НСБС.
Спад в поръчките на наши машини
Натискат ни да свалим цените, оплакаха се от камарата
Български машиностроителни предприятия, които изнасят за Русия и Украйна, се оплакват от спад в поръчките. "От няколко седмици се забелязва задържане на възлагането на поръчки от Русия и забавяне в плащанията", заяви за "Стандарт" председателят на Браншовата камара по машиностроене Илия Келешев. В момента нашата продукция, която ние им продаваме в евро или долари, им излиза с 20% по-скъпо заради срива на рублата. "Има и натиск нашите предприятия да свалят цените, но те не може да си позволят това", посочва Келешев.
Наред с това стои и заплахата Евросъюзът да наложи икономически санкции спрямо Русия.
"Нашите машиностроители са притеснени, нямат яснота как ще продължат търговските им отношения с Русия", посочва Келешев.
60% от износа на България за Русия се формира от машиностроителна продукция, показва статистиката. Няколко големи предприятия в България имат съществен експорт за там. Няколко са производителите на мото- и електрокари и електротелфери, които от години изнасяме за руския пазар. За там изнасяме още стругове, дървообработващи машини, двигателни мостове за камионите "Камаз", санитарна керамика и смесители.
"Започнахме 2014 г. с голям оптимизъм, но за съжаление сега прогнозата не е добра", казва Келешев. По думите му 2013 г. е завършила неочаквано успешно за машиностроителния бранш. Отделните подсектори са постигнали ръст между 4 и 8%, както в износа, така и в продажбите на вътрешния пазар. Реализираните продажби на машиностроителна продукция през м.г. са достигнали 8 млрд. лв., като от тях 2.7 млрд. евро са от износ.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com