Москва. Руското правителство е разрешило на гражданите да носят оръжие с цел самозащита. Това беше забранено досега на всички, които не са служители на армията, МВР и другите специални служби, освен по време на лов, спортни мероприятия и учебни стрелби.
С указ от 8 ноември, за който става известно сега, обаче държавният глава е променил наредбата. С минимална поправка към този текст от правилата е добавено "а също и с цел самозащита". Промяната не важи за чуждестранни граждани, забранено е да носи за самозащита кладкоцевно оръжие с дълга цев.
Руснаците обаче ще могат свободно да носят т.нар. оръжия с ограничено поражение - пистолети и револвери с травматични, газови и светлинно-звукови патрони, газови пистолети, електрошокови устройства и сълзотворен спрей.
С поправките се улеснява и превозването на спортно, ловно и сигнално оръжие, за което досега се изискваше специален режим, дори то да е разглобено и прибрано в специален калъф. Вече е възможно от организации да се превозват до 20 единици оръжие и 20 000 патрона без съпровождаща въоръжена охрана.
Остават забраните да се носи оръжие на митинги и масови мероприятия, в училища и университети, в заведения за развлечение и отдих, в местата за производство на алкохол, както и под въздействието на алкохол.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com