Снощната среща между президента на Русия Владимир Путин и държавния секретар на САЩ Майк Помпео в Сочи може би ще е отправен пункт за нормализиране на контактите между двете страни. Това прогнозира в. "Известия" в коментар за вчерашната визита на американския държавник в Русия, наречена "ден за рестарт".
Евентуалното възстановяване на отношенията между Москва и Вашингтон ще съдейства за предотвратяване на военни инциденти, уреждане на регионални конфликти и стабилизиране на обстановката в света, смятат експерти и политици, цитирани от вестника.
Освен с Путин Помпео разговаря вчера с руския външен министър Сергей Лавров. Русия предложи двете страни да формират съвместна неправителствена експертна група и бизнес съвет, също и да подновят професионалния диалог за киберпространството. Според политолози визитата на Помпейо сочи, че Вашингтон е осъзнал необходимостта от по-интензивни контакти с Москва, за да бъдат преодолени натрупаните проблеми, посочва "Известия".
Засега няма усещане за пробив в руско-американските отношения, "но се появи делова нагласа у американската страна", цитира "Росийская газета" впечатления на Юрий Ушаков, помощник на руския президент.
Първото посещение на Помпео в Русия като държавен секретар мина без значими резултати, но вдъхна надежди за размразяване на двустранните контакти и постепенно подобряване на отношенията, пише московският официоз в друга публикация.
Като цяло сигналите от Сочи са доста положителни, преговорите са успешни и може да се очаква някакво продължение, разсъждава в статия за същия вестник председателят на външнополитическата комисия в горната камара на руския парламент Константин Косачов.
Според него обаче тази тенденция едва ли ще бъде подкрепена скоро от подновяване на контактите по линия на парламентите с оглед на "упоритото русофобско мнозинство" в Конгреса на САЩ. "В случая официалната дипломация изпреварва парламентарната. Но сме готови да работим и по тази линия", изтъква руският сенатор.
Помпео неведнъж бе повторил, че идва в Русия със задача да подобри двустранните отношения - и той успя да убеди руските си колеги, че това е възможно, гласи оценка на "Комерсант".
Посещението на Помпео може да се разглежда като част от подготовката за преговори между Владимир Путин и президента на САЩ Доналд Тръмп през юни в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Япония, пише "Независимая газета".
По всичко личи, че Кремъл е готов да преговаря. Въпросът е какво цели с това Тръмп в контекста на започналата подготовка за президентските избори в САЩ през 2020 г., когато противниците му със сигурност ще вземат на въоръжение "руското досие", добавя изданието.
"Според мен за Тръмп отношенията с Русия, срещата с Путин, туитовете как двамата щели да се спогодят - това е предимно начин да демонстрира на опонентите си в Америка колко малко ги зачита и колко нехае за тяхното мнение. Щом крещите, че с Путин не може да се разговаря, аз пък напук на вас ще контактувам с него", обяснява политологът Фьодор Лукянов.
По думите му темата за Русия няма да се използва толкова широко на следващите избори в САЩ, колкото предния път, но "някой все ще разгърне поредната вълна за руска намеса. Обаче опитът показва - и политтехнолозите на Демократическата партия би трябвало да го вземат предвид, - че това слабо се отразява на избирателните нагласи", добавя експертът.
Новият опит на Доналд Тръмп да гради отношения с Русия активно ще се обсъжда в цял свят, пише "Взгляд". "Освен субективните пречки за руско-американския диалог обаче има и фундаментални, обективни причини за противопоставяне между двете сили - това е най-вече претенцията на Щатите за глобално господство", пише изданието.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com