Руското правителство разглежда забрана държавните предприятия да внасят оборудване за автомобилната и тежката индустрия, пише вестник Комерсант.
Ограничението се отнася за всички фирми с повече от 50% държавно участие.
Контролът ще се осъществя чрез съветите на директорите на фирмите с държавно участие, ще бъдат внесени изменения и в правилата за купуване на техника от предприятията. Новото правило ще влезе в сила до края на годината. Негов "автор" е вицепремиерът Игор Шувалов и Федералната служба за управление на държавна собственост.
Експерти, цитирани от РБК, са разделени по отношение на новото законодателство. От една страна, според тях металургията и сходните с нея индустрии няма да пострадат значително, тъй като при тях почти не се ползва вносна техника, а основната конкуренция на руските производители идва от Китай.
Същото важи и за големите вносители на автомобили, тъй като държавните фирми рядко купуват западни марки. От "Мерцедес Бенц Рус" например коментират, че държавните фирми генерират не повече от 1% от общите им продажби.
Забраната може да се окаже проблемна за други компании. "Транснефт" съобщава за РБК, че при разработването на петролните полета в Якутия и северните области качествените камиони, които да издържат на условията, са от първостепенно значение, а фирмата е принудена да ползва западни марки, тъй като "качеството на КамАЗ от година на година се влошава".
"Аерофлот" от своя страна става обект на пряка намеса в търговската си дейност с новите правила, което вероятно ще доведе до снижаване на пазарната капитализация на фирмата.
Възможна вратичка за избягване на забраната може да бъдат лизингови схеми, които засега не са част от новата директива, коментират от министерство на търговията.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com