Москва. "Руското правителство и службите за сигурност ще преодолеят заплахите за сигурността и ще гарантират сигурността на Зимните олимпийски игри 2014 в черноморския курорт Сочи" заяви министър-председател Дмитрий Медведев.
В интервю за Ройтерс, Медведев заяви, че Русия е предприела редица мерки за безопасноста около града, който граничи с бунтовнич регион Северен Кавказ, където ислямистки бунтовници водят почти ежедневна борба с руснаците.
"Редица заплахи съществуват в нашата страна, така че всеки ще работи толкова силно, колкото е възможно - специалните сили са на поста си, и правителството като цяло се опитва да гарантира абсолютна безопасност на Олимпийските игри", каза той в четвъртък.
"Но е ясно, че трябва да се предприемат редица други мерки, за да се уверим, че тези игри ще се проведат без проблем, така че да бъдат запомнени като грандиозно спортно събитие."
Медведев не уточни какви са тези мерки бяха.
В навечерието на Олимпиадата в Сочи през февруари, Русия е започнала да взема проби от слюнката на религиозно консервативните мюсюлмански жени, според местните жители в Северен Кавказ. Целта на събирането на ДНК данни е властите да могат да определят части на тялото, ако някоя от тях стане атентатор-самоубиец.
Този ход съвпада с опита на президента Владимир Путин да се справи с ислямистките бунтове в Дагестан, провинция в подножието на Кавказките планини, на изток от мястото на Зимните игри в Сочи.
При Путин властите изглежда са се отказали да се опитат да се справят с конфликта чрез диалог с привържениците на строгото салафистко движение на исляма, което е религията на бунтовниците.
Критиците казват, че този нов твърд курс само подхранва негодуванието, което се крие зад бунтовническите нападения в региона. На 21 октомври, за самоубийствения атентат, който уби шестима души във Волгоград, град на север от Сочи, беше обвинена за жена от Дагестан.
Размириците оказват своето влияние върху жителите на региона. Албина Магомедова, 35-годишна последователка на салафизма, напуснала дома си в столицата Махачкала, Дагестан, за Турция този месец.
Нейният баща изчезнал, след като е бил отвлечен от въоръжени лица; нейният съпруг е в затвора, а брат й, бунтовник обвинен за самоубийствените атентати в московското метро през 2010 г. , е бил убит от силите за сигурност, разказва тя.
Магомедова заяви пред Ройтерс: "Аллах не ни позволява да ползваме оръжие. Иначе ние бихме го направили."
Други не споделят тази идея и твърдят, че актове на отмъщение от страна на жените са разрешени при исляма.
Осем жени, потърсени от Ройтерс, съобщиха, че са били помолени да предоставят натривки от слюнка, които могат да се използват за идентифицирането им, ако те се взривят. Местните хора казват, че ДНК тестовете са били част от полицейските акции след самоубийствения атентат в Махачкала през май.
Полицията не отговори на искането за коментар.
Наречени "черни вдовици ", близо 49 жени-самоубийци са извършили нападения в Русия през последните 13 години, според уебсайта Caucasian Knot, който следи безредиците.
В отговор на това силите за сигурност взривяват домовете на роднини на екстремисти, затварят планинските села и арестуват млади мъже, заподозрени в връзки с екстремистите.
Много медраси, мюсюлманските религиозни училища и благотворителни организации, организирани от салафити бяха затворени. Докато някои са избягали в чужбина, други са вдигнали оръжие, твърдят салафитски лидери.
"До Олимпиадата, най-важното нещо за нашия имидж е, че ситуацията е спокойна и нормална в Дагестан", каза Рамазан Джафаров, вицепремиер и министър на Дагестан.
През юли, Доку Умаров, лидер на ислямисткото въстание в Русия, призова своите бойци да използват "максимална сила", за да саботират олимпийските игри.
Путин се надява, че игрите, на стойност близо 50 млрд. долара, ще повишат престижа на Русия. Той затегна сигурността около Сочи, където казашки въоръжени групи патрулират улиците.
Министърът на вътрешните работи Владимир Колоколцев заяви пред парламента, че органите на реда са получавали "тревожна информация" и се работи за премахване на лидери и членове на въоръжени групировки.
"Просто няма друг начини за борба с тези чудовища", каза той.
Експерти по сигурността казват, че активистите е малко вероятно да проникнат през слоевете на защита около Сочи, но атаки са възможни, особено в близките градове като Волгоград.
"Специалните служби не могат да спрат всеки. Има много хора, които искат да провалят Олимпиадата в Сочи", каза Сергей Гончаров, бивш висш офицер от отряд за борба с бунтовниците.
Дагестан е най-южната провинция на Русия и има ислямистки корени, датиращи от седми век и по-голямата част от населението от 2,9 милиона души са мюсюлмани. Все повече са станали салафисти през последните години. Някои се присъединяват към ислямистките бунтове,които се подклаждат от сепаратистките войни в съседна Чечения.
През септември Путин цитира дипломат от царската епоха, който е казал: "Трябва да се въведе ред в Кавказ веднъж и завинаги ", и добави: "Такъв беше случаят тогава, такъв е случаят и днес."
На 25 октомври парламентът одобри ново законодателство, което увеличи наказанията за терористични атаки и направи близките на екстремистите отговорни за изплащането на вредите, причинени от атаки.
През Януари Путин уволни бившия лидер на Дагестан Магомедсалам Магомедов, който успя да успокои сложните религиозни политики, потърси диалог с лидерите на салафитите, позволи им да отворите мадарси и създаде комисия за рехабилитация на бунтовниците.
"Искаха да дадат на младите хора алтернатива за реализиране на техните религиозни нужди не в гората (местен евфемизъм за присъединяване към бунтовниците), но в джамията", каза Екатерина Сокирианская, директор на Международната кризисна група (МКГ) за Северен Кавказ, независим орган, който работи за предотвратяване на конфликти.
Новият човек на Путин в Дагестан, Рамазан Абдулатипов, бивш професорпо философия и дипломат, повдигна надеждите, че ще се захване с корупцията и организираната престъпност в регион, където мнозина смятат религията като алтернатива на дисфункционалната държава.
Абдулатипов иска да спре "завръщането на Дагестан към феодализма", където полицията е отговорна пред местните хардлайнери, които заговорничат с мафията. За момента е уволнил десет ръководители на областните администрации.
За да затегне контрола, Москва изпрати специални сили през юни да арестуват кмета на Махачкала, Саид Амиров. Той е обвинен, че е искал да изполва ракетна установка, за да свали пътнически самолет.
Амиров, който казва, че е оцелял след 15 опита за убийство, включително и този, който го постави в инвалидна количка през 1993 г., каза, че обвиненията са били приготвени от политически съперници.
В Дагестан снайперисти и атентатори са взели на мушка полицейски служители, администратори и суфийски духовници. През първите девет месеца на тази година има 239 смъртни случаи, свързани с акции на бунтовниците.
"Ще те убият само защото си облечен в полицейска униформа. Казвам на сина си всеки ден, че може да умра утре", каза полковник от полицията.
Малагат Абакарова от Махачкала раказва, че репресиите могат да потиснат атаките преди Олимпиадата, но ще подтикнат все повече млади хора към радикалния ислям.
Нейната дъщеря бе арестуван с още трима млади жени през лятото след твърдения, че са подготвяли самоубийствени колани. Нейните поддръжници казват, че доказателствата са били фалшифицирани.
"Що за дъщеря ще имам, когато тя излезе от затвора? Смятат, че това ще я направи по-малко радикална?" попита Абакарова. "Те правят чудовища от хората."
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com