Напрежението между Русия и Украйна заради стратегическия район Крим остава опасно високо. Москва се закани нейните части да останат в Украйна, за да защитават руските интереси и граждани, а по-късно военните направо поставиха ултиматум на украинските части в автономната република. В същото време украинският премиер Арсений Яценюк обеща Киев никога да не отстъпи Крим.
В късния следобед напрежението нарасна, след като стана ясно, че Черноморският флот на Русия е дал ултиматум на украинските военни части в автономната република да се предадат до 5 часа във вторник или ще бъдат атакувани. Ултиматумът е бил даден от командващия флота Александър Витко, който заплашил с атака на територията на целия Крим, предаде Би Би Си.
Черноморският флот отрече информацията
Щабът на руския Черноморски флот, базиран в Севастопол, опроверга информацията пред Интерфакс. Представител на въоръжените сили нарече "пълни глупости" съобщенията за ултиматум към украинските сили в Крим и за планиран щурм. "Вече сме свикнали на ежедневните обвинения в проведени силови действия по отношение на наши украински колеги", е заявил източник от щаба. Според него няма да им се "удаде възможност да си ударят главите" в Крим.
По-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Русия защитава човешките права срещу "ултранационалистически заплахи". "Русия брани в Украйна своите граждани и сънародници, брани най-важното човешко право - правото на живот, нищо повече", заяви Лавров пред 25-ата сесия на Съвета по правата на човека на ООН.
Отношенията между Москва и Киев се обтегнаха, след като в събота руският парламент разреши на президента Владимир Путин да използва войски в Крим, а Украйна отговори с пълна военна мобилизация. Русия де факто има военен контрол над региона, коментира Би Би Си. След като още в неделя започнаха да обграждат украински бази, в понеделник руски военни продължиха масово да дебаркират в Крим. За едно денонощие в района се приземиха 10 руски бойни хеликоптера и 8 транспортни самолета, без Украйна да бъде предупредена. От 1 март в пристанище Севастопол са влезли и 4 руски бойни кораба от Балтийския флот. Руски военнослужещи взеха под контрол фериботния терминал в град Керч в най-източната точка на Крим, откъдето обикновено заминават плавателните съдове за руския бряг. Русия е започнала да разполага бронетранспортьори на руския бряг на тесния Керченски проток, предаде по-рано през деня Ройтерс, като се позова на украинската гранична охрана. Говорител на службата заяви също, че е имало движение на руски части във и около кримското пристанище Севастопол, където е базата на руския Черноморски флот, и че руските сили са блокирали мобилните телефонни връзки в части от Крим. През нощта пък във въздушното пространство на Украйна са навлезли група руски бойни самолети въпреки забраната за полети на такива машини. Междувременно над 3500 военнослужещи участваха в тактическо учение на руските брегови войски, започнало на полигон в Калининградска област в рамките на внезапната проверка на бойната готовност на войските от Западния и Централен военен окръг. Всички тези действия се развиваха на фона на призива на НАТО Русия да изтегли силите си в своите бази и да се въздържа от намеса в Украйна.
В същото време украинският премиер Арсений Яценюк обеща, че Крим ще остане в състава на Украйна. "Никой никому" няма да отстъпи Крим, увери той. Яценюк предупреди, че евентуален военен конфликт в неговата страна ще застраши стабилността в целия Източноевропейски регион.
Проруски щурм на властта в Донецк
Около 300 протестиращи с руски знамена в ръце нахлуха в сградата на областната управа в източноукраинския град Донецк и превзеха два етажа, предаде ИТАР-ТАСС. Местната власт се помещава в 11-етажна сграда. Журналист на Ройтерс уточни, че демонстрантите са окупирали първия и втория етаж. Асансьорите в сградата са били спрени, което е попречило на протестиращите да се качат на по-горните етажи. В стаите има към 20 журналисти и депутати от областния съвет. По етажите няма милиция, посочва агенцията. Щурмът бе извършен след демонстрация, в която са участвали между 3000 и 4000 души.
Демонстрантите са недоволни от решения на областната администрация. С тайно гласуване за нов председател на областния съвет бе избран Андрий Шишацки - бившият областен губернатор, уволнен преди два дни по искане на протестиращи от и.д. президент Олександър Турчинов.
Москва дава на Крим $5 млрд.
Москва подготвя за Крим 5 млрд. долара инвестиции и мост за 3 млрд. долара, съобщи в. "Комерсант". Руският премиер Дмитрий Медведев нареди да започне подготовката за строителството на мост между руския Тамански полуостров и Кримския полуостров в Украйна. Става дума за съвместна инициатива от времето на президента Янукович, но в настоящия контекст се коментира, че подобен мост може да се окаже стратегически важен и за бързо прехвърляне на тежка военна техника и войски директно към Крим, без да се преминава през Източна Украйна. Най-скъпите проекти са инфраструктурни - реконструкция на пътя Херсон-Керч за 1.4 млрд. долара и проекти в пристанищата в Евпатория, Феодосия, Керч и Ялта за общо 1.8 млрд. долара. В списъка са туристически обекти, проекти в селското стопанство и идеи за летища в Керч и Севастопол.
Борсата и рублата се сринаха рекордно
"Газпром" предупреди за проблеми с доставката на газ за Европа
Русия понесе сериозен финансов удар заради военната си намеса в съседна Украйна, предаде Ройтерс. Затягането на контрола върху Крим предизвика срив на финансовите пазари в Русия и рекордно обезценяване на рублата. На борсата в Москва котировките на акциите се понижиха с над 10 процента, като до закриването на търговията спаднаха с 12 процента. Двата основни индекса - ММВБ и РТС - паднаха първоначално съответно с 8,9 и 10,09%. От 1444,71 пункта ММВБ се озова на 1321,27 пункта, докато РТС слезе от 1250 пункта до 1141,17 пункта. Нямаше компания в ММВБ, която да не бе повлияна от шоковата финансова ситуация. Водеща по загуби бе групата "Мечел", която за 30 минути се раздели с над 12% от пазарната си оценка. Котировките на акциите на големи корпорации като "Интер РАО" паднаха с 8.61%, на банка ВТБ - с 8.26%, на Сбербанк - с 6.1%, на "Газпром" - с 6.89%, на "Роснефт" - с 4.48%, на "Северстал" - са 6.15%, ЛУКОЙЛ изгуби 4.16% от стойността си, а "Сургутнефтегаз" - 4,27%. Рублата се обезцени рекордно с 2.5 процента до 36.5 рубли за 1 долар и 49.5839 рубли за 1 евро. Руската централна банка похарчи от резервите си 10 милиона долара, за да не допусне по-нататъшен срив на руската валута на фона. Банката вдигна ударно основната си лихва - от 5.5% до 7% в опит да овладее положението.
Ситуацията в Украйна може да доведе до прекъсвания на доставките на газ за Европа, предупреди междувременно "Газпром". "Продължаващите политически вълнения в Украйна, които се задълбочават от неудовлетворителните икономически условия, може да доведат до прекъсвания в доставките за Европа", се казва в материали на газовия холдинг. "Ние продължаваме да инвестираме в други експортно ориентирани проекти, като "Южен поток", и да развиваме производството и продажбите. Транзитът на газ през Украйна върви по план, въпреки че страната не се издължава, съобщиха от "Газпром" и посочиха, че просрочените дългове на Украйна достигат $1.5 млрд.
Междувременно през последните дни Украйна е увеличила вноса на газ, опасявайки се, че "Газпром" ще вдигне цените, предаде Ройтерс.
Международните пазари на петрола и скъпоценните метали също реагираха на конюнктурата в Украйна. Цената на златото прескочи 1345 долара за тройунция и вероятно ще се повишава още. Така смятат анализатори, защото подобна нестабилност, каквато сега е налице в Украйна, увеличава търсенето на скъпоценния метал като защита на инвестициите.
Предлагат на украинците Далечния изток
Жителите на Украйна могат да станат кадрови резерв при създаването на територии за изпреварващо развитие в Далечния изток. За това съобщи на журналисти министърът на развитието на Далечния изток Александър Галушка, цитиран от ИТАР-ТАСС. Агенцията допълва тази новина с твърдения за бум в имиграционния поток от Украйна към Русия през миналия месец, говорейки за проценти, но не и за реален брой хора. От думите на министъра излиза, че идеята му не е свързана с трудоустрояването на "стотиците хиляди бежанци", а се обсъждала отдавна във ведомството му. Освен това той не говори за етнически руснаци от Украйна, преселили се или търсещи работа в Русия.
Внесоха закон за влизане в Русия
В Държавната дума е внесен законопроект за присъединяване на Крим към Русия, съобщи вестник "Украинска правда". Документът предвижда присъединяване на "субекта в резултат на референдум, проведен в съответствие със законодателството на чуждата държава на територията на дадената част от чуждата държава, ако въпросът за нейното присъединяване към Русия получи одобрение, или според обръщението на органите на държавната власт на дадената част на чуждата държава". В списъка на вносителите на законопроекта са лидерът на партия "Справедлива Русия" и депутат от Думата Сергей Миронов и членът на партията Елена Мизулина.
Матвиенко: Въоръжен конфликт няма да има
Война между Русия и Украйна никога няма да има. Това заяви председателят на Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент) Валентина Матвиенко в ефира на предаването "Неделя вечер с Владимир Соловьов" по телевизионния канал "Русия 1", предаде ИТАР-ТАСС.
Медведев прогнозира още кръв
Виктор Янукович все още е законен държавен глава на Украйна, отбеляза руският премиер Дмитрий Медведев, цитиран от АФП.
"Да, властта на президента Виктор Янукович е на практика незначителна, но това не отменя факта, че според конституцията на Украйна той все още е законният президент на страната", написа той във Фейсбук. Медведев подчерта, че новият ред в Украйна е много нестабилен и прогнозира, че ще се лее още кръв в Киев. В същото време стана ясно, че Генералната прокуратура на Украйна е завела ново дело срещу Янукович. В ефира на украинска телевизия и.д. генерален прокурор Олег Махницки каза, че след изявлението на Янукович в Русия в Ростов на Дон е взето решение да се заведе наказателно дело за опит и призив за сваляне на конституционния строй в Украйна.
Тимошенко: Обявиха война на САЩ
С окупацията на Крим Русия обяви война не само на Украйна, но също така на САЩ и на Великобритания, които са гаранти на украинския суверенитет. Това заяви в обръщение към нацията бившият премиер на Украйна Юлия Тимошенко, предаде АФП.
"Путин знае добре, че като ни обявява война, обявява война и на гарантите за сигурността - САЩ и Великобритания", твърди Тимошенко. Видеозапис с обръщението й е поместен на нейния сайт, уточнява АФП. Русия, САЩ и Великобритания станаха гаранти на териториалната цялост на Украйна през 1994 г., когато бившата съветска република се отказа от ядреното оръжие, напомня агенцията.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com