Вашингтон. В оставащите шест седмици до президентските избори в САЩ на 6 ноември битката между президента Барак Обама и съперника му от Републиканската партия Мит Ромни се ожесточава. Ромни атакува, но с много гафове. Обама хладнокръвно отблъсква ударите. Авторитетни чужди медии, а дори и консервативни американски коментатори, които по традиция са на страната на републиканците, посочват слабостите на Ромни, чиито изцепки нямат край. Известният коментатор на в. "Ню Йорк таймс" Дейвид Брукс го нарече най-непопулярния кандидат за президент. Освен това парите на бизнесмена и бивш губернатор на щата Масачузетс, необходими за кампанията му за президентското кресло, са почти на свършване, докато Обама няма финансови проблеми. Анкетите сочат също, че почти целият Холивуд е в окопа на Обама, докато зад Ромни се строиха само Клинт Ийстууд и милионерката кралицата на порнозвездите Джена Джеймсън.
За Мит Ромни нещата видимо не вървят добре, смятат авторитетни коментатори и медии, според които за тази ситуация Ромни трябва да се сърди най-вече на себе си. Кандидат за президент, който разказва без никакви задръжки за няколкото кадилака на жена си, не може да очаква, че ще се превърне в любимец на народа, констатира радио "Дойче веле". Как иначе да си обясним необмисленото му обвинение срещу президента Барак Обама за нападението срещу американското посолство в Бенгази и смъртта на американския посланик в Либия, без да е проверил фактите, които дори си позволи да преиначава.
В предизборната си кампания Мит Ромни и съветниците му допускат грешка след грешка.
В списъка с гафове се вписва и това, че в заключителната си реч на конгреса на републиканците в Тампа, на който беше официално номиниран за кандидат-президент, той не спомена нито дума за американските войски в Афганистан. Да не говорим за набързо свиканата от него пресконференция след видеото, в което атакува избирателите на президента Обама, че са безделници бедняци на "държавна хранилка". Така с приказките си Ромни изпраща към избирателите нарочно или без да иска посланието, че е един богаташ, който няма представа как живее обикновеният американец. С това налива допълнително вода в мелницата на своя опонент Обама. Ромни и предизборният му щаб досега не са успели да намерят верния тон дори по темата, за която се смята, че Ромни като бивш мениджър, е много по-добре подготвен от Обама - икономиката и работните места. Освен това почти няма тема, по която Мит Ромни да не направил извъртане на 180 градуса от казаното в началото на предизборната кампания - от абортите, държавните здравни осигуровки и еднополовите бракове, та чак до въпроса за имигрантите. Затова и не може да формулира позиции и да изпраща ясни послания към електората. Затова колебаещите се избиратели и тези, които не гласуват винаги за една партия, ще си помислят добре, преди да решат дали е разумно да се доверят на Ромни. Демократите тържествуват, че републиканецът отписа половината от електората като паразитни безделници на "държавна хранилка". Много от хората, които той огорчи, по принцип биха гласували за републиканците, като и пенсионерите, за които социалните въпроси са най-важни.
През последните дни Ромни можеше да накара критиците си да замлъкнат и отново да поеме инициативата в президентската надпревара след седмици на отстъпление. Но това не се случи, посочват американски наблюдатели. Дори към предишните гафове се прибави още един. Ромни поиска "да отваря прозорци в самолет", иронизира го британският в. Дейли телеграф". Такова предложение направи републиканският кандидат по повод аварийното приземяване преди дни в Колорадо на самолет със съпругата му поради пожар в кабината. "Когато имаш пожар в самолета, нямаш къде да отидеш. Няма и кислород и не можеш да дишаш от външния въздух, защото прозорците не се отварят", коментира Ромни.
В това време Обама си върна преднината от няколко процента, като дори премина в настъпление с по-рязък тон. Обама обвини Ромни, че иска още една война, след като Ромни, който настоява за удар срещу Иран, обвини президента в нерешителност във външната политика и недостатъчна подкрепа за сигурността на Израел.
Дали гафовете и неуместните коментари на Мит Ромни ще повлияят върху изхода от изборите? Не е ясно, защото повечето американци, които са достатъчно политически ангажирани, вече са направили своя избор за 6 ноември. Но засега лошата новина за Ромни е, че рейтингът на одобрение към президента Обама и оценката на избирателите за икономическото му управление се подобряват. Освен това парите за кампанията на Ромни са на привършване.
Двамата конкуренти започнаха борбата с разлика от около 125 милиона долара в полза на Ромни. Президентът обаче събра повече пари благодарение на множеството по-малки донори, докато противникът му разчиташе на тлъсти чекове от големи донори. Но заради несъобразени разходи в началото на кампанията на Мит Ромни сега той ще трябва да прави съкращения в рекламния сектор, и то на финалната права преди вота.
Междувременно стана ясно, че Ромни е притежавал акции в "Газпром" и в търсачката "Яндекс", но ги е продал по политически съображения.
В своите предизборни речи преди няколко седмици кандидатът на републиканците за президент на САЩ нарече Русия главен геополитически враг. Въпреки мнението си на политик Ромни е имал акции в руската газова компания от март до септември миналата година. Акциите в "Яндекс" са купени през юни и продадени през август 2011 г. И при двете продажби Ромни е понесъл големи загуби.що
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com