Кирил Дмитриев, главен изпълнителен директор на Руския фонд за преки инвестиции (RDIF), даде множество интервюта за американските информационни агенции на 3 април, обяснявайки възгледите на Кремъл за Украйна.
Кремъл продължава да не желае да се ангажира с прекратяване на огъня в Украйна, като продължава да отхвърля предложенията за наземно примирие от президента на САЩ Доналд Тръмп и президента на Украйна Володимир Зеленски. Това посочва в свой анализ Институтът за военни изследвания (ISW).
По време на посещението си във Вашингтон Дмитриев даде интервюта за Fox News и Newsmax и се опита да представи Русия като привлекателен пазар за американски инвестиции, твърдейки, че руската икономика е силна и расте въпреки западните санкции.
Дмитриев каза още, че Русия е готова да си сътрудничи със Съединените щати по неуточнени проекти, свързани с Арктика, редкоземни минерали и втечнен природен газ (LNG).Напоследък Дмитриев е в челните редици на усилията на Кремъл да подкопае предложената от САЩ и Украйна сделка за добив на полезни изкопаеми, като популяризира потенциални руско-американски проекти за добив на полезни изкопаеми и други възможности за икономическо и финансово сътрудничество, както ISW вече съобщи.
Дмитриев по-специално заяви, че Русия "не иска отмяна на санкциите" и "не поставя никакви предварителни условия за конкретно облекчаване на санкциите" в отговор на въпрос дали Русия смята облекчаването на санкциите за необходимо предварително условие за споразумение за прекратяване на огъня.
За разлика от тях Кремъл изрично поиска облекчаване на санкциите от САЩ като предварително условие за сключване на споразумение за прекратяване на ударите в Черно море.
Противоречиви изявления
Дмитриев направи и няколко други изявления, които се разминават с неотдавнашните изявления на други официални лица от Кремъл, като например заяви, че "някои гаранции за сигурност са възможни" за Украйна.
ISW наскоро оцени, че руският президент Владимир Путин няма да приеме подкрепяните от Запада гаранции за сигурност за Украйна, тъй като приемането им ще представлява голяма отстъпка, а Кремъл отхвърля идеята за каквито и да било отстъпки по отношение на максималистичните си териториални искания и искания за сигурност от Украйна.
Представители на Кремъл често отправят искания за справяне с "първопричините" за войната в Украйна като предполагаемото нарушаване на задълженията на НАТО да не се разширява на изток и предполагаемото нарушаване от страна на Украйна на правата на рускоезичните малцинства в Украйна, като предварителни условия за каквото и да е мирно споразумение.
Позицията на Кремъл в преговорите не се е променила въпреки опитите на Дмитриев да смекчи и отклони от исканията на Москва, а Дмитриев се опитва да използва обещанието за финансови ползи, за да отклони вниманието от продължаващата неотстъпчивост на Кремъл в преговорите за Украйна.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви на 4 април, че САЩ следят отблизо действията на Русия в Украйна и се надяват, че Русия е "сериозна" по отношение на разрешаването на войната, а не просто протака преговорите.
Русия продължава да използва ударни пакети, съставени предимно от безпилотни самолети, на фона на съобщенията, че увеличава запасите си от ракети.
През януари 2025 г. украинският железопътен оператор "Укрзализница" подписа два договора с китайски железопътни производители като част от усилията за подпомагане на развитието и ремонта на украинската железопътна инфраструктура.
Русия укрепва стратегическите си връзки с хунтите на Алианса на държавите от Сахел (АСН) в рамките на съгласувани усилия за засилване на руското влияние в Африка.
Наскоро украинските сили напреднаха край Часов Яр и Покровск. Руските сили наскоро напреднаха край Купянск, Торецк и Покровск. Междувременно руските военни продължават да увеличават мощта си на конвенционалните си сили.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com