Москва доставя ракетни системи и хеликоптери, Дилма избягва темата за Крим
Да се засилят позициите на Русия в сферата на отбраната на Бразилия и да се финализират отлагани сделки в рамките на програма на бразилското правителство за модернизация на армията бе един от очакваните резултати от днешната среща на руския президент Владимир Путин с бразилския му колега Дилма Русеф. Русия се очакваше да потвърди и подпише споразумение за продажба на свои противовъздушни ракетни системи "Панцир" - С1, за която се преговаря от три години, посочва испанската агенция ЕФЕ. И допълва, че Бразилия настоява, че "решението е взето" и остават да се уточнят технически детайли по сделката, която, според ЕФЕ, предвижда купуването на три ракетни батареи, както и на други две от модела "Игла", на обща стойност 1 милиард долара. Освен това Москва настоява за споразумение по преговорите за продажба на 12 нови хеликоптера Ми-35, модел, от който Бразилия е купила през 2008 г. други 12 машини и досега е получила 9 от тях.
Дилма иска да даде тласък на двустранната търговия, която и според Бразилия, и според Москва има неизползван потенциал. През 2013 г. двустранният стокообмен е бил 5,5 млрд. долара, но целта на двете страни е да достигне в кратки срокове до 10 млрд. долара. Бразилия иска да увеличи присъствието на руски пазар, където в момента вноса от латиноамериканската страна е едва 2% от общия внос.
Правителството на Дилма е в деликатно положение, тъй като се очаква Путин да засегне темата с анекса на Крим - въпрос, по който Бразилия е демонстрирала "неутралност" и позицията й е, че конфликтът трябва да намери "решение с преговори", коментира ЕФЕ. Агенцията се позовава на източници от бразилското правителство, според които Дилма ще се опита да избегне тази тема, но ако все пак Путин повдигне въпроса, то президентката ще повтори вижданията на Бразилия за необходимост от уреждане на конфликта чрез преговори.
В навечерието на визитата Кремъл съобщи, че Путин и Русеф ще подпишат документи за стимулиране на енергетиката, здравеопазването, транспорта, земеделието и митническите отношения. "Бразилия е един от ключовите партньори на Русия в Латинска Америка", посочи в интервю за ИТАР-ТАСС Путин преди посещението. И допълни, че Москва подкрепя кандидатурата на Бразилия за постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Путин намекна и, че ще стане дума за последните разкрития за западен кибершпионаж - действие, което той определи като "откровено лицемерие в отношенията между партньори и съюзници, но и директно посегателство над държавен суверенитет".
След срещата си, двамата ще отпътуват за Форталеза за започващия във вторник форум на страните-членки на БРИКС.
БРИКС прави своя банка
На започващата във вторник в столицата на Бразилия и град Форталеза двудневна 6-та среща на върха на петте държави от БРИКС ще бъдат подписани учредителните документи за създаване на нова "Банка на развитието" на БРИКС, както и Пул на валутните резерви. В БРИКС влизат Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка. Русия ще бъде представена от президента Владимир Путин. Тези държави владеят важни за световната икономика ресурси и оказват голямо влияние на глобалните и регионалните икономически процеси. В рамките на БРИКС действат редица структури, включително създаденият през 2011 г. Съюз на борсите на страните от организацията. Общата пазарна капитализация на компаниите, чиито акции се търгуват на борсата, надхвърлят 9 трилиона долара, посочва ИТАР-ТАСС.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com