Путин на посещение в Азербайджан за петрол и газ

Путин на посещение в Азербайджан за петрол и газ | StandartNews.com

Москва. Държавните петролни компании на Русия и Азербайджан се договориха за съвместно равноправно дружество за проучване и добив на петрол и газ, съобщи РИА Новости. Това стана при еднодневното работно посещение на руския президент Владимир Путин в Баку. Това е първата официална визита на Путин в Азербайджан от 7 години насам.

Основните теми на посещението бяха търговията, енергетиката, транспорта и конфликта в Нагорни Карабах. Миналата година Азербайджан е доставил на Русия 1.55 милиарда кубични метра природен газ. Роснефт се е договорила с Държавната петролна компания на Азербайрджанската република за съвместно ползване на тръбопроводи и терминали с цел оптимизиране на доставките към потребителите. Петролните гиганти са се договорили да си сътрудничат в маркетинга и продажбите на газ, петрол и петролни продукти. Директорите на двете дружества Игор Сечин и Ровнаг Абдулаев са подписали споразумение за сътрудничество в присъствието на Владимир Путин и азербайджанския държавен ръководител Илхам Алиев. 

Роснефт е изявила интерес да се присъедини към развиването на газовото поле Асферон в Каспийско море, докато най-голямата частна петролна компания в страната - ЛУКойл, участва в добива на газовото поле Шах Дениз и притежава верига бензиностанции в Азербайджан. Изпълнителният директор на ЛУКойл Вагит Алекперов също придружаваше Путин при визитата му. 

Двустранното сътрудничество се очаква да се разпростре и към военната и техническата област. Азербайджан е сред най-крупните купувачи на руско оръжие, което "се смята  за най-доброто в света" по думите на президента Илхам Алиев, сътрудничеството във военната индустрия е на стойност 4 милиарда долара годишно и продължава да расте. 

Путин и Алиев разговаряха и за Нагорни Карабах. Над две десетилетия продължава напрежението между Азербайджан и Армения от началото на конфликта в населения предимно с арменци регион, който обяви независимост от Азербайджан през 1988 г., за да се присъедини към Армения. Путин заяви след срещата, че Русия активно допринася за разрешаването на конфликта въможно най-скоро, като това е възможно да се случи единствено с политически средства. Според Алиев въпросът може да бъде решен единствено въз основа на международното право. 

Повече от 30 000 души са загинали от двете страни от 1988 г. до 1994 г., когато беше сключено примирие. Нагорни Карабах остана под арменски контрол, но напрежението между двете страни продължи да се таи. 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай