Протести в Полша. Тръгва ли страната към автокрация

Бившият президент Лех Валенса също участва в протеста

Протести в Полша. Тръгва ли страната към автокрация | StandartNews.com

Стотици хиляди хора излязоха по улиците на Варшава в неделя, за да изразят гнева си срещу националистическото правителство, което според тях е разрушило демократичните норми и е създало страхове, че нацията тръгва по пътя на автокрацията, пише евронюз.

Според кмета на Варшава Рафал Тшасковски, който принадлежи към опозиционната партия, ръководила шествието, около 500 000 души са участвали в митинга в неделя. 

Местните медии, от друга страна, изчислиха, че в кулминацията на марша е имало най-малко 300 000 души.

Големи тълпи също се събраха в Краков и други градове в нацията от 38 милиона души, показвайки разочарование от правителство, което критиците обвиняват в нарушаване на конституцията и подкопаване на основните права в Полша, страна, отдавна приветствана като модел на мирна и демократична промяна.

Бившият президент Лех Валенса, лидерът на движението "Солидарност", което изигра историческа роля за свалянето на комунизма в Полша, марширува заедно с лидера на опозиционната партия "Гражданска платформа", бившия полски премиер Доналд Туск.

Тълпата премина от кабинета на министър-председателя Матеуш Моравецки и покрай седалището на президента Анджей Дуда, завършвайки в историческия кралски замък, където Туск приветства огромната избирателна активност и обеща да се бори за спечелване на избори през есента и да отмени това, което той описа като дълбока вреда и разделение, нанесено на нацията.

„Отиваме на тези избори, за да спечелим и да поправим човешките грешки. Обещавам ви победа, обезщетение за човешките грешки и помирение между поляците“, каза Туск пред тълпата.

Говорителят на правителството Пьотр Мюлер обвини Туск и Валенса в „опит за сваляне на правителството“.

Поддръжниците на марша предупредиха, че изборите може да са последният шанс на нацията да спре ерозията на демокрацията под управляващата партия "Право и справедливост", на фона на нарастващите страхове, че есенните избори може да не са честни.

На власт от 2015 г. "Право и справедливост" намериха популярна формула, комбинирайки по-високи социални разходи със социално консервативни политики и подкрепа за църквата в предимно католическата нация.

Критиците обаче от години предупреждават, че партията обръща много от постиженията, постигнати след излизането на Полша от комунистическото управление през 1989 г.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Редакция
Коментирай