Ще се стопят 19 млн. лв. от парите на хората за втора пенсия
При развитие на неблагоприятен сценарий и обявяване в несъстоятелност на банковата група КТБ директните загуби за небанковия финансов сектор се оценяват на 84 млн. лв. и то в най-оптимистичния вариант. Това става ясно от "Обзор на небанковия финансов сектор в България", изготвен от Комисията за финансов надзор. Тъй като КТБ участваше активно на пазара на небанкови финансови услуги, КФН е направила тематичен стрес тест, за да оцени възможните загуби при фалит на банката. На база на последната налична и извънредно събирана информация блокираните средства в банковата група КТБ под формата на депозити и разплащателни сметки на инвестиционните посредници, управляващите дружества и договорните фондове са 42,9 млн. лв., пише в обзора на КФН. Директната загуба за застрахователите от блокирани в КТБ средства под формата на депозити и разплащателни сметки се оценява на 41,1 млн. лв., като не се вземат предвид загубите от лихви по тези влогове. Така общата директна загуба за небанковия финансов сектор става 84 млн. лв.
Частните пенсионни фондове нямат блокирани средства в КТБ и дъщерната й ТБ "Виктория", които са под особен надзор. Те обаче ще претърпят директни загуби от притежаваните акции и облигации на КТБ, както и косвени загуби, в резултат на инвестициите им в колективни инвестиционни схеми, които имат блокирани средства в банковата група КТБ. Общият размер на загубите за осигурителния пазар възлиза на 19 млн. лв., като фалит на КТБ ще се отрази в намаляване на реализираната доходност от частните пенсионни фондове от инвестиране на парите на хората за пенсии.
Брюксел: Дайте достъп до депозитите в банката
Хората и фирмите, които имат депозити в КТБ, трябва да имат достъп до парите си в рамките на гарантирания праг от 100 хил. евро. Това потвърди за пореден път Европейската комисия (ЕК) в свое писмо в отговор на запитване от страна на Комитета за защита на финансовата и банковата стабилност в България. В своето запитване към комисията клиенти в КТБ са алармирали за нарушение на техните права, както и за бездействие на БНБ по случая. Директивата на ЕС за гарантиране на депозитите предоставя на всеки вложител правото да бъде компенсиран, ако неговите депозити станат недостъпни. "Всички депозити на стойност до 100 000 евро на даден човек в определена банка, независимо от броя на откритите сметки, са гарантирани в рамките на ЕС", се посочва в писмото на ЕК. Директивата предвижда, че схемата за гарантиране на депозитите трябва да е в състояние да изплаща влоговете в рамките на 20 работни дни от датата, на която компетентният орган за съответната държава е направил заключение, че въпросната кредитна институция няма възможност за момента поради финансовото й състояние да върне депозитите.
"Вложителите на КТБ не са имали достъп до своите депозити от края на юни и правителството е обявило, че никакви действия няма да бъдат предприемани относно банката преди ноември", се посочва в писмото на ЕК. Затова ЕК откри наказателна процедура срещу България на 25 септември 2014 г. ЕК припомня, че "Европейското право има предимство пред националното. Съответните разпоредби на директивата, които са безусловни, достатъчно ясни и точни, могат при определени условия да предоставят права и задължения на властите, гражданите и бизнеса във всяка държава членка". Тези права може да бъдат наложени на съответните органи чрез националния съд.
Междувременно членовете на Комитета за защита на финансовата и банковата стабилност са изпратили писмо до главния прокурор Сотир Цацаров, до служебния премиер Георги Близнашки и до омбудсмана Константин Пенчев, в което настояват за тяхната незабавна намеса за спирането на разпродажбата на активите на ТБ "Виктория", която е дъщерна на КТБ.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com