Празнуваме Световния ден на детето

Празнуваме Световния ден на детето | StandartNews.com

Женева. На 31 октомври 1952 г. Международният съюз за благосъстоянието на децата (IUCW) предлага на Организацията на обединените нации (ООН) да определят Световен ден на децата. Така през октомври 1953 г. IUCW спонсорира първото честване на Световния ден на децата, в което участват представители от 40 държави.

Следващата година Общото събрание на ООН единодушно взема решение за създаването на Световен ден на децата, като възлагат на Детския фонд на обединените нации (UNICEF) да се заеме с популяризирането на празника по целия свят.

 

Декларация за правата на детето

На 20 ноември 1959 година на 14-ата сесия на Генералната асамблея на ООН се приема Декларация за правата на детето.

С нея се провъзгласяват равни права на децата в областта на възпитанието, образованието, социалната защита, физическото и духовното развитие независимо от цвета на кожата, националната принадлежност, имущественото състояние и др. Декларацията призовава родителите, обществените организации, правителствата да признаят правата на децата и да съдействат за тяхното осъществяване.

Заедно с това ООН официално обявява датата 20 ноември за Световен ден на децата и призовава всички държави ежегодно да отбелязват празника като „Ден за световно братство и разбирателство сред децата".

Той обаче се отбелязва в сравнително малко страни. Сред тях са Египет, Канада, Финландия, Тринидад и Тобаго.

Повечето страни по света предпочитат да съхранят традициите си и да честват празника съобразно старите си обичаи - на 1-ви юни.

Конвенция за правата на детето

На 20 ноември през 1989 г. на 44-ата сесия на Общото събрание на ООН е приета Конвенцията за правата на детето - глобален договор за признаване и закрила на правата на детето, подписан от лидерите на 54 държави.

Всички разпоредби на международния акт утвърждават общото разбиране за необходимостта от закрила на детството, като определящ период за развитието на всяко човешко същество. Конвенцията е акт с обвързваща сила и това означава, че както държавата, така и обществото, са длъжни да осигуряват възможности за по-ефикасна защита на правата и интересите на децата и да разширяват възможностите им за активно включване и участие в обществото.

В конвенцията е въплътен духът на международната солидарност за зачитане и спазване на детските права, както и на постоянния стремеж да се осигуряват все по-добри условия за развитието на детето.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай