Българката поема данъчното облагане и ще се размине с поста заместник на Юнкер според "ЮрАктив"
"ЮрАктив" публикува предварителен списък с разпределението на ресорите в новата Европейска комисия. Според документа българката Кристалина Георгиева няма да получи зам.-председателско място, а ще бъде изместена от полякинята Елжбиета Биенковска. Списъкът обаче не е окончателен, а други негови версии също се разпространяват в Брюксел. Окончателният му вариант ще бъде представен от председателя Жан-Клод Юнкер в понеделник.
Българската кандидатура Кристалина Георгиева за престижен пост в новата Еврокомисия изглежда ще претърпи второ поражение, след като й се размина сочената като сигурна от мнозина източници позиция на шеф на дипломацията на ЕС. Българката ще се размине и с поста заместник-председател на ЕК, ако се съди по предварителен документ на разпределението на ресорите в комисията на Жан-Клод Юнкер, с който се е сдобило авторитетното изданието "ЮрАктив".
Според схемата, с дата 2 септември, Кристалина е изместена в последния момент от полякинята Елжбиета Биенковска, която ще поеме ресор "Бюджет и финансов контрол".
За Георгиева остава друг, не чак толкова висок пост, свързан с икономиката и финансите - "Данъчна политика и борба с данъчните измами".
Информацията за разместването на постовете изненада не само България, но и анализаторите в Брюксел. Очакванията бяха Георгиева да получи престижния бюджетен ресор, след като не успя да се пребори за поста върховен представител по външната политика и сигурността на съвета на 30 август. А за никого не е тайна, че това не стана заради разнобоя между политическите сили у нас при предишния парламент и правителство, които до последния момент не можаха да се споразумеят за единна българска кандидатура. След срещата на върха българският президент Росен Плевнелиев изрази увереност, че тя ще вземе много отговорна икономическа длъжност. В същото време номинацията на полякиня за бюджетния ресор също е изненадваща, тъй като не е практика една и съща държава да държи един и същи ресор в продължение на два мандата. Предишният комисар по бюджета Януш Левандовски също бе поляк. А и като се има предвид, че при утвърждаването на Доналд Туск за шеф на Европейския съвет многократно бе изтъкнато, че родината му Полша бе единствената страна членка, продължила да отбелязва икономически растеж дори по време на кризата в Европа, напълно резонно и обяснимо е защо полякиня поема престижния бюджетен ресор. Още повече, посочва "ЮрАктив", Биенковска се е смятала, че ще наследи Туск на премиерския пост, след като той поеме новата си функция и престане да е министър-председател, какъвто все още е сега.
България може да се смята за жертва на късното включване в надпреварата на Биенковска, коментира "ЮрАктив". Според някои анализатори причината за поредното ощетяване на Георгиева е продължаващата несигурност в България.
Сред останалите страни членки от Източна Европа ще има много доволни, но и много разочаровани по отношение на ресорите в ЕК, ако се съди по предварителния списък. Според него Румъния, която се опитваше да запази земеделския портфейл, ще получи досегашния ресор на Кристалина Георгиева - хуманитарната помощ. На поста ще бъде назначена Корина Крету. Източноевропейски политици с високи постове в страните си изглежда получават "бонус" и постове на заместници на Юнкер. Така в списъка със заместниците са премиерите на Словения Аленка Братушек, на Латвия Валдис Домбровскис, на Естония Андрус Ансип. Хърватия, която се присъедини към ЕС едва преди година, може да се похвали с голям скок в отговорностите в новата комисия. Досегашният комисар Невен Мимица, който отговаряше за защитата на потребителите, ще поеме регионалната политика.
Словакия обаче ще бъде разочарована. Комисарят по администрацията Марош Шефчович, който бе и зам.-председател на ЕК, ще стане комисар по развитието. Кандидатката на Чехия Вера Юрова, която се надяваше на регионалната политика, пък всъщност ще получи транспорта и космическите дейности.
Старите и влиятелни членки Великобритания и Франция също ще се окажат малко разочаровани, въпреки че все пак кандидатите им получават отговорни постове. Британецът Джонатан Хил получава ресора "Енергетика и климатични промени". Британският премиер Дейвид Камерън обаче може да не е много доволен от това, тъй като лобираше за пост на суперкомисар, а Хил се очаква да е под шапката на зам.-председателя по Енергийния съюз Валдис Домбровскис. Френският кандидат Пиер Московици, който се надяваше на икономиката, пък взема конкуренцията. Икономическите въпроси ще бъдат управлявани от финландеца Ирки Катайнен.
Холандец ще отговаря за "По-добра регулация"
Кандидатът на Кипър Христос Стилианидис ще поеме новосъздадения ресор Култура и интернет, става ясно от предварителната подредба.
Кармену Вела от Малта получава рибарството. Датчанката Маргрете Вестагер ще е комисар по Околна среда. Литовецът Витенис Андриукаитис, който е лекар по образование, ще получи здравеопазването и безопасността на храните. За унгареца Тибор Наврачич са митниците.
Холандия ще получи новия пост на зам.-председател на ЕК по "По-добра регулация".
Угодиха на депутати с жени
Общо 9 жени в комисията, три от шестимата зам.-председатели са от нежния пол
Новият председател на Европейската комисия почти със сигурност ще получи подкрепа от Европарламента, след като успя да спази изискванията за баланс между половете. В новата комисия ще има общо девет жени - минимумът, определен от ЕП, за да даде подкрепата си за комисията. Толкова бяха и жените в последната комисия на Жозе Барозу. Три от дамите ще получат постове на заместник-председатели. Толкова ще са заместниците и от силния пол.
Дамите в новата ЕК ще са от България, Италия, Полша, Словения, Швеция, Дания, Чехия, Румъния и Белгия. От тях заместнички на Юнкер ще са Елжбиета Биенковска от Полша, Аленка Братушек от Словения и Федерика Могерини от Италия. Полякинята е с ресор "Бюджет и финансов контрол", Братушек ще е комисар по "Дигитални технологии и иновации", а Могерини е Върховен представител по външната политика и сигурността.
Останалите заместници на Юнкер са естонецът Андрус Ансип, латвиецът Валдис Домбровскис и холандецът Франс Тимерманс. Ресорът на естонеца е "Растеж, икономическа и валутна политика, европейски семестър и социален диалог". Латвиецът ще отговаря за Енергийния съюз, а холандецът - за по-добрата регулация.
С новия си екип Юнкер успява да отговори не само на радетелите за полов баланс. Той успява да угоди и на критиците си от либералите, като им дава пост на зам.-председател. Представител на Алианса на либералите и демократите в Европа е Андрус Ансип.
Румъния се хвали с фондовете, получава хуманитарна помощ
Румъния е получила "най-важния възможен портфейл" в Европейската комисия - този за регионалното развитие, похвали се румънският премиер Виктор Понта.
"Получихме за Румъния най-важния портфейл в Европейската комисия за нас: регионалното развитие означава всички фондове, кохезионните и структурни програми за периода 2014-2019 г.", посочи Понта.
Той отбеляза, че въпреки проблемите на Румъния в миналото с усвояването на еврофондовете страната е успяла да получи най-добрия пост, който е искала. "Щом получа официалното уведомление от г-н Юнкер, ще номинирам лице за този пост и това лице ще бъде изслушано и в парламента на Румъния", посочи Понта.
Информацията на премиера обаче се разминава с тази в списъка, публикуван от "ЮрАктив". Според белгийското издание Румъния ще получи хуманитарната помощ, а регионалната политика и еврофондовете ще е за Хърватия.
Без комисар по разширяването
Постовете в новата Европейска комисия ще съдържат някои промени спрямо досегашната според предварителните планове. Така например ресорът за вътрешния пазар, който сега се управлява от Мишел Барние, няма да съществува като отделен такъв. Портфейлът за дигиталните технологии, за който отговаря Нели Крус, също е трансформиран. За това ще отговаря зам.-председателят на ЕК по дигиталните технологии и иновациите и комисарят по култура и интернет.
Ресорът "Разширяване" също е изчезнал, като от документа не става ясно какво ще се случи с него. Една от възможностите е той да мине в отговорностите на комисаря по добросъседството. Разкрит е нов пост на зам.-председател по "По-добрата регулация".
Нов е постът и на зам.-председател по "Енергийния съюз". Той е в допълнение към комисаря по енергетиката и климата.
Появява се и зам.-председател по "Растежа, икономическия и валутен съюз".
Георги Готев: Битката не е изгубена
Съдбата на Кристалина Георгиева е била решена през последното денонощие. Допреди 24 часа българката е била напълно сигурен кандидат за еврокомисар по "Бюджет и финанси" и зам.-председател на Европейската комисия, разкри вчера пред телевизия "Европа" от Брюксел зам. главният редактор на "ЮрАктив" Георги Готев.
Постът на еврокомисар по данъчното облагане и митническия съюз, одита и борбата с измамите е бил отреден на Кристалина Георгиева, защото на сцената се е появила в последния момент вицепремиерът на Полша Елжбиета Биенковска, каза Готев. До голяма степен влияние върху решението кой пост ще бъде отреден на Полша е оказала и вътрешнополитическата обстановка в държавата.
Германия получи желаното
Германия ще е вероятно единствената страна, получила точно ресора, който искаше. Досегашният комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер ще поеме търговията. Белгия се оказва най-големият губещ. За кандидатката Мариан Тисен е отреден ресорът "Умения, младеж и езиково многообразие". Изненадващо пък Гърция ще поеме "Миграцията, фундаменталните права и вътрешните работи", въпреки критиките за начина, по който се отнася с имигрантите и бежанците. Комисар ще е Димитрис Аврамопулос.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com