Планът "Станишев" събра трима премиери

Планът "Станишев" събра трима премиери | StandartNews.com

Европа не се разпада, но се променя, предупреди президентът на ПЕС

Партията на европейските социалисти (ПЕС) стартира официално плана за нова социална и икономическа политика в ЕС от София. При това в почти безпрецедентен формат - в присъствието на трима български премиери, министри от предишни кабинети и вицепремиер от сегашното правителство на министър-председателят Бойко Борисов - Ивайло Калфин. Сред първите, пристигнали на събитието бяха премиерите Симеон Сакскобурготски и Пламен Орешарски. Форумът в хотел "Шератон" събра над 200 политици, икономисти и интелектуалци, а очаквано домакин на срещата бе президентът на ПЕС Сергей Станишев (министър-председател 2005-2009, б.р). Лидерите на КНСБ и Подкрепа – Пламен Димитров и Димитър Манолов, министри, депутати, ръководството на БСП и други политически сили, анализатори, социолози, политолози и медии се включиха в още в срещата-разговор "Европа на кръстопът – левият план за реформи".

Само преди половин месец премиерите на половин Европа дадоха своето "да" за плана за реформи на ПЕС в Елисейския дворец. Срещата на върха в Париж бе отново по инициатива на Станишев, а президентът Франсоа Оланд отвори вратите на резиденцията, за да могат държавните ръководители от семейството на европейските социалисти да официализират програмата за прогресивни реформи.

"Днес всички, с които говоря, ме питат какво ще стане с Европа? Преди 10 години, когато като премиер водех страната към ЕС, не съм си представял дори, че може да се стигне до този разговор за бъдещето му. Моето правителство довърши едно национално усилие, започнато през 1995 г. И аз, и премиерите преди мен – Костов и Сакскобргготски, смятахме, че пътят на България е ясен – към Европа на просперитета, интеграцията и успеха", заяви в началото на дебатите в София Сергей Станишев.

Снимка: Илияна Кирилова

"Европа е разкъсана от противоречия и разделения. Влиза от криза в криза, без да са намерени решения за предходната. ЕС се носи по течението. Преди време, запитан за стратегията за икономическо развитие на ЕС за следващите 10 години, Доналд Туск отговори: "Когато ние правим планове, Господ се смее", каза още президентът на ПЕС. И продължи: "Ако нямаме собствен дневен ред, събитията ще се случат въпреки нас. И реалността го доказа. Само за една година ЕС преживя икономическа криза, Грекзит, Бежанска криза, Брекзит, Сирия, "Ислямска държава". "Разпада ли се ЕС? Моят отговор е: не! Променя се. Но се променя отвън, под натиска на събитията", заяви соцлидерът.

Президентът на ПЕС посочи, че "една епоха си отива, а реалността отваря пътя на нова – опровержение на Фукуяма и неговата победа на либерализма. Неолибералният свят се градеше на т. нар. Вашингтонски консенсус: по-малко държава, либерализация, приватизация, по-малко регулации. Това доведе до освобождаването на капитализма от желязната клетка (по Макс Вебер), която трябваше да съчетава пазарната икономика с обществения интерес".

"Тази философия изхождаше от факта, че всяко човешко същество е само за себе си и е в постоянно състояние на конкуренция, а не на сътрудничество. Рухна представата, че успехът и щастието се свеждат само до парите", отбеляза Станишев. И специално подчерта, че възприемането на националните икономики само да финансова система в страните-членки на Съюза "доведе до казино-капитализъм и наду балоните, които се спукаха през 2008 г.".

"Отива си епохата на структурираните индустриално-йерархични общества, на териториите, обособни като общности, които си взаимодействат, но всъщност живеят сами по себе си", подчерта Станишев. И продължи с анализа си: "Тържеството на неолиберализма през последните 30 години доведе до огромно и опасно неравенство. То подмени пазарната икономика с рентиерство, на базата на господстващо положение, влияние, лобизъм и проникване в институциите. А това подкопа доверието в самата демокрация".

"В новата епоха на глобална икономика, това което се случва в Афганистан, Ирак и Сирия ни засяга непосредствено, пряко. Новият свят е този на образованието, науката, дигиталните технологии и интерактивната комуникация. Отношенията в обществото стават все по-хоризотални", каза още президентът на ПЕС.

Станишев предупреди, че "преходът между епохите носи перспективи, но очертава социални и културни разломи и взривоопасни напрежения".

Президентът на европейските социалисти направи и своеобразен жест към зам.-главния си секретар в ПЕС Джакомо Филибек. И цитира сънародника му италианец Атонио Грамши:"Когато старата система умира и новата все още не е родена, се раждат чудовища." Европа вече е преживявала подобна криза през 30-те. Тогава се роди фашизмът".

"На срещата, която се проведе на 12 март в Париж, обсъдихме заплахите, които десните създават пред Европа. На нея очертахме и заплахите, които десните създадоха пред Европа. Сякаш някой казваше – дайте да закрием Европа. Въпросът обаче е „Каква ще бъде алтернативата?", каза от своя страна Джакомо Филибек. "В момента всички очи са насочени към ПЕС, а това, което ние успяхме да направим е да изградим една система за прогрес. Поставихме на много важно място човешкото достойнство. Ние не се определяме като оптимисти, а като реалисти, които не забравят от къде са тръгнали и се трудят всеки ден", каза още зам.-главният секретар на ПЕС. И подчерта: "Президентът Станишев започна един стратегически разговор в ПЕС, сред нашите депутати, комисари и премиери. Резултатът е: обща политическа воля за промяна и нашият ляв план за реформи. Той направи ясна заявка за лидерство на лявото в Европа и това беше единодушно подкрепено от всички".

"В Европа има дефицит на политическа визия за бъдещето, време е за ново лидерство. Затова днес ние, европейските социалисти, искаме да хвърлим ръкавицата и да отворим политическата дискусия за бъдещето на Европа. Време е за ново лидерство на ЕС", заключи президентът на ПЕС.

В плана "Станишев" европейските леви залагат на 4 основни стълба - Младежката гаранция, образованието, културата и Гаранцията за децата.

Младежката заетост е концепцията за постоянно действаща и разширена Младежка гаранция.

По отношение на образованието от ПЕС настояват за разширяване на програмата Еразъм и към учениците от средните училища.

Европейските леви са "за" Европейска младежка карта за разширяване на достъпността на културата. И осигуряване на възможности на младите хора в качеството им на потребители и създатели на култура.

Гаранцията за децата включва гарантиране на правата на децата на хранене, отглеждане и здравеопазване.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай