Пекин пробва финансови реформи в свободната зона

Пекин пробва финансови реформи в свободната зона | StandartNews.com

„Китай ще отвори своя до голяма степен закрит за чуждестранна конкуренция сектор на услугите в свободната търговска зона в Шанхай". Това съобщиха управляващи в Пекин, цитирани от Ройтерс. Те увериха, че правителството ще изпробва смели финансови реформи, сред които конвертируемост на юана.

Китайският държавен съвет съобщи, че ще облекчи регулаторните пречки за чуждестранните инвеститори. Така ще се улесни достъпа до свободната зона и ще освободи рамките около трансграничните капиталови потоци, допълват от съвета.

Съобщението, което бе разпространено от китайското правителство не дава конкретни дати за изпълнение на реформите. В него пише обаче, че те ще се извършват в рамките на следващите две или три години. Вероятността най-драматичните финансови реформи да бъдат изпълнени през тази година е много малка, обясниха държавните медии в страната.

"Както се очакваше, основен фокус в началото ще е насърчаването на търговията", се казва в изследване на Франсис Чунг, икономист в Credit Agricole CIB.

Решението на Китай е първата крачка на страната към либерализиране на финансовата си система. По този начин тя ще предостави по-големи граждански права с изграждащата се свободната търговска зона в Шанхай. Ефективно ограничение на някои национални закони, регулиращи учредяването на чуждестранни фирми в зоната, ще започне Пекин от 1 октомври.

Новите правила не включват очакванията за разрешение за търговия с "културни реликви" в зоната. В документа не пише нищо за блокираните чуждестранни сайтове, като Facebook и Twitter. Съществуваща клауза показва, че чужди компании могат да предлагат "специализирани телекомуникационни услуги" в рамките на зоната.

По-дълбоките финансови реформи ще се реализират много по-трудно, защото има риск от вътрешна политическа съпротива, алармираха икономисти.

"Отварянето на капиталовата сметка е много оспорвано в Китай". Това заяви Май Йен, който е анализатор в Barclays Capital в Хонконг. "Има обществени лидери и водещи академични политически съветници, които публично се противопоставят на новия план. Според тях Китай не е готов за това и не се нуждае от това", допълни той.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай