Ватикана. Папа Франциск иска да вкара в ред финансите на Ватикана. И това да се случи при максимална прозрачност, става ясно от решението за създаване на разследваща комисия. Казано по друг начин, Светият отец взима в свои ръце започналото още 2010 г. разследване заради подозрения в пране на пари. Наследникът на Бенедикт Шестнайсети иска да се увери, че Институтът за религиозни дейности (ИРД), както официално се нарича Банката на Ватикана, действа в хармония с мисията нtа Католическата църква.
Три месеца след като се възкачи на престола, известният със спартанския си начин на живот папа Франциск обяви на 26 юни създаването на специална разследваща комисия. Официално тя трябва да хвърли светлина върху юридическата позиция и дейността на Института. В комисията влизат четирима божи служители и едно светско лице. Те са натоварени с тежката задача да инспектират банката, която пък трябва да им осигури достъп до поверителни документи. Банката на Ватикана, която по принцип не отпуска кредити, притежава авоари на стойност 7 млрд. долара. С печалба от 86,6 млн. долара, институцията финансира дейността на Католическата църква по света.
От около десетина години Институтът за религиозни дейности е в центъра на многобройни финансови скандали, които създават главоболия на църквата. Обвиненията срещу банката са най-вече заради това, че не спазва международните критерии за прозрачност в рамките на борбата срещу прането на пари и данъчните измами.
След като се обяви за църква, служеща на бедните, на 30 юни папа Франциск призова личният интерес да не е за сметка на почтеността. Два дни по-рано италианската полиция арестува епископ Нунцио Скарано, който бе главен счетоводител във финансовата администрация на Ватикана, управляваща парите на Светия престол. Белезниците щракнаха заради подозрения в корупция и пране на пари. С помощта на финансов посредник и агент от тайните служби духовникът с прякор Монсеньор 500 евро се опитал да вкара от Швейцария в Италия 20 млн. евро в брой. "Скарано бе отстранен от длъжност още преди месец, когато неговите вишестоящи разбраха, че е разследван", съобщи говорителят на Ватикана отец Фредерико Ломбарди. Той увери, че Светият престол е предоставил на италианското правосъдие пълното си сътрудничество.
Аферата е само част от едно голямо разследване на дейността на "папската банка", което започна през септември 2010 г. Тогава италианското правосъдие подозираше президента на банката Етрое Готи Тедеши и генералния директор Паоло Киприани в нарушаване на законодателството срещу прането на пари. Подозрителни трансфери между института и банки в Италия и Германия накараха прокуратурата в Рим да запорира 23 млн. евро. Ограничението бе вдигнато през юни 2011 г., но президентът на банката бе уволнен през май 2012 г.
Медиите съобщиха, че разследването е разкрило парични преводи със съмнителен произход по някои от 19 000-ите сметки на свещеници и цивилни служители във Ватикана. Новият президент на банката - германецът Ернст фон Фрайберг, който бе назначен няколко дни преди оттеглянето на папа Бенедикт Шестнайсети, ангажира американска консултантка фирма да проверява сметките една по една. За папа Франциск обаче германец е част от старата гвардия.
През годините множество скандали опетниха репутацията на Института за религиозни дейности, след като престъпни кръгове се възползваха от анонимността, за да перат пари. Най-шумният скандал беше през 1982 г., когато фалира Банко Амбросимо, а нейният президент Роберто Калви бе обесен в Лондон. Аферата "Енимонт" от 1993 г. с подкупите за италианските политически партии също накърни имиджа на ИРД. Съдът в Рим пък съобщи за шест опита за пране на пари от мафията през миналата година и за седем от началото на 2013 г.
Подобно на папа Франциск предшественикът му Бенедикт Шестнайсети бе твърдо решен да вкара в пътя ИРД, като правеше нови назначения и затягаше контрола. През последните години Светият престол създаде Звено за финансова информация, което бе оглавено от швейцарски специалист в борбата срещу прането на пари.
На 2 юли двама високопоставени ръководители на банката обаче подадоха официално оставката си, обяснявайки оттеглянето си с интереса на Светия престол и ИРД. За италианските медии беше ясно, че става дума за уволнение. Генералният директор Паоло Киприани и неговият заместник Масимо бяха останали на работа още от времето на Етрое Готи Тедеши.
Това, което ватиканистите определят като революция, започна в средата на юни с назначението на духовника Батиста Рика. Той се ползва с доверието на папата и ще бъде прелат на ИРД, което го прави вторият по важност човек във финансовата институция.
Големите реформи в банката на Ватикана се очакват обаче през октомври, а неотдавна по време на меса бившият епископ на Буенос Айрес напомни, че Свети Петър не е имал банкова сметка.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com