Осло. Организацията за забрана за химически оръжия (ОЗХО) спечели Нобеловата награда за мир, информира BBC.
В съответствие с волята на Алфред Нобел /1833-1896/ наградата за мир се присъжда ежегодно на лице, постигнало най-големи успехи за единението на народите и съкращаването на числеността на съществуващите армии.
С обявяването на наградата Нобеловият комитет потвърди информацията, която по-рано бе разпространена от норвежка телевизия.
Сред фаворитите за Нобеловата награда за мир бе 16-годишната Малала Юсуфзай, която преди година е простреляна в главата заради решителността си да защитава правото на жените да получават образование, конгоанския гинеколог Денис Муквеге заради работата му със стотици жени жертви на изнасилване, бившият служител на ЦРУ Едуард Сноудън за публикуването на секретни документи, разкриващи американска програма за глобален шпионаж, и американският войник Челси Манинг за предаването на секретни данни на „Уикилийкс". Сред номинираните бе и социалната мрежа Facebook.
Миналата година Нобеловата награда за мир беше връчена на Европейския съюз.
ОЗХО, която бе натоварена с наблюдението на операцията по унищожаване сирийския химически арсенал, е основана през 1997 година, за да съблюдава изпълнението на Конвенцията за забрана на химическите оръжия, която бе подписана на 13 януари 1993 година.
От 1947 г. Организацията на обединените нации е ангажирана активно с обсъждане на химическото и биологично оръжие. На практика всяка година Общото събрание на ООН приема резолюции по различните аспекти на този вид средство за поразяване. В заключителната декларация на Парижката конференция, приета на 11 януари 1989 г. предствителите на около 150 държави декларират стремежа си да забранят химическото оръжие. По пътя към създаването на КХО през септември 1989 г. Австралия организира международна конференция. Както всеки друг сериозно наболял въпрос, така и бъдещата Конвенция за забрана на химическите оръжия е предхождана от множество и продължителни международни преговори в рамките на Женевската конференция за разоръжаването и нейните предшественици.
Дългоочакваната конвенция е открита за подписване от 13 октомври 1993 г., което е сторено от около 160 държави. България подписва КХО на 13 януари 1993 г., след което следва и официалната ратификация на документа. Така страната става една от първите държави от Източна Европа, ратифицирала КХО, и участва в работата на Подготвителния комитет за създаване на международна организация за забрана на химическите оръжия в Хага, Нидерландия.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com