Виктор Орбан коментира интеграция на страните от Западните Балкани в ЕС.
Северна Македония има конфликт с България, който блокира процеса на присъединяването им към ЕС. Сметнахме, че задължително трябва да посетим страните, които са в най-трудно положение по отношение на присъединяването към ЕС, и да им помогнем в решаването на съществуващите конфликти. ЕС направи грешка с отделянето на РСМ от Албания.
Това съобщи унгарският премиер в интервю за унгарското радио „Кошут“. На 26 септември Орбан пристигна на двудневно посещение в Република Северна Македония, начело на делегация от 10 министри.
„Поради дебатите, свързани с положението на националните малцинства, ние в Унгария, като настоящ председател на ЕС, сметнахме, че задължително трябва да посетим страните, които са в най-трудно положение по отношение на присъединяването към ЕС, и да им помогнем в решаването на съществуващите конфликти. Това е една от причините да съм тук. Но има и по-важна причина, имаме и други въпроси, които са важни, и това е въпросът за миграцията“, каза Орбан.
„Ако искаме да транспортираме нашите стоки до Унгария, след като са пристигнали по море, пътят ни до гръцките пристанища води през Северна Македония. Икономическото сътрудничество между двете страни е много важно“, подчерта унгарският министър-председател.
„Преди името на тази държава беше Македония, но заради проблема с гърците се наложи да го променят на Република Северна Македония. Трябва да бъда много внимателен и да формулирам името на държавата точно по този начин, за да не възникне определен международен проблем“, допълни Орбан.
Той заяви, че ЕС е направил грешка като е забавил процеса на интеграция на страните от Западните Балкани.
„Тази грешка се увеличава, като се има предвид, че страната ще бъде зад Албания по пътя към ЕС, за което не виждам причина“, изтъкна Орбан.
„Стабилността на Западните Балкани и интеграцията им в ЕС са много важни. Членството е огромна възможност. Всички видяхме, че с членството постигнахме напредък, но ЕС загуби своята динамика и трябва да осигурим разширяване. Не пренебрегваме факта, че Украйна и Молдова получиха изключително ускорение по пътя към ЕС. Трябва да уважаваме страните, които са работили за това дълго време, сега те са поставени на заден план, а това не е честно. Смятаме, че е важно да се запази членството на Република Македония в ЕС и съответно бихме искали да ускорим процеса на присъединяване на Македония. Готови сме да организираме Втора междуправителствена конференция, ако не, ще се занимаваме с двустранни въпроси“, добави Орбан, предаде БГНЕС.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com