Обама: Няма да ви подслушваме повече

Обама: Няма да ви подслушваме повече | StandartNews.com

Вашингтон. Президентът на САЩ Барак Обама забрани подслушването на ръководителите на приятелски и съюзнически държави в петък в серия от реформи, предизвикани от разкритията на Едуард Сноудън, предадоха световните агенции.

Обама заяви в реч в министерството на правосъдието, че програмата ще бъде прекратена "такава, каквато е".

Според него служителите на разузнаването не са злоупотребявали съзнателно с програмата, за да нарушават тайната на личния живот, предаде Асошиейтед прес.

"Предвид уникалните правомощия на американските власти, не е достатъчно нашите ръководители да кажат: "вярвайте ни, ние не злоупотребяваме с данните, които събираме", заяви президентът в близо едночасова реч в министерството на правосъдието във Вашингтон.

Обама, който иска да си върне доверието, заяви, че "критиците имат основания да твърдят, че без подходящи предпазители подобна програма може да бъде използвана за получаване на още разузнавателни данни за личния ни живот и да открие пътя към по-недискретни програми за събиране на информация".

"Мисля, че е необходим нов подход. Това е причината да дам нареждане за преход, който ще сложи край на събирането на данни...въз основа на чл. 215" от Патриотичния акт, сбор от закони в областта на сигурността, приети след атентатите от 11 септември, съобщи Обама. Въз основа на тези закони американските телефонни оператори предоставят на АНС метаданните от минали телефонни обаждания в САЩ. Това са същите тези данни, които се намират във фактурата за телефонната сметка – набраният номер, продължителността на обаждането, времето на обаждането. Но не включват нито името на абоната, нито записа на разговорите.

Обама заяви, че запазването на телефонните метаданни е важно оръжие за борба с тероризма. "Способността да проучваме телефонните връзки, за да установим дали съществува мрежа, е от съществено значение", изтъкна той. Поради това събирането на данни ще продължи, подчерта Обама, отбелязвайки необходимостта от "установяване на механизъм, който запазва капацитета, от който се нуждаем, без властите да разполагат с тези метаданни".

Той възложи на разузнавателната агенция и на министерството на правосъдието да извършат реформа в тази връзка, без да уточнява къде ще се съхранява информацията. Телекомуникационните компании вече изразиха нежеланието си да участват в подобни операции.

Разкритията на Сноудън предизвикаха безпокойството на редица съюзници и партньори на САЩ, сред които Франция, Германия, Бразилия и Мексико, които Обама отново опита да успокои днес. "Бях много ясен пред разузнавателната общност – ако нашата национална сигурност не е поставена в опасност, няма да шпионираме вече комуникациите на ръководителите на нашите близки съюзници и на нашите приятели", увери той.

"Наредих също така на екипа си по националната сигурност и на разузнавателната общност да работят с нашите чуждестранни колеги за засилване на нашата координация и сътрудничество, за да възстановим доверието", каза още американският президент.

Той обаче отбеляза, че неговите служби ще продължат да "събират информация относно намеренията на правителствата по света", както го правят и другите страни. "Няма да се извиняваме, само защото нашите служби са може би по-ефективни", заяви Обама. "Но държавните и правителствените ръководители, с които работим в тясно сътрудничество..., трябва да бъдат уверени във факта, че ги смятаме за истински партньори", каза още Обама. Той повтори, че действията на Сноудън са нанесли вреда на сигурността на САЩ.

"Сензационният начин, по който бяха направени тези разкрития, често беше по-зрелищен, отколкото значим по същността си, разкривайки на нашите противници методите ни, а това може да има последствия за нашите операции. Може да не разберем тези последствия с години", заяви Обама. "Отбраната на нашата страна зависи отчасти от верността на тези, на които доверихме тайните на страната ни", посочи той.

"Ако човек, който се противопоставя на политиката на правителството, вземе тези тайни, за да направи публична класифицирана информация, никога няма да можем да гарантираме сигурността на нашето население или да водим външна политика", изтъкна американският президент.

В същото време Обама каза, че критиците на програмата са били прави да твърдят, че без подходящи защитни мерки данните може да бъдат използвани за получаване на повече информация за личния живот на американците.

Президентът на САЩ отбелязва още, че американското разузнаване е предотвратило терористични атентати в границите на страната и в чужбина. Той призна, че стремежът да се реагира на истинските заплахи идва заедно с риска правителството да надскочи себе си.

"Реформите трябва да дадат на американците повече увереност, че техните права са защитени", каза Обама.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай