Всеки американец на държавна служба трябва да доносничи за колегите си. Това предвижда подписана от президента Барак Обама през 2011 г. Програма срещу вътрешната заплаха. Тя трябва да предотврати изтичането на информация и пробиви в сигурността и предвижда всеки правителствен служител да докладва за подозрителни действия на своите колеги, твърди изданието McClatchy.
Заповедта за влизане в действие на това тотално шпиониране е била подписана от президента Обама през есента на 2011 година, след като редник Брадли Манинг източи стотици хиляди секретни документи и ги предаде на Уикилийкс. Парадоксът е, че програмата се отнася до всяка държавна служба, включително Корпуса на мира или Министерство на образованието, които нямат нищо общо с националната сигурност. Съгласно програмата може да бъде започнато разследване, ако държавни служители покажат "поведение, създаващо вътрешна заплаха", показват документи, до които се е добрал McClatchy.
Също така мерки могат да бъдат предприети при засичане на подозрително поведение в комуникациите на дадено лице от страна на екипите за наблюдение на компютърния трафик на даденото ведомство. Федералните служители и работещите по договори с държавни учреждения хора трябва да обръщат особено внимание на начина на живот, реагиране в конкретни ситуации и особености в поведението на колегите си (например парични затруднения, безпричинно оставане на работното място, непредвидени пътувания) и въз основа на това да преценяват дали подобни действия "биха могли да навредят на САЩ".
И Австралия събирала данни за Америка
Австралия е събирала и след това предавала данни на Агенцията за национална сигурност на САЩ с помощта на четири обекта, разположени на територията на страната. Това съобщава "Сидни морнинг хералд", като се позовава на документите, предоставени от бившия сътрудник на спецслужбите на САЩ Едуард Сноудън.
Обектите събирали звук, видео, данни за разговорите и интернет информация. Те били разположени в градовете Алис Спрингс, Дарвин, Хералтън, както и в околностите на столицата Канбера.
Сноудън и Венецуела още не са се разбрали
Бившият служител на ЦРУ Едуард Сноудън още не е приел предложението на Венецуела за политическо убежище. Сайтът Уикилийкс, който помага на беглеца, обяви, че ще бъде съобщено, "ако и когато дойде подходящ момент". Според в. "Гардиън" тази държава е най-разумният вариант за Сноудън. "Предизвикателството пред Сноудън е как физически да стигне до страната, която му предлага убежище", смята ежедневникът. Вече трета седмица американецът се намира в транзитната зона на московското летище "Шереметиево".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com