Президентът на САЩ Барак Обама се срещна с кубинския си колега Раул Кастро в Двореца на революцията в Хавана във втория ден от историческото си посещение в Куба, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес по информация на Дарик Радио.
Това е трета среща между двамата лидери от обявяването на сближаването на страните им в края на 2014 г.
Преди началото на срещата Обама и Кастро се ръкуваха и позираха усмихнати пред камерите на журналистите пред Двореца на революцията. Военен оркестър изсвири химна на Куба и химна на САЩ. След това двамата лидери приеха парада на кубинска почетна гвардия, преди да продължат разговорите си на закрити врата.
В делегацията на САЩ са държавният секретар Джон Кери, съветникът за националната сигурност Сюзан Райс и други високопоставени лица. Официалната церемония днес е в контраст с по-дискретното пристигане на Обама в Хавана вчера, отбелязва Ройтерс. На летището в кубинската столица Обама не беше посрещнат нито от Раул Кастро, нито с военни почести, припомня агенцията.
Обама е под натиск от критици у дома да настоява в Куба правителството на Кастро да разреши публичното изразяване на несъгласие от политически опоненти и още повече да отвори държавната си икономика от съветски тип, отбелязва Ройтерс.
Барак Обама е първият президент на САЩ, който посещава Куба след революцията на Фидел Кастро от 1959 г. Той иска да използва визитата си, за да направи необратим процеса на сближаване между двете страни преди да напусне поста си през януари догодина.
Въпреки дипломатическото сближаване, наложеното от САЩ през 1962 г. ембарго над Куба остава в сила и очакваните от Вашингтон промени може да се забавят, отбелязва АФП.
Предишните срещи между Обама и Раул Кастро след сближаването бяха през април 2015 г. на срещата на върха на двете Америки в Панама и през септември м.г. на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
Преди срещата днес с Кастро Обама положи венец на Площада на революцията пред мемориала на героя за независимостта на Куба от Испания през 19-и век, поета и журналист Хосе Марти.
"Голяма чест е да отдам почит на Хосе Марти, който даде живота си за независимостта на родината си. Неговата страст към свободата и самоопределението продължава да е жива в кубинския народ днес", написа Обама в книгата за гости.
Куба и САЩ преустановиха отношенията си през 1961 г. с решение на тогавашния президент Джон Кенеди, мотивирано от сближаването на кубинските революционери със СССР и конфискуването на американски имоти, припомня Франс прес. От 1977 г. двете страни имаха респективно секции за интереси във Вашингтон и Хавана, които изпълняваха основно консулски задачи.
В края на май 2015 г. Вашингтон отмени основното препятствие пред възобновяването на отношенията, като извади Куба от списъка на страните, подкрепящи тероризма. През септември Хосе Кабанас стана първият посланик на Куба в САЩ от 54 години, което се осъществи благодарение на неотдавнашното сближаване между някогашните врагове от Студената война.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com