Вашингтон. Президентът Барак Обама заяви, че очаква да получи одобрението на Конгреса за военни действия срещу режима на сирийския президент Башар Асад, предаде Politico.com.
"Да", заяви Обама, когато бе попитан дали той е уверен, че Белият дом ще спечели предстоящите дебати в Конгреса.
Обама говори преди среща в Белия дом във вторник сутринта с ключови членове на Конгреса.
"Това не е Ирак, това не е Афганистан", каза той. "Това е ограничена пропорционална стъпка, която ще изпрати съобщение не само на режима на Асад, но и на други страни, които трябва да знаят, че ако се опитват да се противопоставят на тези международни норми ще има последици."
Обама заяви, че не очаква да се наложи разполагането на американски военнослужещи на територията на Сирия.
Междувременно, Пентагонът потвърди провеждането на съвместни ракетни изпитания с Израел в Средиземно море. Това съобщи говорителят на американското военно ведомство Джордж Литъл, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той подчерта, че изпитанията са били проведени „с техническата подкрепа на министерството на отбраната на САЩ", и допълни, че те са били предварително планирани.
Министерството на отбраната на Русия съобщи, че руската система за предупреждение при ракетни нападения е регистрирала старта на две балистични цели в Средиземно море. През първите часове след тези съобщения щабквартирата на НАТО и щабът на обединените въоръжени сили на НАТО в Европа не коментираха тази информация. По-късно израелското министерство на отбраната съобщи, че ракетите са изстреляни от израелски военни в рамките на съвместни изпитания с американските колеги. Военноморските сили на САЩ от своя страна заявиха, че не са извършвани никакви изстрелвания на ракети.
Ако Конгресът на САЩ гласува против военна операция срещу Сирия, Франция също няма да се намеси, даде да се разбере президентът Франсоа Оланд, цитиран от Ройтерс.
Оланд, който е в търсене на коалиция за военна намеса в Сирия, призова Европа да се обедини по сирийския въпрос и изрази увереност, че тя ще го направи. Заедно с Германия ние, френският президент и германският президент сме еднакво възмутени от химическата атака от 21 август в Сирия и еднакво я осъждаме, заяви той на пресконференция с германския си колега Йоахим Гаук.
"Европа трябва да се обедини по този въпрос. Тя ще го направи, всеки ще поеме отговорността си", добави той.
До момента Франция е изолирана в Европа в намерението си да води въоръжени действия срещу Сирия, отбелязва АФП. "Когато е извършено убийство с химическо оръжие, когато светът е информиран за това, когато са представени доказателства и извършителите са известни, трябва да има реакция", заяви Оланд.
Същевременно той сподели с Гаук надеждата, че Сирия може да постигне политическо решение на кризата.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com