Ню Йорк. Русия е предала на Сирия партида усъвършенствани противокорабни ракети, пише вестник "Ню Йорк таймс". Вестникът се позовава на пожелали анонимност представители на американските власти, и коментира, че това илюстрира и колко сериозна е подкрепата на Москва за властите в Дамаск. Подобни ракети биха могли успешно да отблъснат всякаква бъдеща военнна интервенция в региона.
В статията не се посочват срокове. Москва неведнъж е заявявала, че не доставя на Сирия никакви оръжия, освен отбранителни, и че не нарушава нито международното право, нито резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Тези дни външният министър Сергей Лавров потвърди, че Русия не е сключвала никакви нови договори със Сирия, а изпълнява старите договори, засягащи средства за противовъздушна отбрана, но не потвърди дали сделката е била сключена.
Според източници на "Ню Йорк таймс", цитиращи тайни разузнавателни доклади, става дума за ракети P-800 Оникс, познати още като "Яхонт", с модернизирани системи за самонасочване, които правят тези оръжия още по-ефективни. Свръхзвуковите крилати ракети "Яхонт" са предназначени за поразяване на кораби при силно радиоелектронно противодействие от страна на противника. Обсегът на осемметровите ракети с тегло три тона е 300 километра.
Доставените ракети "Яхонт" ще осигурят на сирийските власти възможността да изтласкат флота на Запада от крайбрежието на страната, твърди пред "Ню Йорк таймс" политологът Джефри Уайт, бивш високопоставен служител от разузнаването на САЩ.
По данни на Стокхолмския международен институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ) от 2010 до 2011 г. Русия е продала на Сирия над 70 противокорабни ракети "Яхонт". Според източниците на "Ню Йорк таймс" оръжията от новата партида имат по-добри характеристики.
В момента Русия и САЩ се опитват съвместно да организират международна конференция за уреждане на ситуацията в Сирия. Миналата седмица медии от САЩ писаха, че Израел е разтревожен от намерението на Русия да достави на Сирия зенитно-ракетни комплекси С-300.
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху посети Москва, за да преговаря по въпроса с президента на Русия Владимир Путин. След преговорите обаче руският външен министър Лавров заяви, че Москва все пак ще достави С-300 на режима на Асад. Според "Уолстрийт джърнъл" сделката е на стойност 900 милиона долара.
Същпто издание предаде в четвъртък, че Русия патрулира с най-малко дузина кораба около руската военно-морска база, близо до сирийския град Тарсус.
Генералният секретар на ООН, Бан Ки-мун, и външният министър на Русия Сергей Лавров днес призоваха за бързото организиране на предложената по-рано международна конференция за Сирия, предаде АФП.
По време на среща в руския град Сочи Бан Ки-мун заяви, че конференцията трябва да се проведе възможно най-бързо. От своя страна Лавров посочи, че колкото по-скоро бъде свикана срещата за Сирия, толкова по-добре би било това за страната.
Междувременно, агенцията на ООН за бежанците публикува данни, според които над милион и половина сирийци се водят за бежанци, като се очаква броят им всъщност да е много по-голям.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com