Ако решите да се разходите покрай дома на бившия комунистически диктатор на Албания Енвер Ходжа в центъра на Тирана, може дори да не познаете къде се намирате. Няма табела, която да отбелязва историческото му значение. Двуетажната резиденция, скромна по стандартите на диктатора, изглежда сякаш е реконструирана, вместо да бъде запазена. Домът беше отворен само за кратко за обществеността през 2018 г. и оттогава малцина са били вътре, разказва CNN, цитирана от economic.bg.
Сегашното състояние на резиденцията на Ходжа обобщава чувствата на много албанци към комунистическите години. След като са претърпели колективна травма от жестокост, мнозина биха предпочели да забравят, че той някога е съществувал.
По време на пика на комунистическото управление, скандално известният параноик и изолационист Ходжа затвори границите на Албания, застреля онези, които се опитаха да напуснат и построи достатъчно бункери, за да приюти всяко семейство в страната. Недоверието на неговия режим към комунистическите съюзници, използването на държавно наблюдение и бруталността в сталински стил спечелиха на Албания нелицеприятното прозвище „Северна Корея на Европа“.
Комунистическото управление приключи през 1990 г. и Албания наследи цели 221 143 бункера и военни обекти, които от десетилетия са служили като тържествено напомняне за по-мрачни дни – доскоро.
Втори живот за бункерите
Днес Албания преживява ренесанс на туризма, подкрепян от предприемачи и завръщащи се емигранти, които дават втори живот на комунистическите военни структури, използвани някога за съхранение на бойни оръжия.
За да възстановят своята история и да си върнат традициите, някога откраднати от тях, албанците превръщат бункери и бивши военни казарми в ресторанти, музеи на изкуството, къщи за гости.
Въпреки че Албания все още събира парчетата от последствията от комунистическата епоха е очевидно, че жителите са решени да не позволят на тъмното минало на страната им да ги дефинира.
Карайте 16 минути нагоре по планинските хълмове извън Тирана и ще се озовете в Kazerma e Cerenit, бивша военна казарма и комплекс, превърнат в един от най-новите ресторанти и дестинации за агротуризъм в града.
Това е плод на въображението на Исмет Шеху, обучен в Обединеното кралство албански готвач, който някога е сервирал обяд на покойната кралица Елизабет II. Той се е завърнал у дома, за да изгради разрастваща се империя от ресторанти, като последният му проект е Kazerma.
Това, което в момента е двуетажна трапезария, някога е било спартански гараж за военни камиони. Той е почти неузнаваем от предишното си въплъщение, с изключение на оригиналните железни релси, поддържащи дървения покрив и пробитите дупки в тухлената зидария, които са оставени недокоснати.
В духа на войниците, които някога са били разположени тук, Шеху поддържа военна трапезария, сервирайки на гостите традиционната албанска dhallë (мътеница) в алуминиеви чаши и използвайки подноси и тигани от военни полеви комплекти, за да сервира ястията си.
Сервитьорите се обличат във военни дрехи, понякога с червена кърпа на комунистическата партия.
Моят персонал е облечен като войници“, казва Шеху, „и изпълняват службата с усмивка – и понякога с фалшиви оръжия.“
В края на вечерта сметката се носи на клиентите във фалшива граната.
На няколко крачки от джамията Et'hem Bey от османската епоха на централния площад Скендербег в Тирана се намира друг трогателен военен бункер от ерата на Ходжа. Bunk’Art 2 е най-важният музей в страната, каталогизиращ зверствата, извършени по време на комунистическото управление в Албания, и се намира в запазен бункер с ядрен клас, който някога е свързвал политически офиси на централното правителство.
Куполообразният вход към подземния бункер служи като мрачно известие за това, което предстои.
Всички 360 градуса от вътрешността на сивия купол са покрити със снимки, увековечаващи жертвите, убити по заповед на лидер, който е бил толкова параноичен и жесток, че самото му познаване е можело да изложи живота на риск.
„Сравняваха ни със Северна Корея, защото правителството създаде култ към личността, казвайки ни, че те са богове и трябва да им се покланяме, създавайки система за контрол на границите и убивайки всеки, който се опитва да избяга или да влезе в страната.“
Дълбоко в защитените от ядрени бомби тунели, изложби обясняват какво се е случило тук през всичките тези години, когато Албания беше откъсната от света.
Надолу по улицата, в центъра на Гирокастър, 65-годишният Манушаке Жули е създал частна колекция от албански антики в тесен бункер. В нея участват предмети, датиращи от византийско време до комунистическите години.
Стъпка по стъпка ние преоткрихме това, което загубихме от комунизма.“
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com