Намерените на 29 март останки нямат нищо общо с изчезналия пътнически самолет на Малайзийската авиокомпания, съобщи Агенцията за морска безопасност на Австралия. Всички извлечени от океана неща били "рибарски принадлежности и други отломки", обясни пред журналисти в Пърт представителят на ВМС на Австралия Питър Ливи.
Издирването на пропадналия пътнически самолет на Малайзийските авиолинии продължава. Австралия ръководи мащабна международна операция в Индийския океан с участието на 60 самолета и кораба. Районът на търсене е с площ 319 000 кв км, разположен почти на 1800 км от западното крайбрежие на континента. От въздуха в издирването на отломки са заети стотина души, а в океана - близо хиляда. В Пърт е създаден нов координационен център, чийто шеф е бившият главнокомандващ ВВС на Австралия Ангъс Хюстън, обяви премиерът Тони Абът. По думите на министър-председателя, целта на центъра е по-ефективно взаимодействие в партньорите по търсенето - Китай, Малайзия, САЩ, Южна Корея и Япония, а също така и с роднините на пътниците, много от които се очаква да пристигнат в Пърт. "Координационният център ще предостави на роднините цялата необходима информация, а също така ще окаже съдействие в получаването на визи, при отсядането в хотел и при превода", обясни премиерът на Австралия.
В операцията в понеделник бяха задействани 10 самолета, включително 2 транспортни на ВВС на Малайзия. В зоната на търсене се намират 10 кораба, сред които седем китайски. Натам плава и австралийският "Оушън Шийлд", който е оборудван с доставен от САЩ свръхчувствителен хидролокатор (виж графиката).
Абът обеща също така на роднините "да разкрие" тайнственото изчезване на боинга, съобщава в. "Дъ Саут Чайна Морнинг Поуст". Той отбеляза, че властите са задължени да изяснят причините за пропадането му. Премиерът обяви, че Австралия ще продължи с всички сили търсенето на самолета и няма да намалява интензивността и обема на работа. Абът обаче подчерта, че според получените досега доказателства самолетът е паднал в Южния Индийски океан. "Задачата е неимоверно трудна. Търсим в обширна част на океана и работим с доста ограничена информация. Ако тайната по изчезването на самолета е разрешима, ние ще я разгадаем", обеща Абът. Екипите имат срок до 8 април да намерят черните кутии на самолета, защото тогава изтичат 30-те дни, през които те могат да излъчват сигнал. Боинг-777 изпълняваше полет Куала Лумпур - Пекин и изчезна от екраните на радарите на 8 март. На борда му се намираха 227 пътници, предимно китайци, и 12 души екипаж. Връзката със самолета изчезна около два часа след излитането му от столицата на Малайзия.
В същото време председателят на комитета по разузнаване към Сената на САЩ Даян Файнщайн заяви, че няма доказателства за терористична дейност във връзка с изчезването на самолета. Тя отбеляза, че по тази тема е имало много спекулации, но преки доказателства за наличие на тероризъм няма. "Тази мисия е доста трудна", каза шефката на сенатския комитет по повод търсенето на самолета. Председателят на спецкомитета по разузнаване към палатата на представителите на Конгреса на САЩ Майк Роджърс също заяви, че "засега няма данни, които позволяват да се стигне до извода за възможен терористичен акт" при изчезването на самолета. Преди време имаше версии, че е възможно терористи да са отвлекли боинга. Не се изключваше също така вероятността пилотът нарочно да е променил курса и да е изключил всички системи за връзка.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com