- SpaceX изпревари Boeing, готви нов полет в края на септември
- "Дракон" с историческо приводняване в Атлантическия океан
Първият космически полет с екипаж на частната компания SpaceX приключи успешно. Двамата астронавти - Робърт Бенкен и Дъглас Хърли, които прекараха 62 дни на Международната космическа станция, се приземиха безопасно в океана. Както беше планирано, висящ под четири огромни блестящи парашута, корабът "Дракон" кацна в спокойните води на Атлантическия океан, на около 60 километра от брега на Флорида с
лекото темпо от 25 км в час
"От SpaceX и екипа на НАСА - добре дошли обратно на планетата Земя. Благодарим ви, че летяхте със SpaceX ", така приветстваха екипажа от контролната кула веднага след приземяването на капсулата.
"За нас беше чест и привилегия да летим със SpaceX", каза Хърли след кацането и добави, че всички са добре.
Приводняването с основание бе определено като историческо. Последното водно кацане на НАСА е от 1975г., когато екипажите на агенцията все още летяха в модулите на Аполо, използвани за американските лунни мисии.
Този исторически полет, на стойност 3,14 млрд. долара, е огромен успех за милиардера и технологичен предприемач Илон Мъск. Компанията му за космически полети SpaceX се справи с цялата мисия от ракетата за многократна употреба до капсулата за многократна употреба в сътрудничество с НАСА. Това е една нова ера в космическите полети, защото предполага, че НАСА може да продължи с плановете си да възлага целия транспорт на хора в земната орбита на частни компании с разнообразни цели като разглеждане на обекти, корпоративни изследвания или за ремонт на сателитите. Шефът на НАСА Джим Бридънстайн определи мисията на SpaceX като крайъгълен камък в комерсиализацията на пилотираните космически полети. Вече не е задача на НАСА да извършва самостоятелно космически полет. По-скоро в бъдеще НАСА ще бъде клиент.
Всъщност НАСА нае две компании - SpaceX и Boeing - които да осигурят транспортирането на астронавти до и от Международната космическа станция, но SpaceX беше готова първа да изведе в орбита Бенкен и Хърли през май. Безпилотният премиерен полет на капсулата Starliner на
Boeing се провали през декември 2019 г.
Boeing трябва да докаже отново с нов полет, че капсулата му всъщност е безопасна.
Миналата година от SpaceX направиха пробен полет, като изтреляха безпилотна капсула "Дракон" до МКС напълно автоматично и я върнаха обратно. Тя кацна в Атлантическия океан в началото на март 2019 г. И този път няма оповестени проблеми при мисията с екипаж. Цялото пътуване до приводняването продължи 21 часа. На височина около 5,5 км се активираха спирачните парашути на кораба, а след няколко минути - на височина около 2 км, се отвориха и четирите основни спирачни парашута. Веднага след като капсулата "Дракон" се потопи в Атлантическия океан, екипи за възстановяване от SpaceX и NASA отвориха люка и подпомогнаха Бенкен и Хърли, все още в скафандрите си и показвайки палци, да излязат от капсулата. Посрещнаха ги и подсигурителни кораби и хеликоптери. От НАСА заявиха, че капсулата, наречена Endeavor, технически би могла да издържи във водата в продължение на няколко дни като на борда има и достатъчно храна и напитки. Тъй като капсулата е "водоустойчива", тя може да бъде използвана отново през следващата година за мисията на Crew 2. Космическият кораб може да се върне на Земята напълно безопасно и по земя. През 60-те и 70-те години капсулите на Меркурий, Близнаци и Аполо на НАСА се приземиха в океана, докато
съветските капсули приключваха пътуванията си
по суша. Сегашните руски капсули "Союз" продължават да правят наземни десанти, както правят и китайските капсули с астронавти "Шенжоу".
SpaceX първоначално също е планирал корабът "Дракон" да извърши кацане по суша, но водните кацания, използвани за по-ранната версия на Dragon за превоз на товари, опростяват развитието на капсулата, въпреки че добавят възможност за морска болест за астронавтите. Връщането от заобикалящата среда в Космоса към нормалните сили на гравитация на Земята често дезориентира екипажа.
А какво правят астронавтите в Космоса? Най-вече спят. След поредица от тласъци за запалването на космическия кораб, графикът на астронавтите включва цяла нощ за почивка. Капсулата дори завърши една от маневрите си, докато астронавтите спяха. Всяко пътуване на връщане, което надхвърля шест часа, трябва да бъде достатъчно дълго, за да може екипажът да поспи между отделянето и приводняването. В противен случай, поради разширения процес, екипажът ще работи повече от 20 часа, което не е безопасно за динамични операции като кацане на вода и възстановяване. След изстрелването, повторното влизане в земната атмосфера е втората най-опасна фаза на космическия полет. Преди да излезе от орбита в неделя, космическият кораб изхвърли долната си половина, известна като багажник, която вече няма да е необходима. Триенето на въздуха, преминаващ покрай капсулата,
нагрява дъното й до около 1900 C
След като тестовият полет на "Дракон" миналата година беше успешен, инженерите са спокойни, че системата работи. Следващият полет на "Дракон" ще стартира не по-рано от края на септември. До космическата станция ще бъдат отведени трима астронавти на НАСА - Майкъл С. Хопкинс, Виктор Дж. Глоувър и Шанън Уокър - и един японски астронавт Соичи Ногучи. Вторият оперативен полет, предварително насрочен за февруари 2021 г., ще превозва двама астронавти на НАСА, Робърт С. Кимбро и К. Меган МакАртър - съпруга на Бенкен; Акихико Хошид от Япония; и Томас Песке от Европейската космическа агенция. Boeing почти сигурно няма да успее да пусне астронавти до следващата година. Пробният полет миналата година претърпя значителни софтуерни грешки, които попречиха на космическия кораб да постигне основната си цел. Сега Boeing ще повтори оттегления тест по-късно тази година, преди да пусне астронавтите на борда. Компаниите Blue Origin и Virgin Galactic разработват космически кораби, които осигуряват кратки туристически превози до Космоса и обратно, въпреки че нито една от тях не е в състояние да направи пътуването до космическата станция или дори до орбита.
Бенкен и Касиди с 4 космически разходки
Астронавтите с Робърт Л. Бенкен и Дъглас Г. Хърли са приятели и колеги, тъй като и двамата са избрани от НАСА за астронавти през 2000 г. И двамата мъже имат опит като военни пилоти на изпитания и всеки от тях е летял два пъти преди това в мисии с космически совалки, въпреки че това е първият път, когато са работили заедно в мисия. Хърли лети на последната мисия на космическата совалка през 2011 г. През 2015 г. те бяха сред астронавтите, избрани да работят с Boeing и SpaceX върху известните космически превозни средства, които компаниите разработваха. През 2018 г. те бяха назначени на първия полет на SpaceX. Първоначално мисията трябваше да продължи само до две седмици, но Бенкен и Хърли завършиха мисията с по-дълъг и натоварен престой в космическата станция. Поради многократните закъснения от SpaceX и Boeing, НАСА не разполагаше с достатъчно хора, като само един астронавт, Кристофър Дж. Касиди, беше на борда на космическата станция, когато "Дракон" и двамата му пътници се качиха. Двамата останаха два месеца, помагайки на Касиди с работата по космическата станция. Бенкен и Касиди направиха четири космически разходки, за да завършат инсталирането на нови батерии на космическата станция. Хърли помогна, като работеше с роботизираната ръка на станцията. Астронавтите също допринесоха за научни експерименти и подпомогнаха в проучване на образуването на водни капки в среда с ниска гравитация на космическата станция, за да разгледат как да управляват течностите в космоса . Те помогнаха и за инсталирането на ново оборудване вътре в станцията, което ще бъде използвано в бъдещи научни изследвания. Касиди ще остане на борда с двама руски астронавти, Анатолий Иванишин и Иван Вагнер. И тримата ще бъдат на борда до октомври, когато друг екипаж от един американски и двама руски астронавти ще ги замени.
Орлин Велев се грижел за стабилността на капсулата
25-годишният Орлин Велев-младши е българският гений в историческото приводняване на капсулата "Дракон". Светът научи името му заедно с това на 30-годишния Кико Дончев още при старта на мисията. Дончев отговаря за наземните операции, Велев - за структурната стабилност на корабите на SpaceX. Синът на именития български професор Орлин Велев се присъединява към екипа на Илон Мъск преди 3 години. Заминава за САЩ още когато е бебе. От малък има страст към математиката и инженерните науки. Приет е в университета "Джорджия Тех" със специалност "Машинно инженерство". След завършването си прави докторантура по компютърни науки в "Джорджия Тех" и получава престижна стипендия от Националната научна фондация на САЩ. Младият българин обаче отказва, само за да остане на работа в компанията на Илон Мъск.
Баща му е изтъкнат професор в Университета в Северна Каролина. Работата по изстрелването на ракетата Falcon с капсулата "Дракон" е изисквала работа по 60-70 часа на седмица, разказа проф. Велев-старши. Пред бТВ той сподели: "Самото кацане не беше толкова отговорно за тях, колкото работата им миналата седмица - трябваше да използват роботична камера, за да проверят дали всичко е наред по топлинната защита на капсулата. С майка му се майтапехме с Орлин с българската приказка: да ти се отвори парашутът."
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com