Русия може да използва нестратегически ядрени оръжия срещу Украйна и западните страни, ако Киев използва доставените оръжия, за да удари руска територия, предупреди заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев.
Орбан отсече: НАТО се приближава до война
"Подобна индивидуална помощ от страна на страните от НАТО срещу Русия, било то управление на своите крилати ракети с голям обсег или изпращане на контингент от войски в Украйна, е сериозна ескалация на конфликта. Бившата Украйна и нейните съюзници в НАТО ще получат отговор с такава разрушителна сила, че самият Алианс просто няма да може да устои да бъде въвлечен в конфликта“, написа той в канала си в Telegram.
Според него решенията на западните страни да позволят на Украйна да атакува военни цели с доставено от тях оръжие вече не представляват военна помощ и ще бъдат квалифицирани като участие на тези държави във войната срещу Русия.
Медведев добави, че Русия може да използва тактическо ядрено оръжие, за да удари страни от НАТО.
"А за тези вражески страни, чиито земи са по-далеч от зоната на обхват на тактическите ядрени оръжия, в края на краищата има и стратегически потенциал. И това, уви, не е сплашване или ядрен блъф. Настоящият военен конфликт със Запада се развива по най-лошия сценарий", подчертава той, пише novini.bg.
По-рано Медведев заяви, че американски удар по руските позиции в Украйна би бил началото на Трета световна война. Така той коментира думите на полския външен министър Радослав Сикорски, който каза, че САЩ ще използват такъв сценарий, ако Владимир Путин реши да използва ядрено оръжие.
Той също така припомни, че Варшава по-рано е изразила желание да приеме американски ядрени оръжия като част от програмата на НАТО Nuclear Sharing. По думите на Медведев, като се има предвид този фактор, в случай на световна война Полша "няма да стои настрана и със сигурност ще получи своята част от радиоактивната пепел".
Списъкът на страните, които подкрепят ударите на Украйна по военни обекти в Русия с доставени от тях оръжия са: Франция, Великобритания, Холандия, Полша, Швеция, Финландия, Чехия, Литва, Латвия, Естония, Канада, Дания. От днес към него официално се присъедини и Германия. Днес стана ясно още, че президентът на САЩ Джо Байдън е позволил на Украйна да нанесе удари с американско оръжие на руска територия на границата с Харковска област. На 25 май генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също призова за вдигане на ограниченията върху украинските въоръжени сили да нанасят удари със западни оръжия по военни цели в Русия.
Ударите на украинската армия на руска територия са в съответствие с международното право, ако ударите са "нанесени пропорционално", каза шефът на европейската дипломация Жозеп Борел на 28 май. В същото време той подчерта, че всяка страна доставчик трябва самостоятелно да определи дали да позволи на Киев да използва нейно оръжие срещу цели в Русия или не.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com