Републиката отбеляза 101 г. с прием в София и концерт, организиран със съдействието на министър Найден Тодоров
Преди 101 години, на 29 октомври 1923 година, основателят на турската република и пръв президент на Турция Мустафа Кемал Ататюрк променя съдбата на Турция. Предишната нощ по време на вечеря със свой колеги в имението Чанкая/Анкара той заявява: "Утре ще обявим републиката".
Мустафа Кемал, заедно с министър-председателя Исмет Иньоню, подготвя проектозакон за изменение на някои членове от Конституцията от 1921 г., според които формата на управление на турската държава ще бъде република. Това бележи краят на Османската империя и създава нова страница в турската история.
След изказванията, направени във Великото народно събрание на Турция по законопроекта, съдържащ разпоредбата, декларацията за републиката е приета с гласовете на всички 158 депутати, които присъстват на заседанието в 20.30 часа. Обявяването на републиката е посрещнато с гласове "Да живее републиката" и аплодисменти.
Две години по-късно, през 1925 г., 29 октомври за пръв път се чества като национален празник. Така е и до днес.
По този повод бяха организирани тържествени церемонии както в цяла Турция, така и в чужбина. В София се състоя прием, които събра видни гости и по подобаващ начин бе отбелязан празникът. Сред тях бяха министърът на туризма Евтим Милошев, министърът на вътрешните работи Атанас Илков, министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов, заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова, лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски, ръководството и новите депутати на партията, както и множество висши служители, дипломати, представители на политически партии в България и бизнесмени.
Н. Пр. Мехмед Саит Уянък, посланик на Р Турция в България подчерта близките връзки между Турция и България, като отбеляза, че тяхната споделена история, културно наследство и географска близост са насърчили стабилно партньорство. "Приятелските ни отношения с България винаги са били от голямо значение за нас, не само като съседни страни, но и като две нации, обогатени от общо културно наследство. Тези взаимни ценности укрепват нашите връзки и задълбочават нашето сътрудничество с всеки изминал ден", заяви дипломатът.
Уянък изтъкна няколко ключови области, в които сътрудничеството между Турция и България процъфтява. Търговията между двете страни достигна приблизително 7 милиарда долара, като целта е да се увеличи до 10 милиарда долара. Турският бизнес в България е инвестирал 2,5 милиарда евро, създавайки над 15 000 работни места. Той призна значението на продължаващите усилия на България за модернизиране на граничните пунктове за улесняване на сигурните и ефективни търговски пътища между Европа и Турция.
В края на събитието беше пуснат видеоклип, в който президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган поздрави всички за празника и очерта приоритетите на страната през следващите години.
Ердоган подчерта, че те работят ден и нощ, за да издигнат Турция над нивото на съвременната цивилизация, като попълват всички недостатъци един по един.
"През този период, който преодоляхме с подкрепата на нашата нация, ние постигнахме много важни успехи, като направихме големи жертви, осуетявайки много коварни интриги и клопки и осуетявайки много коварни атаки." заявява Ердоган.
Президентът посочва, че сме в навечерието на процес, в който жертвите, направени във всяка област, от сигурността до технологиите, от дипломацията до икономиката, ще бъдат възнаградени и казва: "Остават само няколко препятствия, които трябва да преодолеем, и няколко проблема, които трябва да разрешим, за да постигнем светлото бъдеще, което наричаме векът на Турция. Наясно сме с трудностите, които създават опитите за сриване на страната ни в икономиката, както и в други области, особено заплахите за сигурността, които причиниха тежки жертви на нашата нация през последните 6 години. По същия начин знаем, че трябва да използваме всичките си средства, за да погребем бича на тероризма, който експлоатира нашата енергия, подкопавайки нашето братство и отвличайки ни от целите ни в продължение на 40 години, в историята. Искаме да отворим широко вратите на Турция, в която ще споделяме радости, богатства и надеждите ни. Както заявихме в нашето послание за Деня на републиката миналата година, каквото и да правим, го правим с намерението да прославим идеала за "Велика и могъща Турция", независимо от външните и вътрешните посегателства. Решени сме да излезем по-силни от новата ера, в която навлязохме, благодарение на Божията помощ, далновидността и подкрепата на нашата нация и политическата и военна мощ на нашата страна. С цялото си сърце вярвам, че всички членове на нашата нация, независимо от техния произход, нагласи и политически възгледи, и всички наши приятели, независимо къде живеят по света, ще бъдат с нас в тази историческа борба. Бог да ни бъде помощник", обобщи той.
Дни преди празника, на 26 октомври, Държавният симфоничен оркестър на Измир изнесе концерт в София. Той беше организиран за 101-та годишнина, като се осъществи благодарение на подкрепата на министъра на културата на България Найден Тодоров и посланика на Турция в София Мехмет Саит Уянък.
Концертът беше под ръководството на изтъкнатия диригент Гюрер Айкал и с участието на известния пианист Гьокхан Айбулус, оркестърът плени публиката с пиеси от Чайковски, Лист и Улви Джемал Еркин.
Посланикът Уянък изрази своята благодарност към министър Тодоров за постоянната му подкрепа за укрепване на културните връзки между България и Турция. Той сподели: "Идеята за организирането на това събитие дойде от г-н Тодоров, който преди това е дирижирал Държавния симфоничен оркестър на Измир.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com