Властите бързо впрегнаха целия си ресурс, за да разследват стрелбата срещу Доналд Тръмп, която бе обявена за „опит за убийство“. Предложените обяснения на жестокия акт обаче първоначално бяха малко, а това донесе порой от необосновани теории, които заляха социалните мрежи и други медийни канали след събитието.
Привърженици на левия политически спектър веднага заявиха, че стрелбата е била фалшификация, сътворена от поддръжниците на Тръмп. Тези от крайната десница пък обвиниха директно президента Джо Байдън, че е наредил удар срещу политическия си съперник, пише „Вашингтон пост“.
„Инцидентите на политическо насилие пораждат теории на конспирацията и фалшиви разкази, когато хората се опитват да извъртят събитието така, че да кореспондира с техния конкретен дневен ред“, казва пред вестника Меган Скуайър, заместник-директор по анализа на данни в изследователския проект на Southern Poverty Law Center. „Този инцидент не е по-различен, като хората измислят фалшиви конспирации и дори обвиняват невинни хора за извършването на това престъпление или за вдъхновяването му“, уточнява тя.
Експерти твърдят, че атмосферата се нажежава допълнително от настоящата политическа среда, в която американците все по-трудно постигат съгласие по най-важните проблеми на живота и обществото, и дори живеят в свои различни, алтернативни реалности.
Минути след изстрелите лица в дясното се впуснаха в социалните мрежи и отделни републиканци започнаха да намекват, че пряко или косвено влиятелни противници на Тръмп са виновни за опита за отнемане на живота му. Конгресменът републиканец Майк Колинс, който написа в X, че „Джо Байдън е издал заповедта“, събра над 4 милиона гледания, а по-късно даже призова Байдън да бъде изправен пред съда по обвинения за „подстрекаване към убийство“.
Потребител на TikTok, който публикува под името @theoldermillenial.1, посочи пред своите 1,2 милиона последователи следното: „Предполагам, че тъй като съдебните дела не вървят толкова добре за тях, те са решили да опитат по различен начин. Хора, не забравяйте това, на което левицата е способна.” „Сянката на Езра“ - анонимен акаунт на теоретик на конспирациите в X, публикува „сведение“, че „Дълбоката държава се опита да убие Доналд Тръмп на живо по телевизията“. Последващо действие, описващо стрелбата като „цената, която плащате, когато унищожавате елитни сатанински педофили“, беше гледано повече от 2,5 милиона пъти.
Много други държаха Байдън, лявото крило и медиите отговорни духом за насилието. Сенаторът републиканец Тим Скот, когото Тръмп е споменавал като възможен свой кандидат за вицепрезидент, каза, че опитът е бил „подпомогнат и подстрекаван от радикалната левица и корпоративните медии“. Никол Шанахан, кандидат за вицепрезидент на участника в надпреварата Робърт Ф. Кенеди-младши и критик на Тръмп, обвини демократите в подбуждане на истерия, която, както тя написа, е довела до насилието. А конгресменът Марджъри Тейлър Грийн написа в X, че демократите са „искали Тръмп да си отиде от години и са готови на всичко, за да се сбъдне това“.
Думата „инсцениран“ пък се наложи в X от другата страна в часовете след стрелбата - някои хора спекулираха онлайн, че всичко е инсценировка. Хиляди хора препратиха например съобщение, че изстрелите са дошли от незначим пистолет, а не от дългоцевната пушка, за която се подозира, че е използвал извършилият покушението. Експерти веднага призоваха обществеността да не споделя непотвърдена информация в интернет.
„Във всяко бързо събитие, при което данните се променят бързо, неизбежно има голям приток на невярна или непотвърдена информация, особено в социалните медии“, коментира Греъм Бруки, вицепрезидент по технологичните програми и стратегии на Атлантическия съвет. „Моля, проявявайте съпричастност и предпазливост, докато събитията се развиват“, зове той в Х.
Но крайнодесните канали на криптирани платформи гъмжаха от смесица от шок, ярост и теории на конспирацията. Триумфални лозунги като „Пропуснахте!“ и призиви за гражданска война описаха незабавно образа на окървавения, но предизвикателен Тръмп, вдигнал юмрук със знамето на САЩ на заден план. Без да има ясно изявление от властите относно заподозрени или мотиви, екстремистите на МАГА (MAGA – Make America Great Again) незабавно прегърнаха идеята за политически мотивиран опит за убийство. Дезинформацията се завъртя, докато троловете търсеха лесни кликвания, като споделяха непотвърдени кадри и информация за хора, за които твърдяха, че са нападателите.
„Те искат ГРАЖДАНСКА ВОЙНА. ТРЯБВА ДА ПОБЕДИМ“, написа Джаксън Ламайер, базиран в Оклахома ръководител на крайнодясната група „Пастори за Тръмп“, в мейл до абонатите в рамките на няколко часа след инцидента. „Пастори за Тръмп“ твърдят в съобщението, че „Дълбоката държава се ПРОВАЛИ. Божията ръка се протегна и защити президента Тръмп“.
Консервативната инфлуенсърка Лора Лумър и радиоводещият Ерик Ериксън обвиниха Байдън за стрелбата, цитирайки коментарите му преди дни към донорите, че е време Тръмп „да стане мишена“.
Десният акаунт Il Donaldo Trumpo публикува снимка на Джон Кенеди от деня, в който той е убит през 1963 г. с надпис „НЕ ДНЕС, ДЪЛБОКА ДЪРЖАВА!!!“
Редица акаунти невярно твърдяха, че „антифа екстремистът Марк Виолетс“ е бил стрелецът на митинга и че той е обсъдил плана си по-рано във видеоклип в ЮТюб. Но видеото показва образа на друг човек, който няма нищо общо със стрелбата.
Интернет платформите обикновено се борят да блокират вирусно разпространяващата се дезинформация за катастрофални събития, скоро след като те са се случили, поради липсата на достоверна информация и времето, необходимо за отговор на подвеждащите данни, припомня Кейти Харбат, бивш директор по публичната политика във Фейсбук, която сега е ръководител по глобалните въпроси в Duco Experts, фирма за технологични консултации. „Ситуации с извънредни новини като тази са най-трудните за модериране от платформите, тъй като фактите за случилото се все още продължават да излизат и съответно алгоритмите трябва да се преквалифицират, за да търсят конкретно съдържание и да позволят на рецензентите да разберат какво е или не е вярно“, казва тя.
Чатботовете с изкуствен интелект поизостанаха що се отнася до стрелбата срещу Тръмп и даваха доста ограничена информация, попитани за инцидента. Питан дали някой се е опитал да застреля Тръмп, ChatGPT например казваше, че „не е имало скорошен опит да бъде застрелян“ бившият президент. OpenAI не отговори веднага на искане за коментар по темата.
Гласовият асистент Alexa на Amazon имаше смесени резултати. Той отговори правилно на запитване дали Тръмп е бил прострелян, като цитира съобщение на Ройтерс и „Вашингтон пост“ за стрелбата на митинга в Пенсилвания. Но когато въпросът беше формулиран малко по-различно, той се върна към предишен митинг от 2016 г. , когато мъж се опита да грабне пистолет от полицай в опит да застреля Тръмп.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com